menu

Strona Główna > Newsy > Siedem afrykańskich giełd łączy siły

Siedem afrykańskich giełd łączy siły


Stowarzyszenie Afrykańskich Giełd Papierów Wartościowych (ASEA), w skład którego wchodzi siedem wiodących afrykańskich giełd, współpracuje w ramach projektu African Exchanges Linkage Project (AELP), który obejmuje utworzenie wspólnego systemu kierowania zleceń.

System ten zostanie wykorzystany do połączenia siedmiu wiodących giełd i zwiększenia panafrykańskich przepływów inwestycyjnych, zapewniając większą płynność na rynkach afrykańskich.

Aby ułatwić handel transgraniczny pomiędzy afrykańskimi giełdami papierów wartościowych, ASEA powierzyła firmie DirectFN zaprojektowanie i wdrożenie platformy technologicznej AELP Link, służącej do przekierowywania zleceń i potwierdzeń transakcji pomiędzy maklerami na siedmiu giełdach uczestniczących w fazie pilotażowej projektu. DirectFN, firma z branży fintech, obsługująca klientów na Bliskim Wschodzie oraz wielu rynkach wschodzących i granicznych, otrzymała kontrakt po przeprowadzeniu procesu przetargowego, w którym wzięli udział najlepsi międzynarodowi dostawcy z 18 krajów.

Projekt powiązania giełd jest wspólną inicjatywą ASEA i Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB), mającą na celu rozwiązanie problemu głębokości i płynności rynków, promowanie innowacji, które wspierają dywersyfikację dla inwestorów oraz uwolnienie panafrykańskich przepływów inwestycyjnych. AELP jest finansowany z dotacji Funduszu Powierniczego Koreańsko-Afrykańskiej Współpracy Gospodarczej (KOAFEC) zarządzanego przez Afrykański Bank Rozwoju.

AELP otworzy rynki dla inwestorów transgranicznych

Łącze AELP będzie pośredniczyć w przekazywaniu zleceń inwestorów pomiędzy maklerami giełdowymi na rynkach zagranicznych. Afrykańskie papiery wartościowe notowane na giełdzie, do których będzie można uzyskać dostęp za pośrednictwem łącza AELP, obejmują wszystkie papiery wartościowe dostępne dla inwestorów transgranicznych. Inwestycje kapitałowe obejmują ponad 1050 notowanych akcji, ale projekt zapewni również dostęp do obligacji korporacyjnych i rządowych, funduszy giełdowych (ETF) oraz instrumentów pochodnych, jeżeli są one notowane na tych giełdach, makler giełdowy zapewnia do nich dostęp.

Siedem giełd AELP to Casablanca Stock Exchange, The Egyptian Exchange, Johannesburg Stock Exchange, Nairobi Securities Exchange, Nigerian Exchange, Stock Exchange of Mauritius oraz Bourse Régionale des Valeurs Mobilières (giełda ośmiu krajów Afryki Zachodniej należących do Unii Gospodarczej i Walutowej).

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę