menu

Strona Główna > Newsy > SEC wypłaciła 5 mln USD nagrody dla 4 informatorów

SEC wypłaciła 5 mln USD nagrody dla 4 informatorów


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przyznała 5 mln USD nagrody dla czterech informatorów, którzy przyczynili się do wszczęcia i skutecznego zakończenia postępowań związanych z oszustwami finansowymi.

Zgodnie z komunikatem SEC, jeden z czterech informatorów otrzymał blisko 2,9 mln USD. Powiadomił on Komisję o trudnych do wykrycia nadużyciach, przekazując kluczowe informacje i dowody. Inny z byłych pracowników firmy otrzymał ponad 1,7 mln USD za pomoc udzieloną w trakcie śledztwa. Pozostałe 400 tys. USD rozdzielono pomiędzy dwóch informatorów, którzy również pomagali SEC w postępowaniu.

Jane Norberg z Biura ds. informatorów SEC powiedziała, że osoby, które otrzymały nagrody, ujawniły trudne do wykrycia oszustwa w skali międzynarodowej. Pracownicy, którzy poinformowali SEC o nieprawidłowościach pomogli regulatorowi w zapewnieniu ochrony klientom i rynkowi. Komisja ujawniła również, że w ubiegłym roku podatkowym ustanowiła rekord pod względem wypłaconych nagród. W roku 2020 SEC nagrodziła już 39 osób, które łącznie otrzymały nagrody w wysokości 175 mln USD.

Rekordowa wysokość nagród

SEC rozpoczęła przyznawanie nagród za ujawnienie informacji, które doprowadzają do ukarania nieuczciwej firmy w 2012 roku. Od tego czasu rozdzieliła już prawie 562 mln USD, a lista nagrodzonych obejmuje 106 osób. Wysokość nagrody waha się między 10% a 30% sumy odzyskanych środków. W czerwcu tego roku SEC przyznała potężną nagrodę w wysokości 50 mln USD. Otrzymał ją informator, który wskazał nieprawidłowości i przyczynił się do odzyskania dużej sumy pieniędzy, która wróciła w ręce poszkodowanych inwestorów.

Stephanie Avakian z SEC podkreśliła, że komisja zakończyła rekordowy rok podatkowy. Podkreśliła, że SEC podjęła działania, które znacząco przyspieszają rozpatrywanie wszelkich doniesień składanych przez informatorów. Szybsza weryfikacja ich zgłoszeń pozwoliła natomiast na skuteczniejsze egzekwowanie prawa i nakładanie kar na nieuczciwe firmy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę