menu

Strona Główna > Newsy > SEC przyznaje kolejne nagrody dla informatorów

SEC przyznaje kolejne nagrody dla informatorów


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przyznała nagrody dwóm osobom, które przyczyniły się do ukarania nieuczciwych podmiotów działających na rynku finansowym. Łączna wysokość nagrody wyniosła ponad 3 mln USD.

Zgodnie z pierwszą decyzją, SEC przyznała informatorowi ponad 2,2 mln USD za przekazanie informacji, które wskazały pracownikom regulatora niewłaściwe postępowanie i pomogły w odzyskaniu środków i zwrocie wielu milionów dolarów poszkodowanym klientom. W drugim przypadku SEC wypłaciła 700 tys. USD osobie, która zwróciła uwagę na nieuczciwy system sprawozdawczości i doprowadziła do skutecznego działania egzekucyjnego. Dodatkowo, informator wielokrotnie dostarczał organowi regulacyjnemu kluczowych dowodów i pomagał w identyfikacji dokumentów i świadków.

– Zwrot milionów dolarów poszkodowanym klientom w jednej ze spraw oraz ujawnienie nieuczciwego systemu w drugiej sprawie podkreślają ogromną wartość, jaką wnoszą nasi informatorzy – powiedziała Jane Norberg, szefowa Biura ds. Informatorów SEC.

Ponadto, SEC zauważyła w oświadczeniu o swoich decyzjach, że obaj informatorzy w pierwszej kolejności zgłosili uwagi wewnętrznie, a następnie po odpowiednim czasie poinformowali Komisję.

741 mln USD nagrody w ciągu 10 lat

Jeżeli wewnętrzne zgłoszenie problemu przez informatora spowoduje dochodzenie w firmie, może on korzystać ze wszystkich informacji ujawnionych w tym dochodzeniu. W ciągu 120 dni od wewnętrznego ujawnienia informacji powinien jednak zgłosić swoje uwagi do SEC, a wtedy komisja na podstawie wewnętrznego zgłoszenia określa, czy dostarczył on oryginalne informacje. Proces decyzyjny zajmuje jednak trochę czasu, ponieważ regulator musi uporać się z dużą liczbą wniosków o nagrody i wskazówek dotyczących potencjalnych wykroczeń. Od początku trwania programu SEC wypłaciła około 741 mln USD w ramach nagród dla 136 osób. Program rozpoczął się mniej więcej dziesięć lat temu i amerykański regulator ocenia go bardzo pozytywnie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę