menu

Strona Główna > Newsy > SEC stawia zarzuty za manipulacje rynkowe o wartości 10 mln USD

SEC stawia zarzuty za manipulacje rynkowe o wartości 10 mln USD


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła, że wniosła zarzuty przeciwko Jamesowi Davidowi O’Brienowi za organizowanie systemu manipulacji rynkowych. Proceder trwał wiele lat, a jego skala sięgnęła kilku milionów dolarów. Zgodnie z komunikatem prasowym, O’Brien miał koordynować transakcje pomiędzy wieloma kontami prowadzonymi na nazwisko jego i jego żony u różnych brokerów.

Mieszkaniec Gibbsboro w stanie New Jersey prowadził nieuczciwy projekt przez prawie pięć lat (2015-2020), wykorzystując do tego 18 rachunków maklerskich w 14 różnych firmach. SEC w swym pozwie zarzuca O’Brienowi, że zarobił na tej całej operacji ponad 9,6 mln USD. Ponadto SEC twierdzi, że O’Brien kupował akcje po sztucznie zaniżonych cenach, a następnie szybko sprzedawał je po sztucznie zawyżonych cenach.

Oskarżony przeprowadził ponad 18 tys. transakcji

„W szczególności SEC zarzuca panu O’Brienowi, że zgromadził większe pozycje w akcjach na jednym lub kilku „wygrywających” kontach w jednym biurze, a w tym samym czasie składał mniejsze zamówienia na te same papiery wartościowe po przeciwnej stronie rynku na jednym lub kilku „pomocniczych” kontach w innej firmie maklerskiej” – wyjaśniła SEC.

Władze ustaliły, że w czasie nieuczciwego procederu O’Brien przeprowadził ponad 18 000 transakcji, z których 75% przyniosło zysk netto na wszystkich zaangażowanych kontach. Pozew został złożony w sądzie federalnym na Manhattanie, a O’Brien został oskarżony o naruszenie niektórych przepisów ustawy o obrocie papierami wartościowymi z 1934 r.

Analityk wykorzystał poufne informacje

Dwa miesiące temu SEC postawiła zarzuty Siergiejowi Polevikovowi, byłemu analitykowi, który obracał akcjami korzystając z poufnych informacji. Polevikov pracował w „dwóch znaczących firmach zarządzających aktywami”, a jego działania przyniosły mu nielegalne zyski w wysokości 8,5 mln USD.

Polevikov co najmniej od stycznia 2014 do października 2019 jako analityk miał uprzywilejowany dostęp do zleceń i transakcji na papierach wartościowych swoich pracodawców. W pozwie zarzucono mu, że w prawie 3000 przypadkach kupił lub sprzedał akcje w tym samym momencie, co jego pracodawcy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

Koniec Prospero Markets – sąd nakazuje likwidację brokera CFD

Sąd Federalny Australii zdecydował o zamknięciu brokera Forex i CFD, Prospero Markets, wyznaczając likwidatorów do ...
zloto ai

Złoto na rekordowych poziomach – inwestorzy liczą na łagodzenie polityki Fedu

W ostatnich dniach ceny złota osiągnęły historyczny szczyt, przekraczając poziom 2300 dolarów za uncję. Metal, ...
gielda wykresy inwestycje kryptowaluty

Coraz więcej zakładów na załamanie akcji kryptowalutowych, korzystających na wzrostach bitcoina

Od początku roku, hossa na rynku bitcoina pomagała rosnąć wycenom spółek ściśle związanych z kryptowalutami ...
jerome powell bitcoin

Powell dał Bitcoinowi zielone światło do wzrostów

Przed ostatnią konferencją prasową Rezerwy Federalnej inwestorzy obawiali się, że niekorzystne odczyty wskaźników inflacji skłonią ...
Przewiń na górę