menu

Strona Główna > Newsy > SEC przyznaje kolejne nagrody dla informatorów

SEC przyznaje kolejne nagrody dla informatorów


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przyznała nagrody dwóm osobom, które przyczyniły się do ukarania nieuczciwych podmiotów działających na rynku finansowym. Łączna wysokość nagrody wyniosła ponad 3 mln USD.

Zgodnie z pierwszą decyzją, SEC przyznała informatorowi ponad 2,2 mln USD za przekazanie informacji, które wskazały pracownikom regulatora niewłaściwe postępowanie i pomogły w odzyskaniu środków i zwrocie wielu milionów dolarów poszkodowanym klientom. W drugim przypadku SEC wypłaciła 700 tys. USD osobie, która zwróciła uwagę na nieuczciwy system sprawozdawczości i doprowadziła do skutecznego działania egzekucyjnego. Dodatkowo, informator wielokrotnie dostarczał organowi regulacyjnemu kluczowych dowodów i pomagał w identyfikacji dokumentów i świadków.

– Zwrot milionów dolarów poszkodowanym klientom w jednej ze spraw oraz ujawnienie nieuczciwego systemu w drugiej sprawie podkreślają ogromną wartość, jaką wnoszą nasi informatorzy – powiedziała Jane Norberg, szefowa Biura ds. Informatorów SEC.

Ponadto, SEC zauważyła w oświadczeniu o swoich decyzjach, że obaj informatorzy w pierwszej kolejności zgłosili uwagi wewnętrznie, a następnie po odpowiednim czasie poinformowali Komisję.

741 mln USD nagrody w ciągu 10 lat

Jeżeli wewnętrzne zgłoszenie problemu przez informatora spowoduje dochodzenie w firmie, może on korzystać ze wszystkich informacji ujawnionych w tym dochodzeniu. W ciągu 120 dni od wewnętrznego ujawnienia informacji powinien jednak zgłosić swoje uwagi do SEC, a wtedy komisja na podstawie wewnętrznego zgłoszenia określa, czy dostarczył on oryginalne informacje. Proces decyzyjny zajmuje jednak trochę czasu, ponieważ regulator musi uporać się z dużą liczbą wniosków o nagrody i wskazówek dotyczących potencjalnych wykroczeń. Od początku trwania programu SEC wypłaciła około 741 mln USD w ramach nagród dla 136 osób. Program rozpoczął się mniej więcej dziesięć lat temu i amerykański regulator ocenia go bardzo pozytywnie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę