menu

Strona Główna > Newsy > SEC stawia zarzuty za manipulacje rynkowe o wartości 10 mln USD

SEC stawia zarzuty za manipulacje rynkowe o wartości 10 mln USD


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła, że wniosła zarzuty przeciwko Jamesowi Davidowi O’Brienowi za organizowanie systemu manipulacji rynkowych. Proceder trwał wiele lat, a jego skala sięgnęła kilku milionów dolarów. Zgodnie z komunikatem prasowym, O’Brien miał koordynować transakcje pomiędzy wieloma kontami prowadzonymi na nazwisko jego i jego żony u różnych brokerów.

Mieszkaniec Gibbsboro w stanie New Jersey prowadził nieuczciwy projekt przez prawie pięć lat (2015-2020), wykorzystując do tego 18 rachunków maklerskich w 14 różnych firmach. SEC w swym pozwie zarzuca O’Brienowi, że zarobił na tej całej operacji ponad 9,6 mln USD. Ponadto SEC twierdzi, że O’Brien kupował akcje po sztucznie zaniżonych cenach, a następnie szybko sprzedawał je po sztucznie zawyżonych cenach.

Oskarżony przeprowadził ponad 18 tys. transakcji

„W szczególności SEC zarzuca panu O’Brienowi, że zgromadził większe pozycje w akcjach na jednym lub kilku „wygrywających” kontach w jednym biurze, a w tym samym czasie składał mniejsze zamówienia na te same papiery wartościowe po przeciwnej stronie rynku na jednym lub kilku „pomocniczych” kontach w innej firmie maklerskiej” – wyjaśniła SEC.

Władze ustaliły, że w czasie nieuczciwego procederu O’Brien przeprowadził ponad 18 000 transakcji, z których 75% przyniosło zysk netto na wszystkich zaangażowanych kontach. Pozew został złożony w sądzie federalnym na Manhattanie, a O’Brien został oskarżony o naruszenie niektórych przepisów ustawy o obrocie papierami wartościowymi z 1934 r.

Analityk wykorzystał poufne informacje

Dwa miesiące temu SEC postawiła zarzuty Siergiejowi Polevikovowi, byłemu analitykowi, który obracał akcjami korzystając z poufnych informacji. Polevikov pracował w „dwóch znaczących firmach zarządzających aktywami”, a jego działania przyniosły mu nielegalne zyski w wysokości 8,5 mln USD.

Polevikov co najmniej od stycznia 2014 do października 2019 jako analityk miał uprzywilejowany dostęp do zleceń i transakcji na papierach wartościowych swoich pracodawców. W pozwie zarzucono mu, że w prawie 3000 przypadkach kupił lub sprzedał akcje w tym samym momencie, co jego pracodawcy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

CBŚP

CBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl: śledztwo prokuratury trwa

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz policjanci z wydziału cyberprzestępczości weszli do siedziby Cinkciarz.pl w Zielonej ...
Liczba aktywnych traderów FX/CFD w Niemczech wzrosła o 58%

Rewolucja podatkowa w Niemczech: ulga dla inwestorów CFD?

Jak podaje portal fxnewsgroup.com powołując się na własne źródła, niemiecki rząd ogłosił plan zniesienia kontrowersyjnego ...
xtb investing masterclass

Bezpłatna konferencja XTB: sztuczna inteligencja, geopolityka i trendy inwestycyjne na 2025

Rewolucja sztucznej inteligencji, rosnące napięcia geopolityczne oraz nadchodzące wybory prezydenckie w USA znacząco wpływają na ...
wysoki trybunał uk ukarał nielicencjonowanego dostawcę sygnałów cfd

Cinkciarz.pl pozywa już 9 banków na łączną kwotę 6,5 mld zł

Internetowy kantor Cinkciarz.pl ogłosił włąśnie zamiar złożenia kolejnego pozwu przeciwko PKO BP, domagając się odszkodowania ...
Przewiń na górę