menu

Strona Główna > Newsy > SFC zamraża konta inwestorów podejrzanych o manipulacje

SFC zamraża konta inwestorów podejrzanych o manipulacje


Regulująca rynek finansowy Hongkongu Securities and Futures Commission (SFC) zwróciła się do dwóch brokerów z wnioskiem o zamrożenie kont wskazanych klientów, którzy są podejrzewani o manipulacje rynkowe.

Spółki Enlighten Securities i Futu Securities International otrzymały zakaz przetwarzania aktywów przechowywanych na rachunkach należących do trzech osób. Zdaniem SFC, wskazani klienci mogli wpływać na akcje dwóch spółek giełdowych w okresie od marca 2020 do października 2020.

Regulator wymaga od obu firm brokerskich zawieszenia wszystkich rodzajów transakcji z podejrzanymi osobami, w tym wypłaty pieniędzy lub papierów wartościowych. Zakazuje im również rozporządzania wszelkimi aktywami na tych rachunkach do określonej kwoty bez uprzedniej zgody SFC. Brokerzy mają również obowiązek poinformować SFC, jeżeli otrzymają takie instrukcje od zablokowanych klientów.

SFC nie podała tożsamości podejrzewanych klientów, jednak podkreśliła, że sprawa nie była prowadzona przeciwko brokerom. Regulator wskazał również, że profil oszustw finansowych zmienia się i coraz więcej ludzi pada ofiarą scamów w Internecie. Przestępcy przede wszystkim wykorzystują sieci społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, WeChat, Whatsapp, Telegram, a nawet portale randkowe.

Regulator ostrzega inwestorów przed oszustami

Organ regulacyjny Hongkongu uczula inwestorów, aby zachowywali czujność i ostrożność, jeżeli ktoś oferuje im dostęp do rzekomo poufnych informacji finansowych lub wskazówek inwestycyjnych. W szczególności w przypadkach, gdy obca osoba przedstawia im ofertę wysokiego zysku bez dużego ryzyka. Według danych udostępnionych przez SFC, 20% przypadków manipulacji rynkowych, które są obecnie przedmiotem dochodzeń, to sytuacje, gdy ktoś próbuje obniżyć lub podnieść cenę akcji udzielając rekomendacji opartych o fałszywe informacje lub wskazówki. To bardzo częsta praktyka stosowana właśnie w mediach społecznościowych, gdzie oszuści często podszywają się pod znanych doradców inwestycyjnych i komentatorów rynkowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę