menu

Strona Główna > Newsy > SEC z prawomocnym wyrokiem przeciwko twórcy piramidy finansowej

SEC z prawomocnym wyrokiem przeciwko twórcy piramidy finansowej


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała, że uzyskała prawomocny wyrok sądu przeciwko Jamesowi T. Boothowi, który stał na czele piramidy finansowej. Prowadzony przez Bootha projekt w ciągu kilku lat zdefraudował blisko 10 mln USD należących do klientów.

SEC ujawniła, że 74-letni mężczyzna pochodzący z Norwalk został w listopadzie skazany na 42 miesiące więzienia na oszustwo na szkodę co najmniej 42 osób. Mężczyzna założył i prowadził firmę pod nazwą Booth Financial Associates, która świadczyła usługi doradcze i sprzedawała produkty inwestycyjne klientom detalicznym.

Booth pozyskiwał pieniądze od „niezorientowanych inwestorów i seniorów poszukujących usług doradczych dla swoich oszczędności emerytalnych”, obiecując bezpieczne inwestycje i wyższe zyski. Fałszywie twierdził, że inwestuje pieniądze w papiery wartościowe dostępne poza zwykłymi rachunkami maklerskimi, podczas gdy w rzeczywistości pieniądze były wykorzystywane do finansowania wystawnego stylu życia Bootha.

Surowa kara dla oszusta

Agencja szacowała, że działalność Bootha trwała od 2013 do 2019 roku, a jej organizator na własne potrzeby wydał blisko 4 mln USD z pozyskanych środków. Przed uzyskaniem wyroku sądowego SEC nałożyła na Bootha zakaz prowadzenia działalności związanej m.in. z usługami brokerskimi, maklerskimi i doradztwem inwestycyjnym. Według SEC, Booth dużą część pieniędzy wydał na wizyty w drogich restauracjach, rozrywkę i grę w kasynie. W efekcie nie był w stanie m.in. wypłacić inwestorom obiecanych zysków i premii.

Oprócz defraudacji, jego firma działała na zasadach piramidy finansowej, w której z pieniędzy klientów, którzy dołączyli później, wypłacał bonusy tym, którzy wcześniej powierzyli mu swoje środki. Oszust posunął się nawet do fałszowania sprawozdań finansowych i danych o osiąganych wynikach inwestycyjnych, którymi przekonywał kolejnych inwestorów. Booth przyznał się do winy w październiku 2019 roku w sądzie federalnym na Manhattanie, który po rocznym procesie wydał wyrok w listopadzie ubiegłego roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę