menu

Strona Główna > Newsy > Skarga SEC za porady inwestycyjne w Darknecie

Skarga SEC za porady inwestycyjne w Darknecie


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) skierowała skargę przeciwko mieszkańcowi Kalifornii, który sprzedawał fałszywe „informacje poufne” na forum w Darknecie.

Według SEC, na przełomie 2016 i 2017 roku, Roland Jones z Redondo Beach w Kalifornii uzyskał dostęp do różnych czarnych rynków w Darknecie. Wśród nich znajdowało się forum do wymiany wewnętrznych poufnych informacji, mogących zapewnić przewagę w handlu papierami wartościowymi. Aby dołączyć do grona jego użytkowników Jones skłamał, że również posiada istotne niepubliczne dane.

Jego oszustwo nie trwało długo. Po krótkim czasie został wyrzucony z forum. Nie zdobył na nim żadnej istotnej wiedzy, jednak wpadł na pomysł, aby zorganizować podobny biznes. W ten sposób, wiosną 2017 roku,  zaczął sprzedawać „poufne informacje” na jednym z czarnych rynków w Darkencie. Dane, które oferował, miały pochodzić z forów takie jak to, z którego go wyrzucono, a także od osób wewnątrz wielkich firm i korporacji. Mające zapewniać przewagę informacje, powstawały w wyobraźni Jonesa.

Kilku poszkodowanych

W relacji prasowej SEC czytamy, że kilka osób kupiło informacje od Jonesa (płacąc w bitcoinach), a następnie próbowało handlować według wymyślonych przez niego wskazówek. W skardze Komisji pojawił się zarzut naruszenia przepisów federalnych dotyczących ochrony przed oszustwami.

Ten przypadek pokazuje, że SEC może i będzie ścigać osoby naruszające prawo dotyczące papierów wartościowych, gdziekolwiek prowadzą one działalność, nawet w ciemnej sieci. Zaangażowaliśmy personel i technologię, aby przebić się przez płaszcz anonimowości, którym ci winowajcy próbują zasłonić swoje zbrodnie. – skomentował David L. Peavler, dyrektor Biura Regionalnego SEC w Fort Worth.

Roland Jones zgodził się na ugodę zaproponowaną przez Komisję. Jeżeli sąd zaakceptuje jej kształt, nieuczciwy doradca inwestycyjny otrzyma dożywotni zakaz prowadzenia tego rodzaju działalności. Może także zostać ukarany w powództwie cywilnym.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (21.04): Monfex, FINEXRO, CryptoZone24

Na listach ostrzeżeń umieszczono: BITOMATIC - www.bitomatic.io / www.bitomatic.app FINEXRO - www.finexro.com CFD GLOBE - ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę