menu

Strona Główna > Newsy > SFC zamraża konta inwestorów podejrzanych o manipulacje

SFC zamraża konta inwestorów podejrzanych o manipulacje


Regulująca rynek finansowy Hongkongu Securities and Futures Commission (SFC) zwróciła się do dwóch brokerów z wnioskiem o zamrożenie kont wskazanych klientów, którzy są podejrzewani o manipulacje rynkowe.

Spółki Enlighten Securities i Futu Securities International otrzymały zakaz przetwarzania aktywów przechowywanych na rachunkach należących do trzech osób. Zdaniem SFC, wskazani klienci mogli wpływać na akcje dwóch spółek giełdowych w okresie od marca 2020 do października 2020.

Regulator wymaga od obu firm brokerskich zawieszenia wszystkich rodzajów transakcji z podejrzanymi osobami, w tym wypłaty pieniędzy lub papierów wartościowych. Zakazuje im również rozporządzania wszelkimi aktywami na tych rachunkach do określonej kwoty bez uprzedniej zgody SFC. Brokerzy mają również obowiązek poinformować SFC, jeżeli otrzymają takie instrukcje od zablokowanych klientów.

SFC nie podała tożsamości podejrzewanych klientów, jednak podkreśliła, że sprawa nie była prowadzona przeciwko brokerom. Regulator wskazał również, że profil oszustw finansowych zmienia się i coraz więcej ludzi pada ofiarą scamów w Internecie. Przestępcy przede wszystkim wykorzystują sieci społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, WeChat, Whatsapp, Telegram, a nawet portale randkowe.

Regulator ostrzega inwestorów przed oszustami

Organ regulacyjny Hongkongu uczula inwestorów, aby zachowywali czujność i ostrożność, jeżeli ktoś oferuje im dostęp do rzekomo poufnych informacji finansowych lub wskazówek inwestycyjnych. W szczególności w przypadkach, gdy obca osoba przedstawia im ofertę wysokiego zysku bez dużego ryzyka. Według danych udostępnionych przez SFC, 20% przypadków manipulacji rynkowych, które są obecnie przedmiotem dochodzeń, to sytuacje, gdy ktoś próbuje obniżyć lub podnieść cenę akcji udzielając rekomendacji opartych o fałszywe informacje lub wskazówki. To bardzo częsta praktyka stosowana właśnie w mediach społecznościowych, gdzie oszuści często podszywają się pod znanych doradców inwestycyjnych i komentatorów rynkowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

bank nigerii

Bank Centralny Nigerii kończy współpracę z Bureau de Change

Bank Centralny Nigerii (CBN) niespodziewanie poinformował o zakończeniu sprzedaży i outsourcingu wymiany walutowej operatorom Bureau ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (28.07): Global Maxis, Status Markets, Gloffix…

Global Maxis na liście ostrzeżeń KNF Na liście ostrzeżeń publicznych Krajowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ...
Czytaj dalej
Banki korzystały z 200 chatroomów do manipulacji na rynku forex

Wzrost obrotów na rynkach walutowych w USA i Wielkiej Brytanii

Amerykańska Foreign Exchange Committee (FEC) i brytyjska Foreign Exchange Joint Standing Committee (FEJSC) opublikowały raporty ...
Czytaj dalej
sec nagradza kolejnych informatorów

SEC zaostrza wymagania dla chińskich firm notowanych w USA

Wysoko postawiona urzędniczka SEC - komisarz Allison Lee powiedziała, że chińskie spółki, notowane na amerykańskich ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę