menu

Strona Główna > Newsy > Skarga SEC za porady inwestycyjne w Darknecie

Skarga SEC za porady inwestycyjne w Darknecie


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) skierowała skargę przeciwko mieszkańcowi Kalifornii, który sprzedawał fałszywe „informacje poufne” na forum w Darknecie.

Według SEC, na przełomie 2016 i 2017 roku, Roland Jones z Redondo Beach w Kalifornii uzyskał dostęp do różnych czarnych rynków w Darknecie. Wśród nich znajdowało się forum do wymiany wewnętrznych poufnych informacji, mogących zapewnić przewagę w handlu papierami wartościowymi. Aby dołączyć do grona jego użytkowników Jones skłamał, że również posiada istotne niepubliczne dane.

Jego oszustwo nie trwało długo. Po krótkim czasie został wyrzucony z forum. Nie zdobył na nim żadnej istotnej wiedzy, jednak wpadł na pomysł, aby zorganizować podobny biznes. W ten sposób, wiosną 2017 roku,  zaczął sprzedawać „poufne informacje” na jednym z czarnych rynków w Darkencie. Dane, które oferował, miały pochodzić z forów takie jak to, z którego go wyrzucono, a także od osób wewnątrz wielkich firm i korporacji. Mające zapewniać przewagę informacje, powstawały w wyobraźni Jonesa.

Kilku poszkodowanych

W relacji prasowej SEC czytamy, że kilka osób kupiło informacje od Jonesa (płacąc w bitcoinach), a następnie próbowało handlować według wymyślonych przez niego wskazówek. W skardze Komisji pojawił się zarzut naruszenia przepisów federalnych dotyczących ochrony przed oszustwami.

Ten przypadek pokazuje, że SEC może i będzie ścigać osoby naruszające prawo dotyczące papierów wartościowych, gdziekolwiek prowadzą one działalność, nawet w ciemnej sieci. Zaangażowaliśmy personel i technologię, aby przebić się przez płaszcz anonimowości, którym ci winowajcy próbują zasłonić swoje zbrodnie. – skomentował David L. Peavler, dyrektor Biura Regionalnego SEC w Fort Worth.

Roland Jones zgodził się na ugodę zaproponowaną przez Komisję. Jeżeli sąd zaakceptuje jej kształt, nieuczciwy doradca inwestycyjny otrzyma dożywotni zakaz prowadzenia tego rodzaju działalności. Może także zostać ukarany w powództwie cywilnym.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę