menu

Strona Główna > Newsy > SEC stawia zarzuty za manipulacje rynkowe o wartości 10 mln USD

SEC stawia zarzuty za manipulacje rynkowe o wartości 10 mln USD


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła, że wniosła zarzuty przeciwko Jamesowi Davidowi O’Brienowi za organizowanie systemu manipulacji rynkowych. Proceder trwał wiele lat, a jego skala sięgnęła kilku milionów dolarów. Zgodnie z komunikatem prasowym, O’Brien miał koordynować transakcje pomiędzy wieloma kontami prowadzonymi na nazwisko jego i jego żony u różnych brokerów.

Mieszkaniec Gibbsboro w stanie New Jersey prowadził nieuczciwy projekt przez prawie pięć lat (2015-2020), wykorzystując do tego 18 rachunków maklerskich w 14 różnych firmach. SEC w swym pozwie zarzuca O’Brienowi, że zarobił na tej całej operacji ponad 9,6 mln USD. Ponadto SEC twierdzi, że O’Brien kupował akcje po sztucznie zaniżonych cenach, a następnie szybko sprzedawał je po sztucznie zawyżonych cenach.

Oskarżony przeprowadził ponad 18 tys. transakcji

„W szczególności SEC zarzuca panu O’Brienowi, że zgromadził większe pozycje w akcjach na jednym lub kilku „wygrywających” kontach w jednym biurze, a w tym samym czasie składał mniejsze zamówienia na te same papiery wartościowe po przeciwnej stronie rynku na jednym lub kilku „pomocniczych” kontach w innej firmie maklerskiej” – wyjaśniła SEC.

Władze ustaliły, że w czasie nieuczciwego procederu O’Brien przeprowadził ponad 18 000 transakcji, z których 75% przyniosło zysk netto na wszystkich zaangażowanych kontach. Pozew został złożony w sądzie federalnym na Manhattanie, a O’Brien został oskarżony o naruszenie niektórych przepisów ustawy o obrocie papierami wartościowymi z 1934 r.

Analityk wykorzystał poufne informacje

Dwa miesiące temu SEC postawiła zarzuty Siergiejowi Polevikovowi, byłemu analitykowi, który obracał akcjami korzystając z poufnych informacji. Polevikov pracował w „dwóch znaczących firmach zarządzających aktywami”, a jego działania przyniosły mu nielegalne zyski w wysokości 8,5 mln USD.

Polevikov co najmniej od stycznia 2014 do października 2019 jako analityk miał uprzywilejowany dostęp do zleceń i transakcji na papierach wartościowych swoich pracodawców. W pozwie zarzucono mu, że w prawie 3000 przypadkach kupił lub sprzedał akcje w tym samym momencie, co jego pracodawcy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
izraelska policja aresztuje 26 oszustów z rynku forex

Policja w Izraelu dokonała aresztowania w sprawie prania pieniędzy

Jak wynika z niepotwierdzonych doniesień przekazywanych przez serwis Finance Magnates, izraelska policja aresztowała jednego z ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com: traderki mają wyższy poziom wiedzy niż traderzy

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Capital.com, 50% kobiet traderów na platformie brokera na wszystkich rynkach ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę