menu

Strona Główna > Newsy > SFC zamraża konta inwestorów podejrzanych o manipulacje

SFC zamraża konta inwestorów podejrzanych o manipulacje


Regulująca rynek finansowy Hongkongu Securities and Futures Commission (SFC) zwróciła się do dwóch brokerów z wnioskiem o zamrożenie kont wskazanych klientów, którzy są podejrzewani o manipulacje rynkowe.

Spółki Enlighten Securities i Futu Securities International otrzymały zakaz przetwarzania aktywów przechowywanych na rachunkach należących do trzech osób. Zdaniem SFC, wskazani klienci mogli wpływać na akcje dwóch spółek giełdowych w okresie od marca 2020 do października 2020.

Regulator wymaga od obu firm brokerskich zawieszenia wszystkich rodzajów transakcji z podejrzanymi osobami, w tym wypłaty pieniędzy lub papierów wartościowych. Zakazuje im również rozporządzania wszelkimi aktywami na tych rachunkach do określonej kwoty bez uprzedniej zgody SFC. Brokerzy mają również obowiązek poinformować SFC, jeżeli otrzymają takie instrukcje od zablokowanych klientów.

SFC nie podała tożsamości podejrzewanych klientów, jednak podkreśliła, że sprawa nie była prowadzona przeciwko brokerom. Regulator wskazał również, że profil oszustw finansowych zmienia się i coraz więcej ludzi pada ofiarą scamów w Internecie. Przestępcy przede wszystkim wykorzystują sieci społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, WeChat, Whatsapp, Telegram, a nawet portale randkowe.

Regulator ostrzega inwestorów przed oszustami

Organ regulacyjny Hongkongu uczula inwestorów, aby zachowywali czujność i ostrożność, jeżeli ktoś oferuje im dostęp do rzekomo poufnych informacji finansowych lub wskazówek inwestycyjnych. W szczególności w przypadkach, gdy obca osoba przedstawia im ofertę wysokiego zysku bez dużego ryzyka. Według danych udostępnionych przez SFC, 20% przypadków manipulacji rynkowych, które są obecnie przedmiotem dochodzeń, to sytuacje, gdy ktoś próbuje obniżyć lub podnieść cenę akcji udzielając rekomendacji opartych o fałszywe informacje lub wskazówki. To bardzo częsta praktyka stosowana właśnie w mediach społecznościowych, gdzie oszuści często podszywają się pod znanych doradców inwestycyjnych i komentatorów rynkowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Nominacja Omarovej na Kontrolera Waluty wycofana na jej wniosek

Prezydent Stanów Zjednoczonych J. Biden wycofał nominację Saule Omarovej jako kandydata na Kontrolera Waluty w ...
Czytaj dalej
dane z japoni wskazują na spadek pkb

Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale

Japońska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale nieco bardziej niż według początkowych doniesień. To efekt ...
Czytaj dalej
Tickmill wprowadza nowe narzędzie tradingowe acuity do badania sentymentu rynkowego

Tickmill uruchamia narzędzie do badania nastrojów rynkowych

Brytyjski broker Tickmill poinformował  o udostępnieniu nowego narzędzia transakcyjnego Acuity MT4/MT5. Według spółki, funkcja daje ...
Czytaj dalej
poziom konsumpcji w chinach słabł w kwietniu

Co dalej z chińskim Evergrande?

Niektórzy zagraniczni posiadacze obligacji China Evergrande Group nie otrzymali należnej płatności do końca 30-dniowego okresu ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę