menu

Strona Główna > Newsy > Tajwan zdejmuje karę z Deutsche Banku

Tajwan zdejmuje karę z Deutsche Banku


Bank centralny Tajwanu zezwolił Deutsche Bank na ponowne rozpoczęcie obrotu kontraktami forward w USD z dostawą i bez dostawy. Informację podała Agencja Reutera powołując się na trzy źródła znające kulisy sprawy. Wcześniej w lutym ubiegłego roku bank centralny Tajwanu zawiesił te uprawnienia Deutsche Bankowi w ramach walki ze spekulacją.

Bank centralny nałożył dwuletnią karę na Deutsche Bank w następstwie sprawy, w której zagraniczne banki miały pomagać firmom zbożowym angażować się w spekulacje walutowe poprzez kontrakty terminowe. W ten sposób banki wpływały na stabilność tajwańskiego rynku walutowego.

Dolar tajwański umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ zależna od handlu gospodarka wyspy rozkwitła dzięki globalnemu popytowi na produkty technologiczne, napędzanemu przez ludzi pracujących w domu podczas pandemii COVID-19.

Agencja Reutera uzyskała informacje z trzech źródeł, które wskazały, że bank centralny po cichu zezwolił Deutsche Bankowi na wznowienie handlu kontraktami forward. Źródła te zastrzegły sobie anonimowość, ponieważ nie były upoważnione do wypowiadania się w mediach.

Tajwan obawia się „łatki” manipulatora walutowego

Jedno ze źródeł powiedziało, że decyzja wynikała z faktu, że bank zobowiązał się do wdrożenia określonych mechanizmów, a także dlatego, że jest to jedyny niemiecki bank na wyspie, w dodatku działający tam od wielu lat.

Drugie źródło wskazało, że bank wykazał odpowiednią chęć usprawnienia swych procedur. W lipcu zeszłego roku bank centralny zniósł związane z tym ograniczenia w obrocie walutowym dla ING oraz Australia and New Zealand Banking Group Ltd (ANZ), które zostały ukarane w tej samej sprawie.

Bank centralny obawia się, że silny dolar tajwański może sprawić, że eksport z zależnej od handlu wyspy stanie się droższy i Tajwan może zostać uznany przez Stany Zjednoczone za manipulatora walutowego.

Tajwan i Wietnam ponownie przekroczyły progi amerykańskiego Departamentu Skarbu w odniesieniu do możliwości manipulacji walutowych. W grudniu amerykańskie władze odstąpiły jednak od określenia tych krajów mianem manipulatorów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę