menu

Strona Główna > Newsy > SFC zamraża konta inwestorów podejrzanych o manipulacje

SFC zamraża konta inwestorów podejrzanych o manipulacje


Regulująca rynek finansowy Hongkongu Securities and Futures Commission (SFC) zwróciła się do dwóch brokerów z wnioskiem o zamrożenie kont wskazanych klientów, którzy są podejrzewani o manipulacje rynkowe.

Spółki Enlighten Securities i Futu Securities International otrzymały zakaz przetwarzania aktywów przechowywanych na rachunkach należących do trzech osób. Zdaniem SFC, wskazani klienci mogli wpływać na akcje dwóch spółek giełdowych w okresie od marca 2020 do października 2020.

Regulator wymaga od obu firm brokerskich zawieszenia wszystkich rodzajów transakcji z podejrzanymi osobami, w tym wypłaty pieniędzy lub papierów wartościowych. Zakazuje im również rozporządzania wszelkimi aktywami na tych rachunkach do określonej kwoty bez uprzedniej zgody SFC. Brokerzy mają również obowiązek poinformować SFC, jeżeli otrzymają takie instrukcje od zablokowanych klientów.

SFC nie podała tożsamości podejrzewanych klientów, jednak podkreśliła, że sprawa nie była prowadzona przeciwko brokerom. Regulator wskazał również, że profil oszustw finansowych zmienia się i coraz więcej ludzi pada ofiarą scamów w Internecie. Przestępcy przede wszystkim wykorzystują sieci społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, WeChat, Whatsapp, Telegram, a nawet portale randkowe.

Regulator ostrzega inwestorów przed oszustami

Organ regulacyjny Hongkongu uczula inwestorów, aby zachowywali czujność i ostrożność, jeżeli ktoś oferuje im dostęp do rzekomo poufnych informacji finansowych lub wskazówek inwestycyjnych. W szczególności w przypadkach, gdy obca osoba przedstawia im ofertę wysokiego zysku bez dużego ryzyka. Według danych udostępnionych przez SFC, 20% przypadków manipulacji rynkowych, które są obecnie przedmiotem dochodzeń, to sytuacje, gdy ktoś próbuje obniżyć lub podnieść cenę akcji udzielając rekomendacji opartych o fałszywe informacje lub wskazówki. To bardzo częsta praktyka stosowana właśnie w mediach społecznościowych, gdzie oszuści często podszywają się pod znanych doradców inwestycyjnych i komentatorów rynkowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
izraelska policja aresztuje 26 oszustów z rynku forex

Policja w Izraelu dokonała aresztowania w sprawie prania pieniędzy

Jak wynika z niepotwierdzonych doniesień przekazywanych przez serwis Finance Magnates, izraelska policja aresztowała jednego z ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com: traderki mają wyższy poziom wiedzy niż traderzy

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Capital.com, 50% kobiet traderów na platformie brokera na wszystkich rynkach ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę