menu

Strona Główna > Newsy > SEC zmieni pozew przeciwko Archegos i Billowi Hwangowi

SEC zmieni pozew przeciwko Archegos i Billowi Hwangowi


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zamierza zmienić treść pozwu przeciwko Sung Kook (Bill) Hwangowi, Patrickowi Halliganowi oraz Archegos Capital Management. Regulator poinformował sąd o swoich planach kilka miesięcy po tym, jak oskarżył oskarżonych o prowadzenie nieuczciwego programu, który doprowadził do wielu miliardów dolarów strat inwestorów.

SEC zarzuca w pozwie, że co najmniej od marca 2020 do marca 2021 Hwang wydał miliardy dolarów na zakup swapów przychodu całkowitego z marżą. Zgodnie z zarzutami, Hwang często inwestował w niektóre z tych swapów bez żadnego celu gospodarczego poza sztucznym i znaczącym podnoszeniem cen papierów wartościowych różnych spółek, co skłaniało innych inwestorów do zakupu tych papierów po zawyżonych cenach.

W wyniku handlu prowadzonego przez Hwanga, firma Archegos szybko zwiększyła swą wartość z około 1,5 mld USD przy 10 mld USD ekspozycji w marcu 2020 do ponad 36 mld USD przy 160 mld USD ekspozycji w szczytowym momencie w marcu 2021.

Wielomiliardowe straty kontrahentów i klientów

W pozwie zarzuca się również, że w ramach programu inwestycyjnego Archegos wielokrotnie i celowo wprowadzał w błąd wielu kontrahentów co do ekspozycji, koncentracji i płynności spółki Archegos, w celu uzyskania zwiększonej zdolności handlowej.

Ostatecznie w marcu 2021 spadki cen największych pozycji Archegos spowodowały wezwania do uzupełnienia depozytów zabezpieczających, których spółka nie była w stanie spełnić, a późniejsze niewywiązywanie się z zobowiązań i upadek Archegos spowodowały straty kontrahentów i klientów w wysokości wielu miliardów dolarów.

SEC osiągnęła częściową ugodę z Williamem Tomitą, głównym traderem Archegos, a sąd zatwierdził proponowaną ugodę. Firma Archegos i Hwang nie zgodzili się z zarzutami SEC i chcą dochodzić sprawiedliwości w sądzie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę