menu

Strona Główna > Newsy > Szef SEC zapowiada walkę z „grywalizacją” tradingu

Szef SEC zapowiada walkę z „grywalizacją” tradingu


Nowy przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, wyraził obawy związane z aplikacjami grywalizującymi handel akcjami. Zapowiedział, że może nadejść ograniczenie ich działalności.

Wczorajsze przemówienie Gary’ego Genslera (przeprowadzone w formie online) zostało wygłoszone przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Było to jego pierwsze wystąpienie przed Kapitolem od przejęcia sterów nad SEC. Przesłuchanie odbyło się w związku z z obecną sytuacją na rynkach, w tym wysoką zmiennością, a także wydarzeniami takimi jak upadek funduszu Archegos, czy przeżywającymi szczyt popularności kryptowalutami. Uwaga Genslera skoncentrowała się jednak głównie na aplikacjach do tradingu społecznościowego.

SEC musi pozostać dostrojona do szybko zmieniających się technologii, aby odświeżyć nasze zasady. Jeśli nie zajmiemy się tym teraz, inwestująca opinia publiczna, osoby oszczędzające na emeryturę i edukację mogą później zostać tym obciążone – powiedział przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Walka z Robinhoodem

Słowa Gary’ego Genslera odnosiły się bezpośrednio do aplikacji Robinhood i padły w kontekście wydarzeń związanych z pompowaniem akcji GameStop przez społeczność skupioną wokół subforum Reddita – WallStreetBets. Przewodniczący SEC zwrócił uwagę, że grywalizacja tradingu może prowadzić do ryzykownych decyzji inwestycyjnych po stronie osób, które nie mają doświadczenia na rynkach. Z jego wystąpienia wynika, że rosnąca popularność aplikacji do tradingu społecznościowego to jeden z priorytetów na celowniku Komisji.

SEC może podjąć kroki w celu zwiększenia przejrzystości. Dotyczy to zarówno ujawnienia szczegółów związanych z obsługą zleceń, w tym kluczowych funkcji rynkowych takich jak krótka sprzedaż, swapy i derywaty, ale także powiązań pomiędzy Robinhood’em a Citadel Securities, które wykonuje ponad połowę ze wszystkich transakcji zawieranej poprzez aplikację.

Jak komentuje New York Post, za jego kadencji SEC stanie się narzędziem do rozprawy z branżą finansową, która korzystała z 4 lat luźnych regulacji towarzyszących prezydenturze Trumpa.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę