menu

Strona Główna > Newsy > SEC pozywa inwestora, który oszukiwał graczy giełdowych

SEC pozywa inwestora, który oszukiwał graczy giełdowych


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała o zarzutach oszustwa, zamrożeniu aktywów oraz innych nadzwyczajnych środkach zaradczych przeciwko inwestorowi z Irvine w Kalifornii.

Oskarżony wykorzystywał media społecznościowe do rozpowszechniania fałszywych informacji o nieistniejącej firmie, jednocześnie potajemnie czerpiąc zyski ze sprzedaży własnych pakietów akcji tej firmy.

Według pozwu SEC, który został złożony w sądzie federalnym w Kalifornii, Andrew L. Fassari w grudniu 2020 roku na koncie @OCMillionaire na Twitterze publikował fałszywe informacje o Arcis Resources Corporation (ARCS), nieistniejącej już firmie z Nevady. W szczególności, pozew zarzuca, że 9 grudnia 2020 roku Fassari rozpoczął zakup ponad 41 milionów akcji ARCS, a później publikował fałszywe informacje o ARCS na koncie, które obserwują tysiące osób. Oskarżony fałszywie twierdził m.in., że ARCS wznawia swoją działalność i ma wsparcie ze strony ogromnych inwestorów.

Oszust zarobił ponad 900 tys. USD

SEC wskazuje w pozwie, że między 9 a 21 grudnia 2020 roku, Fassari opublikował około 120 tweetów dotyczących ARCS, które w większości były nieprawdziwe i wprowadzały w błąd. Regulator twierdzi również, że w ciągu kilku następnych dni cena akcji ARCS gwałtownie wzrosła, ostatecznie zwiększając wartość o ponad 4000%. Według SEC, Fassari złożył fałszywe oświadczenia dotyczące jego własnych transakcji w ARCS. Między 10 a 16 grudnia 2020 roku Fassari miał sprzedać wszystkie swoje akcje ARCS z zyskiem ponad 929 000 USD, jednocześnie nadal publikował fałszywe i wprowadzające w błąd informacje o ARCS i swoich transakcjach.

Melissa R. Hodgman, p.o. dyrektora wydziału egzekwowania prawa SEC, podkreśliła, że regulator zarzuca Fassariemu osiąganie zysków w drodze oszustw przekazywanych w mediach społecznościowych. W pozwie SEC oskarża Fassariego o naruszenie przepisów federalnego prawa papierów wartościowych i domaga się ukarania go zakazem działalności oraz grzywną. Ponadto, 2 marca 2021 roku, SEC wydała tymczasowy nakaz zawieszenia obrotu papierami wartościowymi ARCS.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę