menu

Strona Główna > Newsy > SEC stawia zarzuty za manipulacje rynkowe o wartości 10 mln USD

SEC stawia zarzuty za manipulacje rynkowe o wartości 10 mln USD


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła, że wniosła zarzuty przeciwko Jamesowi Davidowi O’Brienowi za organizowanie systemu manipulacji rynkowych. Proceder trwał wiele lat, a jego skala sięgnęła kilku milionów dolarów. Zgodnie z komunikatem prasowym, O’Brien miał koordynować transakcje pomiędzy wieloma kontami prowadzonymi na nazwisko jego i jego żony u różnych brokerów.

Mieszkaniec Gibbsboro w stanie New Jersey prowadził nieuczciwy projekt przez prawie pięć lat (2015-2020), wykorzystując do tego 18 rachunków maklerskich w 14 różnych firmach. SEC w swym pozwie zarzuca O’Brienowi, że zarobił na tej całej operacji ponad 9,6 mln USD. Ponadto SEC twierdzi, że O’Brien kupował akcje po sztucznie zaniżonych cenach, a następnie szybko sprzedawał je po sztucznie zawyżonych cenach.

Oskarżony przeprowadził ponad 18 tys. transakcji

„W szczególności SEC zarzuca panu O’Brienowi, że zgromadził większe pozycje w akcjach na jednym lub kilku „wygrywających” kontach w jednym biurze, a w tym samym czasie składał mniejsze zamówienia na te same papiery wartościowe po przeciwnej stronie rynku na jednym lub kilku „pomocniczych” kontach w innej firmie maklerskiej” – wyjaśniła SEC.

Władze ustaliły, że w czasie nieuczciwego procederu O’Brien przeprowadził ponad 18 000 transakcji, z których 75% przyniosło zysk netto na wszystkich zaangażowanych kontach. Pozew został złożony w sądzie federalnym na Manhattanie, a O’Brien został oskarżony o naruszenie niektórych przepisów ustawy o obrocie papierami wartościowymi z 1934 r.

Analityk wykorzystał poufne informacje

Dwa miesiące temu SEC postawiła zarzuty Siergiejowi Polevikovowi, byłemu analitykowi, który obracał akcjami korzystając z poufnych informacji. Polevikov pracował w „dwóch znaczących firmach zarządzających aktywami”, a jego działania przyniosły mu nielegalne zyski w wysokości 8,5 mln USD.

Polevikov co najmniej od stycznia 2014 do października 2019 jako analityk miał uprzywilejowany dostęp do zleceń i transakcji na papierach wartościowych swoich pracodawców. W pozwie zarzucono mu, że w prawie 3000 przypadkach kupił lub sprzedał akcje w tym samym momencie, co jego pracodawcy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

chip ai

Trump zniesie ograniczenia dot. eksportu chipów. Celem jest amerykańska dominacja w dziedzinie AI

Administracja Donalda Trumpa zapowiedziała wycofanie się regulacji ograniczających eksport najnowocześniejszych chipów do treningu AI, zaproponowanych ...
prezes uokik ostrzega przed im mastery academy

UOKiK ostrzega przed iGenius i Gamechangers Polska i stawia zarzuty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty spółce iGenius LLC z siedzibą w ...
bitcoin ai

„Bitcoin mógłby osiągnąć cenę miliona dolarów” – twierdzi Bitcoin Policy Institute

Zdaniem eksperta z Bitcoin Policy Institute, rozbudowa strategicznej rezerwy bitcoina zgodnie z propozycją senator Cynthii ...
ai

Nvidia reaguje na politykę Trumpa – wyda 500 miliardów na produkcję w USA

Nvidia zapowiedziała potężną inwestycję w przeniesienie produkcji z Tajwanu do Stanów Zjednoczonych. Decyzja firmy wpisuje ...
Przewiń na górę