menu

Strona Główna > Newsy > Saxo Bank publikuje pesymistyczne prognozy na IV kwartał 2022

Saxo Bank publikuje pesymistyczne prognozy na IV kwartał 2022


Spółka Saxo Bank opublikowała swoją prognozę na IV kwartał 2022 roku. Głównym wnioskiem, jaki można z niej wyciągnąć jest fakt, że nadchodzi zima, nie tylko w znaczeniu astronomicznym i kalendarzowym.

Prognozy należy brać dosłownie, ponieważ Europa, a w szczególności Wielka Brytania, przygotowuje się na wpływ sezonu zimowego, który prawdopodobnie przyniesie ze sobą zimę gospodarczą. Kryzys energetyczny i gazowy osiągnie szczytowy poziom ze względu na zwiększone zapotrzebowanie w zimowym sezonie grzewczym, mimo spadku cen.

Strateg Christopher Dembik skupił się na tym, w jaki sposób Europa może poradzić sobie z przeciwnościami bez całkowitego wyłączenia światła. Jego zdaniem jednak perspektywy są pesymistyczne, a podejmowane działania będą obejmowały ograniczenie popytu poprzez zwiększenie wydajności, długoterminowe inwestycje w energię jądrową oraz lepszą konstrukcję infrastruktury niezbędnej do przeprowadzenia zielonej transformacji.

Energetyczne problemy również w Azji

W odniesieniu do Chin strateg rynkowy Redmond Wong zauważa, że nacisk na odnawialne źródła energii jest znacznie mniejszy. Chiny postanowiły zabezpieczyć dostawy węgla w obliczu gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej, a zwłaszcza LNG w ostatnich kwartałach, i wolą skupić się na bardziej efektywnym wykorzystaniu mocy podstawowego obciążenia węglowego oraz najbardziej agresywnym rozwoju energetyki jądrowej spośród wszystkich dużych gospodarek.

W przypadku pozostałych krajów rozwiniętych i wschodzących Azji, strateg rynkowy Charu Chanana zauważa, że gwałtownie rosnące ceny LNG zmieniły bezpieczeństwo energetyczne regionu, ze szkodą dla słabszych gospodarek.

Presja gospodarcza może napędzić innowacje

Peter Garnry zwraca uwagę na to, że nadchodząca zima nieuchronnie zwiększy ryzyko recesji, co już widać na przykładzie presji na akcje konsumenckie. Analizuje on również, w jaki sposób nadzwyczajna presja na Europę może napędzić niezbędne innowacje, które powinny pozwolić kontynentowi wyjść z tej sytuacji z dużo bardziej konkurencyjną gospodarką.

W perspektywie walutowej John Hardy, szef działu strategii walutowej, zastanawia się, czy szczyt zacieśnienia w przewidywanej trajektorii cyklu podwyżek stóp Fed może przynieść również szczyt wartości USD, który przez ostatnie jedenaście miesięcy wywierał własną presję na globalną płynność i ceny aktywów. Pełny raport można znaleźć na stronie internetowej Saxo Banku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę