menu

Strona Główna > Newsy > SEC zaostrza wymagania dla chińskich firm notowanych w USA

SEC zaostrza wymagania dla chińskich firm notowanych w USA


Wysoko postawiona urzędniczka SEC – komisarz Allison Lee powiedziała, że chińskie spółki, notowane na amerykańskich giełdach, będą musiały ujawniać ryzyko, związane z ingerencją pekińskiego rządu w ich działalność.

Nowy obowiązek, który prawdopodobnie spocznie na chińskich firmach, obecnych na rynku kapitałowym w USA, ma dotyczyć ich sprawozdawczości. Nie trudno domyślić się, że bezpośrednim powodem do wprowadzenia zmian jest niedawna historia spółki DiDi.

Chińskie spółki na chińską giełdę

Gigant Big Tech, określany jako „chiński Uber”, spotkał się z represjami ze strony rządu w Pekinie, zaraz po wejściu na nowojorską giełdę. Chińskie władze chcą rozwijać własny rynek akcji i naciskają na lokalne spółki, żeby te wybierały do notowania parkiet w Hongkongu. Gdy DiDi zignorowało wyraźne sugestie, aplikacja zniknęła ze sklepów dostępnych dla mieszkańców Chin, a władze wszczęły dochodzenie związane z jej bezpieczeństwem cybernetycznym. W efekcie akcje spółki spadły o 25%.

Słowa wygłoszone przez komisarz Allison Lee, to pierwszy komentarz do tych wydarzeń, wydany ze strony urzędnika Amerykańskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych (SEC). Komisarz, która pełniła funkcję tymczasowego szefa SEC, aż do kwietnia tego roku, kiedy na stanowisku zatwierdzono Gary’ego Genslera, należy do najważniejszych osób w Komisji.

Spółki publiczne muszą ujawniać poważne zagrożenia, które dla emitentów z siedzibą w Chinach mogą czasami wiązać się z ryzykiem związanym z otoczeniem regulacyjnym i potencjalnymi działaniami chińskiego rządu. – mówiła Lee w wywiadzie dla Reutera.

Regulacje już wkrótce?

W podobnym tonie do Lee, wypowiadał się także senator Bill Gagerty, który zasiada w Senackiej Komisji Bankowej. W swoim oświadczeniu dla Reutera, stwierdził:

Amerykańscy regulatorzy muszą zapewnić, że amerykańscy inwestorzy i pracownicy są chronieni przed tego rodzaju nierynkowym zachowaniem, które powoduje straty amerykańskich inwestorów.

Biorąc pod uwagę wypowiedzi urzędników można spodziewać się, że już wkrótce, chińskie spółki będą musiały składać nieco obszerniejsze raporty. Pytanie tylko, czy nie jest to woda na młyn Pekinu i przysługa, która pomoże mu szybciej sprowadzić swoje spółki na parkiet w Hongkongu. Z drugiej strony trudno byłoby spodziewać się, że amerykańska administracja zignoruje fakt strat po stronie inwestorów, do których prowadzi i może nadal prowadzić, wojna chińskiego rządu z lokalnymi spółkami Big Tech.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę