menu

Strona Główna > Newsy > SEC bada, czy dyrektor generalny Tesla Inc. Elon Musk dopuścił się oszustwa

SEC bada, czy dyrektor generalny Tesla Inc. Elon Musk dopuścił się oszustwa


Jak podaje Bloomberg, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bada, czy Elon Musk dyrektor generalny Tesla Inc. i jego brat naruszyli przepisy dotyczące papierów wartościowych. Chodzi o sprzedaż udziałów w firmie, która miała miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Trwa spór pomiędzy Elonem Muskiem i Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W ubiegłym tygodniu prawnik dyrektora generalnego Tesla Inc. powiedział sądowi federalnemu, że SEC wzięło na cel Elona Muska, ponieważ jest on zadeklarowanym krytykiem rządu.

Elon Musk i SEC w niezgodzie

Na początku lutego Tesla ujawniła, że w listopadzie ubiegłego roku otrzymała wezwanie do sądu od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. SEC wówczas zwróciło się do Tesli z prośbą o udzielenie informacji w kwestii procesów zarządzania oraz zgodności z ugodą, którą zawarła z agencją we wrześniu 2018 roku, w związku z tweetem Elona Muska. W ramach ugody Tesla zobowiązała się do prowadzenia kontroli i nadzorowania komunikacji prezesa. SEC twierdzi, że Elon Musk dopuścił się oszustwa związanego z papierami wartościowymi. Od tamtej pory Elon Musk i SEC pozostają w niezgodzie.

Dochodzenie SEC koncentruje się na transakcjach, które odbyły się bezpośrednio przed tym, jak Elon Musk zapytał swoich obserwatorów na Twitterze, czy powinien sprzedać 10% udziałów w firmie. SEC bada, czy zostały naruszone jakiekolwiek zasady dotyczące wykorzystywania informacji poufnych. Akcje Tesli po sondażu, który został umieszczony 6 listopada spadły, a Kimbal, brat Elona Muska oraz członek zarządu Tesli sprzedał dzień wcześniej 88 500 akcji Tesli o wartości blisko 109 mln USD.

SEC odmawia komentarza w sprawie

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odmówiła komentarza w sprawie. Wczoraj Elon Musk powiedział w oświadczeniu dla Financial Times, że jego brat nie wiedział o zamiarze przeprowadzenia ankiety. Informację taką mieli prawnicy Tesli i byli świadomi jego planów.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
gospodarka wielkiej brytanii rośnie

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada poniżej 10%

Inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2023 roku wyniosła 8,7 procent, spadając mniej niż przewidywano ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę