menu

Strona Główna > Newsy > Sąd uniewinnia Citadel, Robinhood i innych brokerów ws. GameStop

Sąd uniewinnia Citadel, Robinhood i innych brokerów ws. GameStop


Amerykański sąd oddalił wielomiesięczny pozew, oskarżający kilku brokerów detalicznych, izbę rozliczeniową i animatora rynku o zmowę w celu ograniczenia handlu na akcjach GameStop.

Citadel i inne firmy, wymienione w pozwie, publicznie świętowały decyzję sędzi Cecilii Altonaga. Spore grono inwestorów nadal wierzy jednak, że działały one wspólnie, żeby zahamować pompę WallStreetBets. Sąd federalny w Miami stwierdził, że śledztwo w sprawie styczniowego ograniczenia kupna akcji GameStop nie wykazało, że doszło do zmowy. Sprawa cywilna została umorzona, ale powodowie mają czas na ewentualne wniesienie poprawionego zażalenia do 20 grudnia.

Cieszymy się, że sąd przyznał, iż nie ma podstaw dla teorii spiskowych powodów i doraźnie umorzył sprawę – skomentowano w oświadczeniu Citadel Securities.

Zarzuty ze strony inwestorów

Według grupy inwestorów stojącej za pozwem, animatorzy rynku kupujący przepływy zleceń od Robinhood i innych brokerów detalicznych poinstruowali ich, żeby zawiesili lub ograniczyli handel akcjami GameStop. To miało stworzyć sytuację, w której Citadel Securities mógł stłumić rajd, wywołany przez subforum Reddita WallStreetBets i ograniczyć swoje straty.

Sąd nie znalazł jednak przekonujących bezpośrednich dowodów na spisek, stwierdzając że analizy powodów nie mogą zastąpić dowodów na indywidualne lub zbiorowe wykroczenie. Autorzy pozwu zwracali uwagę, że Citadel Securities płacił za przepływ zleceń w celu realizacji ponad połowy transakcji zawieranych na Robinhood. Z tego źródła pochodziło 34% przychodów platformy tradingowej. W przypadku clearing house’a Apex, Citadel płacił za realizację ponad 23% zleceń dotyczących akcji z indeksu S&P500. W pozwie wymieniono także brokerów E*Trade Securities i Interactive Brokers.

Powodowie powoływali się również na komunikację pomiędzy Apex a Robinhood, w której pierwszy ostrzegał brokera, że inwestorzy detaliczni znaleźli lukę w jego ograniczeniach handlowych na akcjach GameStop. Sędzia stwierdziła jednak, że pomaganie konkurentowi w zapobieganiu nieuczciwemu postępowaniu nie narusza prawa antymonopolowego.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę