menu

Strona Główna > Newsy > SEC stawia zarzuty 18 osobom i podmiotom w sprawie ataku hakerskiego

SEC stawia zarzuty 18 osobom i podmiotom w sprawie ataku hakerskiego


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła zarzuty 18 osobom i podmiotom za udział w projekcie, który polegał na zhakowaniu dziesiątek internetowych detalicznych rachunków maklerskich.

Atak, do którego doszło między końcem 2017 roku a początkiem 2018 roku, miał być koordynowany przez Rahima Mohameda z Kanady. Według SEC kilka innych osób ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów brało udział lub czerpało korzyści z tego procederu. Amerykański regulator ujawnił szczegóły sprawy w oświadczeniu prasowym opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Regulator wskazał, że osoby, którym postawiono zarzuty, zarobiły niezgodnie z prawem ponad 1 mln USD, używając co najmniej 31 zhakowanych kont do zakupu akcji Lotus Bio-Technology Development Corp. (LBTD) i Good Gaming, Inc. LBTD jest firmą biotechnologiczną, która działa w USA i Chinach, a Good Gaming firma z branży interaktywnej rozrywki.

Hakerzy manipulowali cenami akcji

Według SEC, hakerzy osiągnęli zysk poprzez manipulację ceną i wolumenem obrotu akcjami tych firm. – Nieautoryzowane zakupy miały umożliwiać oszustom, którzy już kontrolowali duże pakiety akcji Lotus Bio-Tech i Good Gaming, sprzedaż udziałów po sztucznie zawyżonych cenach i zebrać ponad 1 mln USD nielegalnych dochodów – poinformowano w oświadczeniu. SEC dodaje, że jej celem jest zabezpieczenie „zwrotu nieuprawnionych zysków wraz z odsetkami i karami”.

Dodatkowo SEC postawiła zarzuty w tej sprawie Daviesowi Wongowi z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie oraz Glennowi Lakenowi, obywatelowi amerykańskiemu z Illinois. Inna osoba z Kolumbii Brytyjskiej, Richard Tang, ma być zaangażowany w nieuczciwe działania związane z oboma wspomnianymi firmami.

Według SEC, gdy Wong miał większościowe udziały w LBTD, Laken zarządzał takim pakietem w Good Gaming. Obaj mieli współpracować z Mohamedem przy organizacji i przeprowadzeniu manipulacji i nieuczciwych działań rynkowych. Odnosząc się do tej sprawy, Gurbir Grewal, dyrektor Wydziału Egzekucji SEC, wezwał inwestorów do zachowania czujności.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę