menu

Strona Główna > Newsy > Trader Steven Gallagher aresztowany i oskarżony o oszustwo

Trader Steven Gallagher aresztowany i oskarżony o oszustwo


Amerykańska prokuratura oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowały, że trader Steven Gallagher został oskarżony o oszustwo związane z papierami wartościowymi, oszustwo finansowe i manipulację rynkową.  Gallagher, używając pseudonimu „Alex DeLarge”, prowadził twitterowe konto promujące akcje, które zyskało ponad 70 000 obserwujących.

Gallagher używał tego konta do promowania akcji groszowych będących w obrocie pozagiełdowym oraz do rozpowszechniania fałszywych i wprowadzających w błąd informacji o swoich transakcjach na tych akcjach w celu nakłonienia obserwujących do zakupu tych akcji i podniesienia ich cen.  Według śledczych, Gallagher uzyskał ponad 1 mln USD zysku, sprzedając w tajemnicy wcześniej nabyte akcje spółek, które promował. Trader został już aresztowany i wkrótce stanie przed sądem.

W swym pozwie SEC zarzuca Gallagherowi, że co najmniej od grudnia 2019 roku wykorzystał swoje konto na Twitterze, @AlexDelarge6553, do publikacji tysięcy tweetów zachęcających jego licznych zwolenników do zakupu akcji, które sam wcześniej potajemnie nabył. Zgodnie z zarzutami, Gallagher następnie sprzedawał te akcje po zawyżonych cenach, podczas gdy nadal zalecał innym ich zakup, nigdy nie ujawniając, że sam sprzedawał swoje udziały.

SEC domaga się wysokich kar

Trader wykorzystywał konto na Twitterze w celu sztucznego „pompowania” cen określonych akcji, w tym poprzez przekazywanie fałszywych informacji na ich temat. Przykładowo Gallagher podawał nieprawdziwe informacje dotyczące własnego zainteresowania danymi akcjami, oświadczając, że nabywa lub posiada papiery wartościowe określonych spółek i zachęcał do ich zakupu, podczas gdy potajemnie je sprzedawał.

Zgodnie z pozwem złożonym w Sądzie Okręgowym Południowego Dystryktu Nowego Jorku, SEC oskarża Gallaghera o naruszenie przepisów federalnych ustaw o papierach wartościowych oraz przepisów zapobiegających oszustwom. SEC domaga się, między innymi, nałożenia sądowego zakazu prowadzenia działalności, zwrotu nieuczciwie zarobionych środków, kary grzywny, odszkodowania oraz sądowego zamrożenia aktywów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę