menu

Strona Główna > Newsy > Tajwan zdejmuje karę z Deutsche Banku

Tajwan zdejmuje karę z Deutsche Banku


Bank centralny Tajwanu zezwolił Deutsche Bank na ponowne rozpoczęcie obrotu kontraktami forward w USD z dostawą i bez dostawy. Informację podała Agencja Reutera powołując się na trzy źródła znające kulisy sprawy. Wcześniej w lutym ubiegłego roku bank centralny Tajwanu zawiesił te uprawnienia Deutsche Bankowi w ramach walki ze spekulacją.

Bank centralny nałożył dwuletnią karę na Deutsche Bank w następstwie sprawy, w której zagraniczne banki miały pomagać firmom zbożowym angażować się w spekulacje walutowe poprzez kontrakty terminowe. W ten sposób banki wpływały na stabilność tajwańskiego rynku walutowego.

Dolar tajwański umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ zależna od handlu gospodarka wyspy rozkwitła dzięki globalnemu popytowi na produkty technologiczne, napędzanemu przez ludzi pracujących w domu podczas pandemii COVID-19.

Agencja Reutera uzyskała informacje z trzech źródeł, które wskazały, że bank centralny po cichu zezwolił Deutsche Bankowi na wznowienie handlu kontraktami forward. Źródła te zastrzegły sobie anonimowość, ponieważ nie były upoważnione do wypowiadania się w mediach.

Tajwan obawia się „łatki” manipulatora walutowego

Jedno ze źródeł powiedziało, że decyzja wynikała z faktu, że bank zobowiązał się do wdrożenia określonych mechanizmów, a także dlatego, że jest to jedyny niemiecki bank na wyspie, w dodatku działający tam od wielu lat.

Drugie źródło wskazało, że bank wykazał odpowiednią chęć usprawnienia swych procedur. W lipcu zeszłego roku bank centralny zniósł związane z tym ograniczenia w obrocie walutowym dla ING oraz Australia and New Zealand Banking Group Ltd (ANZ), które zostały ukarane w tej samej sprawie.

Bank centralny obawia się, że silny dolar tajwański może sprawić, że eksport z zależnej od handlu wyspy stanie się droższy i Tajwan może zostać uznany przez Stany Zjednoczone za manipulatora walutowego.

Tajwan i Wietnam ponownie przekroczyły progi amerykańskiego Departamentu Skarbu w odniesieniu do możliwości manipulacji walutowych. W grudniu amerykańskie władze odstąpiły jednak od określenia tych krajów mianem manipulatorów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę