menu

Strona Główna > Newsy > Saxo przedstawia rynkowe prognozy na drugi kwartał 2023

Saxo przedstawia rynkowe prognozy na drugi kwartał 2023


Grupa Saxo (Saxo Bank) opublikowała swoje prognozy dotyczące globalnych rynków na II kwartał 2023 r. Analitycy przedstawili również potencjalne możliwości inwestycji w akcje, waluty, towary i obligacje oraz omówili szereg zagadnień, które wpływają na portfele klientów.

Ostatnie zawirowania w sektorze bankowym wywołały wstrząsy na globalnych rynkach finansowych, a prognozy analityków Saxo Banku na II kwartał odnosi się do skutków tych wstrząsów dla systemu bankowego i gospodarki światowej w krótkim i długim okresie.

Niepewność na rynku akcji

– Dotychczas ten rok jest prawdziwym rollercoasterem dla inwestorów – mówi Peter Garnry, szef strategii kapitałowej w Saxo. – Silny rynek akcji w pierwszych dwóch miesiącach roku był wspierany przez warunki finansowe wciąż nie wystarczające do ograniczenia inflacji oraz łagodną zimę w Europie, która zapobiegła kryzysowi energetycznemu.

W efekcie model wyceny MSCI World znalazł się powyżej średniej historycznej, a oczekiwana stopa zwrotu obniżyła się. Według Garnry’ego żyjemy w świecie niższych oczekiwanych zwrotów, dopóki klasy aktywów nie dostosują się do niższych wycen i akceptacji wyższej inflacji.

Saxo zwraca uwagę na Azję

Od czasu reform gospodarczych i otwarcia w latach 80-tych, Chiny coraz bardziej integrują się z gospodarką światową. Redmond Wong, strateg firmy Saxo z Hongkongu, wyjaśnia, że „trwający od dziesięcioleci, pracochłonny i energochłonny, zorientowany na eksport model kraju skorzystał na globalizacji i stara się odgrywać większą rolę w wielostronnych instytucjach gospodarczych dominującego międzynarodowego porządku gospodarczego ustanowionego przez Stany Zjednoczone po II wojnie światowej”.

– Chiny chcą wyprzeć amerykański porządek, nie całkowicie, ale selektywnie i regionalnie – mówi Wong. Jego zdaniem osiągają ten cel poprzez przyjęcie globalizacji, a jednocześnie kurczowe trzymanie się określonych sojuszy i budowanie regionalnych bloków w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie, aby zająć korzystną pozycję w ramach porządku globalnego.

Coraz większe znaczenie w globalnej gospodarce osiągają także Indie. Pomimo gospodarczej, politycznej i finansowej restrukturyzacji świata, strateg Saxo Macro Charu Chanana twierdzi, że „Indie pozostają partnerem z wyboru dla wielu światowych gospodarek, nie tylko pod względem handlu, ale również bezpieczeństwa i technologii, przynosząc długoterminowe możliwości inwestycyjne w rozdrobnionym świecie”.

To tylko część prognoz stawianych przez analityków Saxo. Pełną treść artykułów można znaleźć na oficjalnej stronie Saxo.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę