menu

Strona Główna > Newsy > SEC zaostrza wymagania dla chińskich firm notowanych w USA

SEC zaostrza wymagania dla chińskich firm notowanych w USA


Wysoko postawiona urzędniczka SEC – komisarz Allison Lee powiedziała, że chińskie spółki, notowane na amerykańskich giełdach, będą musiały ujawniać ryzyko, związane z ingerencją pekińskiego rządu w ich działalność.

Nowy obowiązek, który prawdopodobnie spocznie na chińskich firmach, obecnych na rynku kapitałowym w USA, ma dotyczyć ich sprawozdawczości. Nie trudno domyślić się, że bezpośrednim powodem do wprowadzenia zmian jest niedawna historia spółki DiDi.

Chińskie spółki na chińską giełdę

Gigant Big Tech, określany jako „chiński Uber”, spotkał się z represjami ze strony rządu w Pekinie, zaraz po wejściu na nowojorską giełdę. Chińskie władze chcą rozwijać własny rynek akcji i naciskają na lokalne spółki, żeby te wybierały do notowania parkiet w Hongkongu. Gdy DiDi zignorowało wyraźne sugestie, aplikacja zniknęła ze sklepów dostępnych dla mieszkańców Chin, a władze wszczęły dochodzenie związane z jej bezpieczeństwem cybernetycznym. W efekcie akcje spółki spadły o 25%.

Słowa wygłoszone przez komisarz Allison Lee, to pierwszy komentarz do tych wydarzeń, wydany ze strony urzędnika Amerykańskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych (SEC). Komisarz, która pełniła funkcję tymczasowego szefa SEC, aż do kwietnia tego roku, kiedy na stanowisku zatwierdzono Gary’ego Genslera, należy do najważniejszych osób w Komisji.

Spółki publiczne muszą ujawniać poważne zagrożenia, które dla emitentów z siedzibą w Chinach mogą czasami wiązać się z ryzykiem związanym z otoczeniem regulacyjnym i potencjalnymi działaniami chińskiego rządu. – mówiła Lee w wywiadzie dla Reutera.

Regulacje już wkrótce?

W podobnym tonie do Lee, wypowiadał się także senator Bill Gagerty, który zasiada w Senackiej Komisji Bankowej. W swoim oświadczeniu dla Reutera, stwierdził:

Amerykańscy regulatorzy muszą zapewnić, że amerykańscy inwestorzy i pracownicy są chronieni przed tego rodzaju nierynkowym zachowaniem, które powoduje straty amerykańskich inwestorów.

Biorąc pod uwagę wypowiedzi urzędników można spodziewać się, że już wkrótce, chińskie spółki będą musiały składać nieco obszerniejsze raporty. Pytanie tylko, czy nie jest to woda na młyn Pekinu i przysługa, która pomoże mu szybciej sprowadzić swoje spółki na parkiet w Hongkongu. Z drugiej strony trudno byłoby spodziewać się, że amerykańska administracja zignoruje fakt strat po stronie inwestorów, do których prowadzi i może nadal prowadzić, wojna chińskiego rządu z lokalnymi spółkami Big Tech.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę