menu

Strona Główna > Newsy > Sbierbank: oszustwa telefoniczne w Rosji to narodowa katastrofa

Sbierbank: oszustwa telefoniczne w Rosji to narodowa katastrofa


Wiceprezes zarządu Sbierbanku, największej instytucji finansowej w Rosji, powiedział że kraj przoduje w oszustwach telefonicznych, a sytuacja ma wszelkie oznaki narodowej katastrofy.

Cyberoszuści wykonują około 100 tysięcy połączeń dziennie, a co dziesiąte połączenie do dowolnego abonenta w Rosji to telefon od przestępców. Aż 9 na 10 posiadaczy telefonów komórkowych zetknęło się z oszustami na słuchawce. Obecnie na obywatelach kraju żeruje od 150 do 170 nieuczciwych call center, z których każde zatrudnia średnio od 30 do 40 operatorów.

Dane przedstawione na konferencji prasowej Stanislawa Kuzniecowa ze Sbierbanku, pokazują drastyczny wzrost liczby telefonicznych oszustw. Według jego słów, kraj zajmuje pod tym względem niechlubne pierwsze miejsce na świecie.

Obserwowaliśmy prawie 2-krotny wzrost liczby oszustw telefonicznych w ciągu ostatniego półtora roku. Uważamy, że sytuacja jest tak trudna, że ​​dzisiaj możemy założyć, że ma wszelkie oznaki katastrofy narodowej – powiedział Kuzniecow.

Wschodnia bolączka

Nieuczciwe call center, czyli tzw. kotłownie, to problem, który dotyczy także innych krajów byłego Związku Sowieckiego. Tego rodzaju przestępcza działalność jest niezwykle popularna na Ukrainie, na której (prawie) nie ma tygodnia, w którym nie pojawiłyby się doniesienia o zamknięciu kolejnego podziemnego centrum telefonicznego. Wiadomo, że działanie wielu z nich jest ukierunkowane na mieszkańców Rosji.

3 dni temu ukraińska cyberpolicja poinformowała o zlikwidowaniu oszukańczego call center w Charkowie. Jego trzej właściciele zatrudniali około 40 operatorów, którzy działali według specjalnie opracowanego scenariusza, w którym udawali pracowników banków i policję. Stosując różnego rodzaju sztuczki socjotechniczne, wyłudzali dane potrzebne do opróżnienia kont swoich ofiar i doprowadzili je do strat szacowanych na 1 mln hrywien. Bazy danych klientów banków były kupowane na forach hakerskich w Darknecie, dzięki czemu przestępcy wiedzieli do kogo dzwonią.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę