menu

Strona Główna > Newsy > SEC z prawomocnym wyrokiem przeciwko twórcy piramidy finansowej

SEC z prawomocnym wyrokiem przeciwko twórcy piramidy finansowej


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała, że uzyskała prawomocny wyrok sądu przeciwko Jamesowi T. Boothowi, który stał na czele piramidy finansowej. Prowadzony przez Bootha projekt w ciągu kilku lat zdefraudował blisko 10 mln USD należących do klientów.

SEC ujawniła, że 74-letni mężczyzna pochodzący z Norwalk został w listopadzie skazany na 42 miesiące więzienia na oszustwo na szkodę co najmniej 42 osób. Mężczyzna założył i prowadził firmę pod nazwą Booth Financial Associates, która świadczyła usługi doradcze i sprzedawała produkty inwestycyjne klientom detalicznym.

Booth pozyskiwał pieniądze od „niezorientowanych inwestorów i seniorów poszukujących usług doradczych dla swoich oszczędności emerytalnych”, obiecując bezpieczne inwestycje i wyższe zyski. Fałszywie twierdził, że inwestuje pieniądze w papiery wartościowe dostępne poza zwykłymi rachunkami maklerskimi, podczas gdy w rzeczywistości pieniądze były wykorzystywane do finansowania wystawnego stylu życia Bootha.

Surowa kara dla oszusta

Agencja szacowała, że działalność Bootha trwała od 2013 do 2019 roku, a jej organizator na własne potrzeby wydał blisko 4 mln USD z pozyskanych środków. Przed uzyskaniem wyroku sądowego SEC nałożyła na Bootha zakaz prowadzenia działalności związanej m.in. z usługami brokerskimi, maklerskimi i doradztwem inwestycyjnym. Według SEC, Booth dużą część pieniędzy wydał na wizyty w drogich restauracjach, rozrywkę i grę w kasynie. W efekcie nie był w stanie m.in. wypłacić inwestorom obiecanych zysków i premii.

Oprócz defraudacji, jego firma działała na zasadach piramidy finansowej, w której z pieniędzy klientów, którzy dołączyli później, wypłacał bonusy tym, którzy wcześniej powierzyli mu swoje środki. Oszust posunął się nawet do fałszowania sprawozdań finansowych i danych o osiąganych wynikach inwestycyjnych, którymi przekonywał kolejnych inwestorów. Booth przyznał się do winy w październiku 2019 roku w sądzie federalnym na Manhattanie, który po rocznym procesie wydał wyrok w listopadzie ubiegłego roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę