menu

Strona Główna > Newsy > Sprawdzaj, czytaj, pytaj! – nowa kampania UOKiK

Sprawdzaj, czytaj, pytaj! – nowa kampania UOKiK


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczyna kampanię informacyjną, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi i oszustwami.

Tego typu zdarzenia nasiliły się w związku z wyjątkową sytuacją epidemiczną. Do UOKiK wpływa wiele skarg dotyczących propozycji korzystnych inwestycji finansowych oferujących wysokie i szybkie zyski. Nowością w sytuacji epidemicznej są także oferty kupna produktów i usług zdrowotnych zapewniających ochronę przed koronawirusem.

Pewny zysk, wysoki zwrot

UOKiK przestrzega, że oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać społeczny niepokój i niepewność. Oferty alternatywnych inwestycji obiecują pewny zysk na wysoki procent, a potem okazują się finansowym fiaskiem. Należy również zwracać uwagę na propozycje inwestycyjne z małą opłatą startową, w których warunkiem udziału jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Zwykle okazują się one piramidami finansowymi.

― Przestrzegam przed inwestowaniem pieniędzy w systemy promocyjne typu piramida. To może być przykładowo projekt inwestycyjny z małą opłatą startową, z której część ma być przekazywana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Z rezerwą podchodźmy też do tzw. łańcuszków ― mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Kampania będzie przebiegać pod hasłem „Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”, które jednocześnie stanowi apel do konsumentów. UOKiK uczula wszystkich, aby dokładnie sprawdzać oferty, przede wszystkim pochodzące od nieznanych osób lub organizacji. Nie wolno też wierzyć w szybki i wysoki zysk bez ryzyka, a decyzję o jakiejkolwiek inwestycji należy podejmować po odpowiednim namyśle. Ważne jest również uważne przeczytanie każdej umowy, którą podpisujemy, gdyż w przypadku oszustw zwykle nie pokrywają się one z obietnicami. Więcej informacji można znaleźć na stronie UOKiK.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (15.06): RevoTrade, Tradobit, Antares…

All Financial Trading - www.allfinancialtrading.com JMGTradingMarkets - www.jmgtradingmarkets.com EUFM / European Financial Market - www.eufm.eu Eu-Trade4u ...
Czytaj dalej
były trader jp morgan spędzi 8 miesięcy w więzieniu

Deutsche Bank może zarobić 1 mld USD na inwestycji w firmę żeglugową

Mark Spehn nie mógł dołączyć do miliardera Idana Ofera na przyjęciu z okazji pierwszej oferty ...
Czytaj dalej
kubańskie banki nie będą przyjmować dolarów w gotówce

Banki na Kubie przestaną przyjmować dolary w gotówce

Od 21 czerwca kubańskie banki przestaną przyjmować dolary w gotówce, z powodu embarga nałożonego przez ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (14.06): SEC aktualizuje zbiorczą listę ostrzeżeń

Investorcog - www.investorcog.com Irvine Mutual - www.irvinemutual.com JC Capital Markets - www.jccapitalmarkets.com Lane Capital Group - ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę