menu

Strona Główna > Newsy > Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale

Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale


Japońska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale nieco bardziej niż według początkowych doniesień. To efekt gwałtownego wzrostu liczby przypadków COVID-19, który uderzył w prywatną konsumpcję, ponadto globalny niedobór dostaw mikroprocesorów pogorszył nastroje rynkowe.

Dalsze kurczenie się PKB jest ciosem dla japońskich władz, które liczyły na to, że złagodzenie niedoborów dostaw i ograniczeń związanych z pandemią przyczyni się do ożywienia w trzeciej co do wielkości gospodarce świata.

Gospodarka Japonii w trzecim kwartale zmniejszyła się o 3,6% w ujęciu rocznym. Takie dane po aktualizacji podał Gabinet Ministrów i są one gorsze od wstępnego odczytu, który zakładał spadek o 3%. Dane, które okazały się gorsze od prognozowanego przez ekonomistów spadku o 3,1%, odpowiadają realnemu spadkowi o 0,9%.

– Potwierdza to, że warunki gospodarcze były w stagnacji w okresie lipiec-wrzesień – powiedział Atsushi Takeda, główny ekonomista Itochu Economic Research Institute. Szybszy spadek był spowodowany głównie większym obniżeniem konsumpcji prywatnej, która stanowi ponad połowę produktu krajowego brutto i skurczyła się o 1,3% w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. To więcej niż wstępne szacunki wskazujące na spadek o 1,1%.

Spadek sprzedaży dóbr trwałego użytku

Konsumpcja spadła również dlatego, że zła pogoda zatrzymała kupujących w domach, a globalny niedobór mikroprocesorów uderzył w sprzedaż samochodów i elektroniki powodując problemy z produkcją. – Duży spadek wydatków na dobra trwałe wskazuje, że cięcia w produkcji samochodów miały ogromny wpływ – powiedział Wakaba Kobayashi, ekonomista z Daiwa Institute of Research.

Wydatki na dobra trwałego użytku zanotowały największy spadek od 1994 roku, kiedy to po raz pierwszy udostępniono dane. Według oficjalnych statystyk sprzedaż w tym sektorze spadła o 16,3% kwartał do kwartału i pociągnęła w dół konsumpcję gospodarstw domowych o 0,7 punktu procentowego. Dane wskazały, że inwestycje publiczne spadły o 2,0% w porównaniu do wstępnych szacunków mówiących o spadku o 1,5%, natomiast wydatki kapitałowe obniżyły się mniej niż wg. prognoz – o 2,3% w stosunku do poprzedniego kwartału, wobec zakładanego spadku o 3,8%.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę