menu

Strona Główna > Newsy > Szef szajki cyberprzestępców skazany na 15 lat więzienia

Szef szajki cyberprzestępców skazany na 15 lat więzienia


Dariusz O. usłyszał wyrok w poniedziałek. Okręgowy Sąd w Lublinie skazał go na 15 lat więzienia pod zarzutem kierowania międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą.

Razem z szefem skazano 100 członków szajki, która specjalizowała się we włamaniach do systemów bankowości elektronicznej. Działali od grudnia 2011 do lutego 2016 roku, na terenie Polski i 8 państw Unii Europejskiej. W tym czasie dokonali 1250 udowodnionych kradzieży, na kwotę 150 milionów złotych. Prokuratura uważa jednak, że straty mogły być wielokrotnie wyższe. Mózg grupy spędzi 15 lat w więzieniu i dodatkowo zapłaci grzywnę w wysokości 3,75 milionów złotych.

Dariusz O. brał osobisty udział w ponad połowie włamań. Jego grupa przenosiła skradzione pieniądze na stworzone w tym celu fikcyjne konta. Prokuratura ustaliła, że było ich około 2000 i znajdowały się w 50 bankach na terenie całej Unii Europejskiej. Znaczna część środków była wyprowadzana na Ukrainę za pośrednictwem Western Union i Moneygram. Prokuraturze udało się zabezpieczyć 70 milionów złotych pochodzących z kradzieży. Pozostałe pieniądze nie zostały znalezione.

Jak dotąd zarzuty w związku ze sprawą usłyszało 225 członków grupy, z których znaczna część usłyszała już wyroki. Postępowanie objęło 600 osób. Prokuratura zgromadziła 773 tomy akt i 6 tysięcy dowodów rzeczowych. To największe postępowanie tego typu, jakie toczyło się do tej pory w Polsce.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

etoro

eToro nawiązuje współpracę z NICE Actimize

Broker eToro nawiązał wpółpracę ze spółką NICE Actimize. Celem partnerstwa ma być ochrona przed manipulacjami ...
Czytaj dalej
CySEC ukarała grzywną Spot Capital Markets

CySEC odbiera licencję Prior Capital Cy

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) poinformowała, że całkowicie anulowała licencję CIF spółce Prior ...
Czytaj dalej
Istnieje szansa na korzystanie z wyższego lewara na terenie UE

Ważna informacja dla użytkowników MetaTrader Mobile XTB

Broker XTB informuje swoich klientów, że w związku z aktualizacją aplikacji mobilnej MetaTrader mogą pojawić ...
Czytaj dalej
nowe ostrzeżenia od światowych regulatorów - nieuczciwi brokerzy forex, scamy i oszustwa

Ostrzeżenia (2.07): Vantage Trades i Online union

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Vantage Trades - vantagetrades.comOnline union - online-union.com AMF ostrzega przed ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę