menu

Strona Główna > Newsy > Sprawdzaj, czytaj, pytaj! – nowa kampania UOKiK

Sprawdzaj, czytaj, pytaj! – nowa kampania UOKiK


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczyna kampanię informacyjną, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi i oszustwami.

Tego typu zdarzenia nasiliły się w związku z wyjątkową sytuacją epidemiczną. Do UOKiK wpływa wiele skarg dotyczących propozycji korzystnych inwestycji finansowych oferujących wysokie i szybkie zyski. Nowością w sytuacji epidemicznej są także oferty kupna produktów i usług zdrowotnych zapewniających ochronę przed koronawirusem.

Pewny zysk, wysoki zwrot

UOKiK przestrzega, że oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać społeczny niepokój i niepewność. Oferty alternatywnych inwestycji obiecują pewny zysk na wysoki procent, a potem okazują się finansowym fiaskiem. Należy również zwracać uwagę na propozycje inwestycyjne z małą opłatą startową, w których warunkiem udziału jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Zwykle okazują się one piramidami finansowymi.

― Przestrzegam przed inwestowaniem pieniędzy w systemy promocyjne typu piramida. To może być przykładowo projekt inwestycyjny z małą opłatą startową, z której część ma być przekazywana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Z rezerwą podchodźmy też do tzw. łańcuszków ― mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Kampania będzie przebiegać pod hasłem „Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”, które jednocześnie stanowi apel do konsumentów. UOKiK uczula wszystkich, aby dokładnie sprawdzać oferty, przede wszystkim pochodzące od nieznanych osób lub organizacji. Nie wolno też wierzyć w szybki i wysoki zysk bez ryzyka, a decyzję o jakiejkolwiek inwestycji należy podejmować po odpowiednim namyśle. Ważne jest również uważne przeczytanie każdej umowy, którą podpisujemy, gdyż w przypadku oszustw zwykle nie pokrywają się one z obietnicami. Więcej informacji można znaleźć na stronie UOKiK.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

broker usgfx opuszcza australię

Australia obniża dźwignię do 1:30

ASIC wprowadził ograniczenia w sprzedaży kontraktów CFD. Zmiany wchodzą w życie 29 marca 2021 roku ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (22.10): Solid Invest, Bitrend, Pibexa…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  Solid Invest (Capital Letter GmbH) - solidinvest.co Bitrend - bitrend.io ...
Czytaj dalej
sądowe kłopoty brokera global brokerage

Kolejni inwestorzy mogą dołączyć do pozwu przeciwko Global Brokerage

Przedstawiciele stron składających pozew zbiorowy przeciwko spółce Global Brokerage, wcześniej funkcjonującej jako FXCM, złożyli w ...
Czytaj dalej
sc malayasia

Malezyjski regulator ostrzega przed 3 brokerami, w tym HotForex

Malezyjska Komisja ds. Papierów Wartościowych (SC) dodała trzy kolejne spółki do swej czarnej listy. Uwagę ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę