menu

Strona Główna > Newsy > SEC oskarża analityka ilościowego o front running na 8,5 mln USD

SEC oskarża analityka ilościowego o front running na 8,5 mln USD


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła byłego analityka ilościowego Siergieja Polewikowa, który miał zarobić 8,5 mln USD, ustawiając swoje transakcje pod zlecenia obsługiwanych klientów. Pomimo że korzystał z konta żony, która nosi inne nazwisko, algorytmy SEC pozwoliły odkryć nieuczciwą aktywność.

Według czwartkowego komunikatu prasowego SEC, Polewikow pracował w dwóch znaczących firmach zarządzających aktywami i jako analityk ilościowy miał uprzywilejowany dostęp do ich zleceń i transakcji dotyczących papierów wartościowych. Według ustaleń Komisji wykorzystywał je do front runningu przez okres od stycznia 2014 do października 2019 roku. W tym czasie Polewikow miał dokonać prawie 3000 transakcji kupna lub sprzedaży akcji, pokrywających się ze zleceniami jego pracodawców, zarabiając 8,5 mln dolarów.

Polewikov zazwyczaj zamykał swoje pozycje tego samego dnia, w którym je otwierał, wykorzystując ruch cenowy spowodowany dużymi transakcjami jego pracodawców. SEC twierdzi, że Polewikow ukrył swój oszukańczy plan, dokonując transakcji na koncie swojej żony, Maryny Arystawy, która używa innego nazwiska – podano w komunikacie SEC.

Konto żony nie pomogło

Tym co pokrzyżowało plany Polewikowa, ujawniając jego działania, okazały się przypuszczalnie programy używane przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.  

Chociaż Polewikov rzekomo próbował ukryć swoje wykroczenie, korzystając z konta żony, analitycy SEC byli w stanie odkryć ten zwodniczy schemat, identyfikując spójny wzorzec dochodowego handlu w koordynacji z transakcjami pracodawców – skomentował Joseph Sansone, szef jednostki ds. nadużyć SEC.

Polewikow został oskarżony o naruszenie przepisów federalnych dotyczących papierów wartościowych dotyczących przeciwdziałania oszustwom i raportowania. SEC dąży do odebrania mu nieuczciwe osiągniętych zysków oraz wymuszenia na nim zapłaty odpowiednio wysokiej kary. Były analityk ilościowy będzie też musiał, najprawdopodobniej na dłuższy czas, pożegnać się ze swoim zawodem.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

Spółka ICC Intercertus Capital Limited, operator marki Axiance, która oferuje instrumenty rynku forex i kontrakty ...
Czytaj dalej
ASIC ostrzega przed kampaniami typu „pump and dump”

ASIC: 28% inwestorów nie chce inwestować w kontrakty CFD

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała raport z badania inwestorów detalicznych, w którym ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

FXBFI Broker zawiera ugodę z CySEC o wartości 150 tys. EUR

FXBFI Broker Financial Investment Limited, firma inwestycyjna zarejestrowana na Cyprze, zapłaciła 150 tys. EUR Cypryjskiej ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje kolejne towary do swej platformy

Broker internetowy eToro dodał do swojej platformy inwestycyjnej osiem towarów. Tym razem wśród nowych aktywów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę