menu

Strona Główna > Newsy > SEC z prawomocnym wyrokiem przeciwko twórcy piramidy finansowej

SEC z prawomocnym wyrokiem przeciwko twórcy piramidy finansowej


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała, że uzyskała prawomocny wyrok sądu przeciwko Jamesowi T. Boothowi, który stał na czele piramidy finansowej. Prowadzony przez Bootha projekt w ciągu kilku lat zdefraudował blisko 10 mln USD należących do klientów.

SEC ujawniła, że 74-letni mężczyzna pochodzący z Norwalk został w listopadzie skazany na 42 miesiące więzienia na oszustwo na szkodę co najmniej 42 osób. Mężczyzna założył i prowadził firmę pod nazwą Booth Financial Associates, która świadczyła usługi doradcze i sprzedawała produkty inwestycyjne klientom detalicznym.

Booth pozyskiwał pieniądze od „niezorientowanych inwestorów i seniorów poszukujących usług doradczych dla swoich oszczędności emerytalnych”, obiecując bezpieczne inwestycje i wyższe zyski. Fałszywie twierdził, że inwestuje pieniądze w papiery wartościowe dostępne poza zwykłymi rachunkami maklerskimi, podczas gdy w rzeczywistości pieniądze były wykorzystywane do finansowania wystawnego stylu życia Bootha.

Surowa kara dla oszusta

Agencja szacowała, że działalność Bootha trwała od 2013 do 2019 roku, a jej organizator na własne potrzeby wydał blisko 4 mln USD z pozyskanych środków. Przed uzyskaniem wyroku sądowego SEC nałożyła na Bootha zakaz prowadzenia działalności związanej m.in. z usługami brokerskimi, maklerskimi i doradztwem inwestycyjnym. Według SEC, Booth dużą część pieniędzy wydał na wizyty w drogich restauracjach, rozrywkę i grę w kasynie. W efekcie nie był w stanie m.in. wypłacić inwestorom obiecanych zysków i premii.

Oprócz defraudacji, jego firma działała na zasadach piramidy finansowej, w której z pieniędzy klientów, którzy dołączyli później, wypłacał bonusy tym, którzy wcześniej powierzyli mu swoje środki. Oszust posunął się nawet do fałszowania sprawozdań finansowych i danych o osiąganych wynikach inwestycyjnych, którymi przekonywał kolejnych inwestorów. Booth przyznał się do winy w październiku 2019 roku w sądzie federalnym na Manhattanie, który po rocznym procesie wydał wyrok w listopadzie ubiegłego roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę