menu

Strona Główna > Newsy > Turcja obniża stopy procentowe mimo wysokiej inflacji

Turcja obniża stopy procentowe mimo wysokiej inflacji


Wartość tureckiej liry względem dolara amerykańskiego ponownie spadła do rekordowo niskiego poziomu. To efekt obniżki stóp procentowych wprowadzonej ponownie przez bank centralny. Zdaniem analityków, uległe wobec prezydenta Erdogana władze banku niebezpiecznie ignorują wysoką inflację i nasilający się kryzys gospodarczy.

Pod presją prezydenta Erdogana bank centralny obniżył główną stopę procentową o 100 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa wynosi 15%, a od września bank obniżył już jej wartość o 400 punktów. Stopa depozytowa została obniżona do 13,50%, a stopa pożyczkowa wynosi obecnie 16,50%.

Lira traci 32% w tym roku

Niepokój rynków finansowych wywołanych możliwością przedwczesnego poluzowania polityki monetarnej doprowadził do spadku tureckiej liry o 32% od początku roku. Wpływ na ostatnie załamanie wyceny liry miał również prezydent Erdogan, który niedawno zapowiedział dalszą walkę ze zbyt wysokimi, jego zdaniem, stopami procentowymi.

Ostatnie załamanie liry to najpoważniejszy spadek wartości od marca, kiedy to Erdogan usunął ze stanowiska ówczesnego prezesa tureckiego banku centralnego. W trakcie kryzysu w 2018 roku lira straciła ponad 25% wartości w ciągu zaledwie tygodnia.

Ślepe dążenie Erdogana do obniżania stóp procentowych i częste, wymuszane przez niego, zmiany we władzach banku centralnego poważnie osłabiły wiarygodność finansową Turcji. Zdaniem tureckiego banku centralnego, presja cenowa jest tymczasowa. Kraj kierowany przez Erdogana jako jedyny wybrał drogę ograniczania inflacji za pomocą obniżki stóp procentowych, jednak prezydent widzi w tym szansę dla krajowej gospodarki. Niedawno wezwał m.in. do zwiększenia eksportu i akcji kredytowej.

Erdogan traci popularność

W ciągu ostatnich czterech lat lira straciła ponad 65% wartości. W połączeniu z dwucyfrową inflacją, która zbliża się już do 20%, czyni to ogromne spustoszenie w portfelach obywateli Turcji. Spadek wartości krajowej waluty powoduje również znaczny wzrost cen importowanych towarów. Sytuacja gospodarcza w coraz większym stopniu przekłada się na nastroje społeczne. Turcy dostrzegają, że kraj nie jest dobrze zarządzany, co jest widoczne w sondażach, w których poparcie Erdogana osiąga najniższy poziom od wielu lat.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę