menu

Strona Główna > Newsy > SEC stawia zarzuty za wykorzystywanie informacji poufnych do tradingu

SEC stawia zarzuty za wykorzystywanie informacji poufnych do tradingu


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła dziewięciu osobom zarzuty wykorzystywania informacji poufnych w trzech odrębnych sprawach o łącznej wartości ponad 6,8 mln USD.

SEC w oświadczeniu prasowym ujawniła, że sprawy dotyczą Amita Bhardwaja, byłego dyrektora ds. bezpieczeństwa informacji (CISO) w Lumentum Holdings, Brijesha Goela, bankiera inwestycyjnego, oraz Setha Markina, byłego stażysty Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Regulator rynku finansowego zarzucił, że wszyscy trzej mężczyźni dzielili się informacjami poufnymi ze swoimi znajomymi, którzy czerpali nielegalne zyski z handlu na podstawie tych informacji. Wszyscy zostali oskarżeni przed sądem federalnym na Manhattanie.

Według SEC, Bhardwaj jako CISO firmy Lumentum Holdings wszedł w posiadanie istotnych informacji niepublicznych (MNPI) na temat planów firmy dotyczących przejęcia Coherent, Inc. i NeoPhotonics Corporation.

5,2 mln zysku dzięki informacjom dyrektora

Bhardwaj miał podzielić się tymi informacjami ze swoimi przyjaciółmi przed podaniem informacji o przejęciu przez holding. Regulator powiedział, że znajomi mężczyzny wygenerowali ponad 5,2 mln USD zysku z tych działań. W drugim przypadku regulator powiedział, że Goel dowiedział się o czterech planowanych ogłoszeniach o przejęciach w 2017 roku i przekazał informacje swojemu przyjacielowi. Obaj zarobili ponad 275 tys. USD, zawierając transakcje przed upublicznieniem ogłoszeń.

W trzeciej sprawie SEC zarzuciła, że Seth Markin, były stażysta FBI, przekazał poufne informacje swojemu przyjacielowi Brandonowi Wongowi, dotyczące planowanego ogłoszenia oferty przetargowej Merck & Co.

Markin, jak twierdzi SEC, uzyskał informacje dzięki swojej byłej dziewczynie, która była współpracownikiem firmy prawniczej obsługującej transakcję dla Merck & Co. Regulator wskazał, że podczas gdy Markin zarobił na transakcji 82 tys. USD, Wong zarobił 1,3 mln USD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę