menu

Strona Główna > Newsy > Tajwan zdejmuje karę z Deutsche Banku

Tajwan zdejmuje karę z Deutsche Banku


Bank centralny Tajwanu zezwolił Deutsche Bank na ponowne rozpoczęcie obrotu kontraktami forward w USD z dostawą i bez dostawy. Informację podała Agencja Reutera powołując się na trzy źródła znające kulisy sprawy. Wcześniej w lutym ubiegłego roku bank centralny Tajwanu zawiesił te uprawnienia Deutsche Bankowi w ramach walki ze spekulacją.

Bank centralny nałożył dwuletnią karę na Deutsche Bank w następstwie sprawy, w której zagraniczne banki miały pomagać firmom zbożowym angażować się w spekulacje walutowe poprzez kontrakty terminowe. W ten sposób banki wpływały na stabilność tajwańskiego rynku walutowego.

Dolar tajwański umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ zależna od handlu gospodarka wyspy rozkwitła dzięki globalnemu popytowi na produkty technologiczne, napędzanemu przez ludzi pracujących w domu podczas pandemii COVID-19.

Agencja Reutera uzyskała informacje z trzech źródeł, które wskazały, że bank centralny po cichu zezwolił Deutsche Bankowi na wznowienie handlu kontraktami forward. Źródła te zastrzegły sobie anonimowość, ponieważ nie były upoważnione do wypowiadania się w mediach.

Tajwan obawia się „łatki” manipulatora walutowego

Jedno ze źródeł powiedziało, że decyzja wynikała z faktu, że bank zobowiązał się do wdrożenia określonych mechanizmów, a także dlatego, że jest to jedyny niemiecki bank na wyspie, w dodatku działający tam od wielu lat.

Drugie źródło wskazało, że bank wykazał odpowiednią chęć usprawnienia swych procedur. W lipcu zeszłego roku bank centralny zniósł związane z tym ograniczenia w obrocie walutowym dla ING oraz Australia and New Zealand Banking Group Ltd (ANZ), które zostały ukarane w tej samej sprawie.

Bank centralny obawia się, że silny dolar tajwański może sprawić, że eksport z zależnej od handlu wyspy stanie się droższy i Tajwan może zostać uznany przez Stany Zjednoczone za manipulatora walutowego.

Tajwan i Wietnam ponownie przekroczyły progi amerykańskiego Departamentu Skarbu w odniesieniu do możliwości manipulacji walutowych. W grudniu amerykańskie władze odstąpiły jednak od określenia tych krajów mianem manipulatorów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

inwestor ai

Prop-Trading: jak najprostszy biznes internetu stał się żartem

Jeszcze kilka lat temu, firmy prop-tradingowe były szansą na “karierę profesjonalnego tradera”. Dzisiaj odmawiają wypłacania ...
bitcoin btc ai

600 milionów w śmieciach: jeden z pierwszych górników nie odzyska swoich Bitcoinów

Jeden z pierwszych górników Bitcoina od lat stara się odzyskać z wysypiska śmieci dysk twardy ...
ai robot agent ai

Firmy Big Tech szykują „nowy” rodzaj AI. Rewolucja czy kolejny chwyt marketingowy?

Sztuczna inteligencja miała całkowicie zmienić naszą relację z technologią, dodatkowo transformując rynek pracy. Po dwóch ...
USDT - tether

USDT zagrożony banem w UE – czy największy stablecoin zniknie z europejskich giełd już jutro?

Największy na świecie stablecoin – Tether (USDT) – może zostać wykluczony z europejskiego rynku już ...
Przewiń na górę