menu

Strona Główna > Newsy > Tajwan zdejmuje karę z Deutsche Banku

Tajwan zdejmuje karę z Deutsche Banku


Bank centralny Tajwanu zezwolił Deutsche Bank na ponowne rozpoczęcie obrotu kontraktami forward w USD z dostawą i bez dostawy. Informację podała Agencja Reutera powołując się na trzy źródła znające kulisy sprawy. Wcześniej w lutym ubiegłego roku bank centralny Tajwanu zawiesił te uprawnienia Deutsche Bankowi w ramach walki ze spekulacją.

Bank centralny nałożył dwuletnią karę na Deutsche Bank w następstwie sprawy, w której zagraniczne banki miały pomagać firmom zbożowym angażować się w spekulacje walutowe poprzez kontrakty terminowe. W ten sposób banki wpływały na stabilność tajwańskiego rynku walutowego.

Dolar tajwański umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ zależna od handlu gospodarka wyspy rozkwitła dzięki globalnemu popytowi na produkty technologiczne, napędzanemu przez ludzi pracujących w domu podczas pandemii COVID-19.

Agencja Reutera uzyskała informacje z trzech źródeł, które wskazały, że bank centralny po cichu zezwolił Deutsche Bankowi na wznowienie handlu kontraktami forward. Źródła te zastrzegły sobie anonimowość, ponieważ nie były upoważnione do wypowiadania się w mediach.

Tajwan obawia się „łatki” manipulatora walutowego

Jedno ze źródeł powiedziało, że decyzja wynikała z faktu, że bank zobowiązał się do wdrożenia określonych mechanizmów, a także dlatego, że jest to jedyny niemiecki bank na wyspie, w dodatku działający tam od wielu lat.

Drugie źródło wskazało, że bank wykazał odpowiednią chęć usprawnienia swych procedur. W lipcu zeszłego roku bank centralny zniósł związane z tym ograniczenia w obrocie walutowym dla ING oraz Australia and New Zealand Banking Group Ltd (ANZ), które zostały ukarane w tej samej sprawie.

Bank centralny obawia się, że silny dolar tajwański może sprawić, że eksport z zależnej od handlu wyspy stanie się droższy i Tajwan może zostać uznany przez Stany Zjednoczone za manipulatora walutowego.

Tajwan i Wietnam ponownie przekroczyły progi amerykańskiego Departamentu Skarbu w odniesieniu do możliwości manipulacji walutowych. W grudniu amerykańskie władze odstąpiły jednak od określenia tych krajów mianem manipulatorów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę