Turcja ponownie obniża stopy procentowe przy 20% inflacji
Bank centralny Turcji drugi raz w ciągu miesiąca zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. To zaskakująca decyzja, zważywszy na blisko 20% inflację szalejącą w tym kraju. Rynki finansowe zareagowały znaczącym osłabieniem liry wobec dolara.
Turecki bank centralny podjął decyzję o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej z 18% do 16%. Ekonomiści spodziewali się cięcia stóp tylko o 50 punktów bazowych do poziomu 17,5%. Wcześniejsza obniżka stóp procentowych miała miejsce niespełna miesiąc temu. Wówczas bank centralny obniżył stopę referencyjną z 19% do 18%. Już wtedy było to zaskoczeniem dla inwestorów, którzy spodziewali się utrzymania stóp na wcześniejszym poziomie.
Turecka waluta w dużym kryzysie
Inflacja w Turcji czterokrotnie przewyższa założony cel inflacyjny, jednak bank centralny uznał, że wzrost inflacji będzie przejściowy i ustąpi wraz z normalizacją popytu i złagodzeniem trudności w łańcuchach dostaw. Rynek walutowy zareagował bardzo szybko. Kurs dolara błyskawicznie wzrósł z ok. 9,2390 do 9,4180 liry, ustanawiając nowy rekord. Od początku bieżącego roku lira straciła blisko 20% względem dolara, a w ciągu ostatnich trzech lat straciła niemal 40% wartości.
Tureckie władze działają obecnie wbrew wszelkim zasadom polityki monetarnej. We wrześniu inflacja w Turcji wyniosła 19,58% i w warunkach tak wysokiej inflacji bank centralny powinien podnosić stopy procentowe, aby ograniczać podaż pieniądza, zwiększając koszty uzyskania kredytu.
Prezydent rządzi gospodarką
W Turcji jednak duży wpływ na politykę gospodarczą wywiera prezydent kraju Recep Erdogan, który wiele razy udowadniał, że nieszablonowo podchodzi do ekonomii. Erdogan już w lipcu, gdy dane o inflacji były niepokojące, nawoływał do obniżenia stóp procentowych. Podkreślał przy tym, że to właśnie wysokie stopy procentowe są przyczyną inflacji.
W ostatnim czasie prezydent Erdogan wywiera coraz większy wpływ na politykę gospodarczą kraju. Jakikolwiek sprzeciw wobec jego woli może oznaczać koniec kariery w banku centralnym. W 2019 roku Erdogan wyrzucił prezesa banku Murata Cetinkave, który nie zgadzał się z pomysłami prezydenta. Ostatniej zmiany na stanowisku prezesa banku Erdogan dokonał w marcu tego roku, a tydzień temu wyrzucił trzech ważnych pracowników banku, którzy nie zgadzali się na obniżenie stóp procentowych.