menu

Strona Główna > Newsy > Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale

Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale


Japońska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale nieco bardziej niż według początkowych doniesień. To efekt gwałtownego wzrostu liczby przypadków COVID-19, który uderzył w prywatną konsumpcję, ponadto globalny niedobór dostaw mikroprocesorów pogorszył nastroje rynkowe.

Dalsze kurczenie się PKB jest ciosem dla japońskich władz, które liczyły na to, że złagodzenie niedoborów dostaw i ograniczeń związanych z pandemią przyczyni się do ożywienia w trzeciej co do wielkości gospodarce świata.

Gospodarka Japonii w trzecim kwartale zmniejszyła się o 3,6% w ujęciu rocznym. Takie dane po aktualizacji podał Gabinet Ministrów i są one gorsze od wstępnego odczytu, który zakładał spadek o 3%. Dane, które okazały się gorsze od prognozowanego przez ekonomistów spadku o 3,1%, odpowiadają realnemu spadkowi o 0,9%.

– Potwierdza to, że warunki gospodarcze były w stagnacji w okresie lipiec-wrzesień – powiedział Atsushi Takeda, główny ekonomista Itochu Economic Research Institute. Szybszy spadek był spowodowany głównie większym obniżeniem konsumpcji prywatnej, która stanowi ponad połowę produktu krajowego brutto i skurczyła się o 1,3% w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. To więcej niż wstępne szacunki wskazujące na spadek o 1,1%.

Spadek sprzedaży dóbr trwałego użytku

Konsumpcja spadła również dlatego, że zła pogoda zatrzymała kupujących w domach, a globalny niedobór mikroprocesorów uderzył w sprzedaż samochodów i elektroniki powodując problemy z produkcją. – Duży spadek wydatków na dobra trwałe wskazuje, że cięcia w produkcji samochodów miały ogromny wpływ – powiedział Wakaba Kobayashi, ekonomista z Daiwa Institute of Research.

Wydatki na dobra trwałego użytku zanotowały największy spadek od 1994 roku, kiedy to po raz pierwszy udostępniono dane. Według oficjalnych statystyk sprzedaż w tym sektorze spadła o 16,3% kwartał do kwartału i pociągnęła w dół konsumpcję gospodarstw domowych o 0,7 punktu procentowego. Dane wskazały, że inwestycje publiczne spadły o 2,0% w porównaniu do wstępnych szacunków mówiących o spadku o 1,5%, natomiast wydatki kapitałowe obniżyły się mniej niż wg. prognoz – o 2,3% w stosunku do poprzedniego kwartału, wobec zakładanego spadku o 3,8%.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę