menu

Strona Główna > Newsy > Trader Steven Gallagher aresztowany i oskarżony o oszustwo

Trader Steven Gallagher aresztowany i oskarżony o oszustwo


Amerykańska prokuratura oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowały, że trader Steven Gallagher został oskarżony o oszustwo związane z papierami wartościowymi, oszustwo finansowe i manipulację rynkową.  Gallagher, używając pseudonimu „Alex DeLarge”, prowadził twitterowe konto promujące akcje, które zyskało ponad 70 000 obserwujących.

Gallagher używał tego konta do promowania akcji groszowych będących w obrocie pozagiełdowym oraz do rozpowszechniania fałszywych i wprowadzających w błąd informacji o swoich transakcjach na tych akcjach w celu nakłonienia obserwujących do zakupu tych akcji i podniesienia ich cen.  Według śledczych, Gallagher uzyskał ponad 1 mln USD zysku, sprzedając w tajemnicy wcześniej nabyte akcje spółek, które promował. Trader został już aresztowany i wkrótce stanie przed sądem.

W swym pozwie SEC zarzuca Gallagherowi, że co najmniej od grudnia 2019 roku wykorzystał swoje konto na Twitterze, @AlexDelarge6553, do publikacji tysięcy tweetów zachęcających jego licznych zwolenników do zakupu akcji, które sam wcześniej potajemnie nabył. Zgodnie z zarzutami, Gallagher następnie sprzedawał te akcje po zawyżonych cenach, podczas gdy nadal zalecał innym ich zakup, nigdy nie ujawniając, że sam sprzedawał swoje udziały.

SEC domaga się wysokich kar

Trader wykorzystywał konto na Twitterze w celu sztucznego „pompowania” cen określonych akcji, w tym poprzez przekazywanie fałszywych informacji na ich temat. Przykładowo Gallagher podawał nieprawdziwe informacje dotyczące własnego zainteresowania danymi akcjami, oświadczając, że nabywa lub posiada papiery wartościowe określonych spółek i zachęcał do ich zakupu, podczas gdy potajemnie je sprzedawał.

Zgodnie z pozwem złożonym w Sądzie Okręgowym Południowego Dystryktu Nowego Jorku, SEC oskarża Gallaghera o naruszenie przepisów federalnych ustaw o papierach wartościowych oraz przepisów zapobiegających oszustwom. SEC domaga się, między innymi, nałożenia sądowego zakazu prowadzenia działalności, zwrotu nieuczciwie zarobionych środków, kary grzywny, odszkodowania oraz sądowego zamrożenia aktywów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę