Tak dobrych nastrojów na giełdzie nie było od 2021 roku
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, zaledwie 7 firm związanych z AI pozwoliło indeksowi S&P500 odrobić straty z cyklu podwyżek stóp procentowych. Ale rynkowy optymizm nie wynika tylko i wyłącznie z mody na spółki technologiczne – na ostatniej konferencji Fedu, Jerome Powell poniekąd dał inwestorom to, czego chcieli, sygnalizując luzowanie polityki pieniężnej w 2024 roku. Dzięki temu, Wall Street i amerykańscy konsumenci przewidują dzisiaj spełnienie się scenariusza korzystnego dla giełdy – inflacja wróci tam, gdzie chce Fed, a recesji nie będzie. Tylko czy te prognozy nie są zbyt optymistyczne?
- Analitycy i konsumenci w Stanach Zjednoczonych uważają recesję za mało prawdopodobną i liczą na „miękkie lądowanie” gospodarki
- Austan Goolsbee z Fedu z Chicago stwierdził, że optymizm rynku wynikający z ostatnich wypowiedzi Powella mógł być nieco przesadzony
- Tylko niewielka część rynku rozpatruje scenariusz „no landing”, który zakłada przegrzanie gospodarki i powrót problemu inflacji
Według Wall Street, recesja jest mało prawdopodobna
W ubiegłym tygodniu, szef Rezerwy Federalnej – Jerome Powell, zasygnalizował pivot, sugerując, że w roku 2024 roku, ścieżka stóp procentowych prawdopodobnie będzie prowadzić w dół. W związku z tym, inwestorzy z Wall Street prognozują przyszłość indeksu S&P 500, rynku obligacji skarbowych i ogólną trajektorię amerykańskiej gospodarki, uznając “miękkie lądowanie” za najbardziej prawdopodobny scenariusz.
Potwierdza to ankieta przeprowadzona przez Bank of America wśród zarządców funduszy, według której 66% z nich przewiduje „soft landing” jako najbardziej prawdopodobny rozwój wydarzeń. “Twardego lądowania”, czyli wejścia gospodarki w recesję po agresywnym cyklu podwyżek stóp procentowych obawia się 23% inwestorów, przy czym zaledwie 6% respondentów spodziewa się scenariusza „no landing”, zakładającego wzrost gospodarczy pomimo podwyżek stóp i utrzymanie problemów z inflacją, co stwarzałoby ryzyko dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed.
Wszystko to znajduje odbicie na rynku obligacji skarbowych. W środę, narzędzie FedWatch od CME mówiło, że rynki wyceniały 77% prawdopodobieństwa cięć stóp procentowych w marcu 2024 roku, podczas gdy miesiąc wcześniej było to zaledwie 28%.
Większość konsumentów liczy na wzrost akcji w 2024 roku
Z raportu The Conference Board wynika, że sentyment wśród konsumentów również jest pozytywny – zarówno w kwestii gospodarki, jak i najbliższej przyszłości rynku akcyjnego. Wg. raportu, 37,4% respondentów spodziewa się wzrostów wartości akcji w 2024 roku, co jest najwyższym poziomem optymizmu od lipca 2021 roku. Pozytywne nastawienie wynika nie tylko z oczekiwań dotyczących cięć stóp procentowych, ale również z wyników indeksów. S&P 500, wspierany zainteresowaniem inwestycjami w sztuczną inteligencję, od początku stycznia odrobił straty z 2022 roku i obecnie oscyluje wokół swojego ATH.
Jak mówiła Dana Peterson – główny ekonomista The Conference Board:
Grudniowy wzrost zaufania konsumentów odzwierciedlał bardziej pozytywne oceny bieżących warunków biznesowych i dostępności miejsc pracy, a także mniej pesymistyczne poglądy na temat perspektyw biznesowych, rynku pracy i dochodów osobistych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Z kolei ekonomista Jefferies – Thomas Simons mówił, że konsumenci, którzy, wzorem Wall Street, są coraz bardziej pewni tego, że w 2024 roku nie dojdzie do kolejnych podwyżek stóp procentowych, „wchodzą w 2024 rok z większym optymizmem, niż wcześniej myślano”.
Nastawienie rynku może być zbyt optymistyczne
Mimo, że spora część rynku liczy na spełnienie się idealnego scenariusza, czyli powrót inflacji do poziomu 2% i kontynuację hossy na rynku akcyjnym, kontekst gospodarczy w USA wciąż jest nie do końca klarowny i niektórzy z przedstawicieli Fedu próbowali ostudzić optymizm inwestorów.
Należał do nich Austan Goolsbee z Fedu z Chicago, który w ostatnim wywiadzie stwierdził, że ze względu na przesadnie optymistyczną reakcję rynku, czuł się “nieco zdezorientowany”.
7/8
Is the narrative of a soft landing so powerful, and the desire for the soft landing affects (aka „everything rally”) is so wanted that no one wants to buck this and suggest a solid „no landing” is happening that overstimulates the economy and reignites inflation?
— Jim Bianco (@biancoresearch) December 19, 2023
Kontratiańską opinią podzielił się na Twitterze także Jim Bianco – szef Bianco Research, mówiąc:
Czy narracja ‘miękkiego lądowania’ jest tak potężna, a pragnienie skutków tego scenariusza tak wielkie, że nikt nie chce się temu przeciwstawić, by zasugerować scenariusz “no landing”, który rozgrzeje gospodarkę i przyśpieszy inflację?