menu

Strona Główna > Newsy > Szef SEC zapowiada walkę z „grywalizacją” tradingu

Szef SEC zapowiada walkę z „grywalizacją” tradingu


Nowy przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, wyraził obawy związane z aplikacjami grywalizującymi handel akcjami. Zapowiedział, że może nadejść ograniczenie ich działalności.

Wczorajsze przemówienie Gary’ego Genslera (przeprowadzone w formie online) zostało wygłoszone przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Było to jego pierwsze wystąpienie przed Kapitolem od przejęcia sterów nad SEC. Przesłuchanie odbyło się w związku z z obecną sytuacją na rynkach, w tym wysoką zmiennością, a także wydarzeniami takimi jak upadek funduszu Archegos, czy przeżywającymi szczyt popularności kryptowalutami. Uwaga Genslera skoncentrowała się jednak głównie na aplikacjach do tradingu społecznościowego.

SEC musi pozostać dostrojona do szybko zmieniających się technologii, aby odświeżyć nasze zasady. Jeśli nie zajmiemy się tym teraz, inwestująca opinia publiczna, osoby oszczędzające na emeryturę i edukację mogą później zostać tym obciążone – powiedział przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Walka z Robinhoodem

Słowa Gary’ego Genslera odnosiły się bezpośrednio do aplikacji Robinhood i padły w kontekście wydarzeń związanych z pompowaniem akcji GameStop przez społeczność skupioną wokół subforum Reddita – WallStreetBets. Przewodniczący SEC zwrócił uwagę, że grywalizacja tradingu może prowadzić do ryzykownych decyzji inwestycyjnych po stronie osób, które nie mają doświadczenia na rynkach. Z jego wystąpienia wynika, że rosnąca popularność aplikacji do tradingu społecznościowego to jeden z priorytetów na celowniku Komisji.

SEC może podjąć kroki w celu zwiększenia przejrzystości. Dotyczy to zarówno ujawnienia szczegółów związanych z obsługą zleceń, w tym kluczowych funkcji rynkowych takich jak krótka sprzedaż, swapy i derywaty, ale także powiązań pomiędzy Robinhood’em a Citadel Securities, które wykonuje ponad połowę ze wszystkich transakcji zawieranej poprzez aplikację.

Jak komentuje New York Post, za jego kadencji SEC stanie się narzędziem do rozprawy z branżą finansową, która korzystała z 4 lat luźnych regulacji towarzyszących prezydenturze Trumpa.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

amerykańskie sec ukarało tradera za spoofing

Nagrody SEC dla informatorów przekroczyły już sumę 1 mld USD

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała o przyznaniu nagród dla informatorów w wysokości ...
Czytaj dalej
asic uderza w dwa scamy

ASIC udzielił 339 nowych licencji AFS w ubiegłym roku finansowym

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała, że w okresie od lipca 2020 roku ...
Czytaj dalej
FCA

FCA publikuje dane na temat inwestycji konsumenckich i określa cele do 2025 roku

Brytyjski nadzór finansowy opublikował dane na temat inwestycji konsumenckich oraz określił swoje cele na najbliższe ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?

Ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu tygodni. Dzieje się tak, pomimo że OPEC ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę