menu

Strona Główna > Newsy > SEC pozywa inwestora, który oszukiwał graczy giełdowych

SEC pozywa inwestora, który oszukiwał graczy giełdowych


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała o zarzutach oszustwa, zamrożeniu aktywów oraz innych nadzwyczajnych środkach zaradczych przeciwko inwestorowi z Irvine w Kalifornii.

Oskarżony wykorzystywał media społecznościowe do rozpowszechniania fałszywych informacji o nieistniejącej firmie, jednocześnie potajemnie czerpiąc zyski ze sprzedaży własnych pakietów akcji tej firmy.

Według pozwu SEC, który został złożony w sądzie federalnym w Kalifornii, Andrew L. Fassari w grudniu 2020 roku na koncie @OCMillionaire na Twitterze publikował fałszywe informacje o Arcis Resources Corporation (ARCS), nieistniejącej już firmie z Nevady. W szczególności, pozew zarzuca, że 9 grudnia 2020 roku Fassari rozpoczął zakup ponad 41 milionów akcji ARCS, a później publikował fałszywe informacje o ARCS na koncie, które obserwują tysiące osób. Oskarżony fałszywie twierdził m.in., że ARCS wznawia swoją działalność i ma wsparcie ze strony ogromnych inwestorów.

Oszust zarobił ponad 900 tys. USD

SEC wskazuje w pozwie, że między 9 a 21 grudnia 2020 roku, Fassari opublikował około 120 tweetów dotyczących ARCS, które w większości były nieprawdziwe i wprowadzały w błąd. Regulator twierdzi również, że w ciągu kilku następnych dni cena akcji ARCS gwałtownie wzrosła, ostatecznie zwiększając wartość o ponad 4000%. Według SEC, Fassari złożył fałszywe oświadczenia dotyczące jego własnych transakcji w ARCS. Między 10 a 16 grudnia 2020 roku Fassari miał sprzedać wszystkie swoje akcje ARCS z zyskiem ponad 929 000 USD, jednocześnie nadal publikował fałszywe i wprowadzające w błąd informacje o ARCS i swoich transakcjach.

Melissa R. Hodgman, p.o. dyrektora wydziału egzekwowania prawa SEC, podkreśliła, że regulator zarzuca Fassariemu osiąganie zysków w drodze oszustw przekazywanych w mediach społecznościowych. W pozwie SEC oskarża Fassariego o naruszenie przepisów federalnego prawa papierów wartościowych i domaga się ukarania go zakazem działalności oraz grzywną. Ponadto, 2 marca 2021 roku, SEC wydała tymczasowy nakaz zawieszenia obrotu papierami wartościowymi ARCS.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę