menu

Strona Główna > Newsy > SFC nakłada karę 2,45 mln HKD na Deutsche Securities Asia

SFC nakłada karę 2,45 mln HKD na Deutsche Securities Asia


SFC, nadzorujące rynek usług finansowych w Hongkongu, ukarało Deutsche Securities Asia za wysyłanie błędnych informacji do klientów. Spółka zapłaci grzywnę w wysokości 2,45 mln hongkońskich dolarów (ok 1,2 mln PLN).

Według ustaleń SFC, Deutsche Securities Asia Limited (DSAL) wysyłało błędne okresowe oświadczenia do klientów usługi prime brokerage. gdy zajmowali stanowiska dotyczące ich uprawnień do bonusowych akcji spółek giełdowych. Aktywa nie były jeszcze zbywalne jednak w dokumentacji spółki zostawały rozliczone wg. daty nabycia praw.

Naruszenie miało miejsce od 2006 roku do października 2018 roku. Jak zaznaczyło SFC, problem był związany z wadą systemu obsługi klienta Deutsche Securities. Spółka odkryła nieprawidłowości w lipcu 2018 roku. Jeden z klientów jej usługi prime brokerage, wyprzedał wówczas bonusowe akcje wyemitowane przez trzy spółki, notowane na giełdzie w Hongkongu, polegając na błędnych oświadczeniach.

Wysoka kara za zwłokę

Spółka wszczęła dochodzenie w tej sprawie i w sierpniu odkryła, że jej system generował nieprawidłowe zestawienia. Usterka nie została jednak zgłoszona do SFC. Regulator otrzymał informacje na ten temat dopiero w lutym 2019 roku. Stanowiło to naruszenie Kodeksu Postępowania i było jednym z czynników, który zadecydował o wysokości grzywny.

Ponadto regulator podkreślił, że naruszenie trwało 12 lat. Nie wiadomo do ilu osób trafiły w tym czasie wadliwe raporty, ponieważ Deutsche Securities nie posiada już pełnej dokumentacji na ten temat. Dane sprzed 2011 roku wygasły i są niedostępne. W pozostałych okresach przedstawia się to w następujący sposób:

  • 2011 – 2017 rok – oświadczenia trafiły prawdopodobnie do 75 klientów prime brokerage,
  • styczeń – październik 2018 roku – błędne oświadczenia trafiły do 34 klientów Deutsche Securities Asia Limited.
Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę