menu

Strona Główna > Newsy > SEC przyznaje kolejne nagrody dla informatorów

SEC przyznaje kolejne nagrody dla informatorów


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przyznała nagrody dwóm osobom, które przyczyniły się do ukarania nieuczciwych podmiotów działających na rynku finansowym. Łączna wysokość nagrody wyniosła ponad 3 mln USD.

Zgodnie z pierwszą decyzją, SEC przyznała informatorowi ponad 2,2 mln USD za przekazanie informacji, które wskazały pracownikom regulatora niewłaściwe postępowanie i pomogły w odzyskaniu środków i zwrocie wielu milionów dolarów poszkodowanym klientom. W drugim przypadku SEC wypłaciła 700 tys. USD osobie, która zwróciła uwagę na nieuczciwy system sprawozdawczości i doprowadziła do skutecznego działania egzekucyjnego. Dodatkowo, informator wielokrotnie dostarczał organowi regulacyjnemu kluczowych dowodów i pomagał w identyfikacji dokumentów i świadków.

– Zwrot milionów dolarów poszkodowanym klientom w jednej ze spraw oraz ujawnienie nieuczciwego systemu w drugiej sprawie podkreślają ogromną wartość, jaką wnoszą nasi informatorzy – powiedziała Jane Norberg, szefowa Biura ds. Informatorów SEC.

Ponadto, SEC zauważyła w oświadczeniu o swoich decyzjach, że obaj informatorzy w pierwszej kolejności zgłosili uwagi wewnętrznie, a następnie po odpowiednim czasie poinformowali Komisję.

741 mln USD nagrody w ciągu 10 lat

Jeżeli wewnętrzne zgłoszenie problemu przez informatora spowoduje dochodzenie w firmie, może on korzystać ze wszystkich informacji ujawnionych w tym dochodzeniu. W ciągu 120 dni od wewnętrznego ujawnienia informacji powinien jednak zgłosić swoje uwagi do SEC, a wtedy komisja na podstawie wewnętrznego zgłoszenia określa, czy dostarczył on oryginalne informacje. Proces decyzyjny zajmuje jednak trochę czasu, ponieważ regulator musi uporać się z dużą liczbą wniosków o nagrody i wskazówek dotyczących potencjalnych wykroczeń. Od początku trwania programu SEC wypłaciła około 741 mln USD w ramach nagród dla 136 osób. Program rozpoczął się mniej więcej dziesięć lat temu i amerykański regulator ocenia go bardzo pozytywnie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę