menu

Strona Główna > Newsy > SEC rozważa nowe zabezpieczenia dla inwestujących w SPAC

SEC rozważa nowe zabezpieczenia dla inwestujących w SPAC


Wśród boomu na spółki celowe, lepiej znane jako SPAC, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd rozważa nowe zabezpieczenia przed tymi narzędziami inwestycyjnymi.

W przygotowanych uwagach przed środowym przesłuchaniem przed House Appropriations Committee, prezes SEC Gary Gensler powiedział, że agencja poświęca znaczne zasoby na rozwiązanie pojawiających się problemów związanych z falą IPO i wejść na giełdę za pomocą spółek SPAC.

Część zasobów będzie przeznaczona na pracę nad nowymi pomysłami oraz rekomendacjami dotyczącym spółek SPAC oraz temu, jak odpowiednio chronić inwestorów detalicznych, którzy są zainteresowani wejściem w takie inwestycje. Według Genslera, popularność spółek SPAC W ciągu ostatnich sześciu miesięcy znacząco wzrosła. Podkreślił, że istnieją też poważne wątpliwości w zakresie ochrony inwestorów i tego, kto tak naprawdę osiąga korzyści.

Ogromna popularność spółek SPAC

Według danych SPAC Research, w tym roku pojawiło się 329 spółek SPAC, które zgromadziły ponad 100 mld USD. W całym ubiegłym roku takich spółek było 248 (zebrały ponad 83 mld USD, a w 2019 roku 59 spółek SPAC zebrało ponad 13 mld USD. Schemat działania SPAC jest następujący: kapitał gromadzony jest w pierwszej ofercie publicznej bez dołączonej firmy. Następnie IPO znajduje prywatną firmę i łączy się z nią, aby wprowadzić ją na giełdę, co zwykle następuje w ciągu dwóch lat.

Oznacza to, że inwestorzy kupują akcje spółki SPAC z nadzieją na wzrost wartości akcji, gdy zostanie ona połączona ze spółką wchodzącą na giełdę. Jednak inwestorzy na rynku wtórnym, a więc najczęściej inwestorzy detaliczni, zazwyczaj wchodzą zbyt późno, aby osiągnąć znaczące zyski i często tracą pieniądze. Wyniki spółek SPAC w tym roku były słabe, szczególnie po ogłoszeniu transakcji. Indeks CNBC SPAC Post Deal, który obejmuje największe spółki SPAC, które pojawiły się na rynku i ogłosiły swój cel, spadł od początku roku o około 15%.

 

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

amerykańskie sec ukarało tradera za spoofing

Nagrody SEC dla informatorów przekroczyły już sumę 1 mld USD

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała o przyznaniu nagród dla informatorów w wysokości ...
Czytaj dalej
asic uderza w dwa scamy

ASIC udzielił 339 nowych licencji AFS w ubiegłym roku finansowym

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała, że w okresie od lipca 2020 roku ...
Czytaj dalej
FCA

FCA publikuje dane na temat inwestycji konsumenckich i określa cele do 2025 roku

Brytyjski nadzór finansowy opublikował dane na temat inwestycji konsumenckich oraz określił swoje cele na najbliższe ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?

Ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu tygodni. Dzieje się tak, pomimo że OPEC ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę