menu

Strona Główna > Newsy > SEC wypłaciła 5 mln USD nagrody dla 4 informatorów

SEC wypłaciła 5 mln USD nagrody dla 4 informatorów


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przyznała 5 mln USD nagrody dla czterech informatorów, którzy przyczynili się do wszczęcia i skutecznego zakończenia postępowań związanych z oszustwami finansowymi.

Zgodnie z komunikatem SEC, jeden z czterech informatorów otrzymał blisko 2,9 mln USD. Powiadomił on Komisję o trudnych do wykrycia nadużyciach, przekazując kluczowe informacje i dowody. Inny z byłych pracowników firmy otrzymał ponad 1,7 mln USD za pomoc udzieloną w trakcie śledztwa. Pozostałe 400 tys. USD rozdzielono pomiędzy dwóch informatorów, którzy również pomagali SEC w postępowaniu.

Jane Norberg z Biura ds. informatorów SEC powiedziała, że osoby, które otrzymały nagrody, ujawniły trudne do wykrycia oszustwa w skali międzynarodowej. Pracownicy, którzy poinformowali SEC o nieprawidłowościach pomogli regulatorowi w zapewnieniu ochrony klientom i rynkowi. Komisja ujawniła również, że w ubiegłym roku podatkowym ustanowiła rekord pod względem wypłaconych nagród. W roku 2020 SEC nagrodziła już 39 osób, które łącznie otrzymały nagrody w wysokości 175 mln USD.

Rekordowa wysokość nagród

SEC rozpoczęła przyznawanie nagród za ujawnienie informacji, które doprowadzają do ukarania nieuczciwej firmy w 2012 roku. Od tego czasu rozdzieliła już prawie 562 mln USD, a lista nagrodzonych obejmuje 106 osób. Wysokość nagrody waha się między 10% a 30% sumy odzyskanych środków. W czerwcu tego roku SEC przyznała potężną nagrodę w wysokości 50 mln USD. Otrzymał ją informator, który wskazał nieprawidłowości i przyczynił się do odzyskania dużej sumy pieniędzy, która wróciła w ręce poszkodowanych inwestorów.

Stephanie Avakian z SEC podkreśliła, że komisja zakończyła rekordowy rok podatkowy. Podkreśliła, że SEC podjęła działania, które znacząco przyspieszają rozpatrywanie wszelkich doniesień składanych przez informatorów. Szybsza weryfikacja ich zgłoszeń pozwoliła natomiast na skuteczniejsze egzekwowanie prawa i nakładanie kar na nieuczciwe firmy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę