menu

Strona Główna > Newsy > Turcja ponownie obniża stopy procentowe przy 20% inflacji

Turcja ponownie obniża stopy procentowe przy 20% inflacji


Bank centralny Turcji drugi raz w ciągu miesiąca zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. To zaskakująca decyzja, zważywszy na blisko 20% inflację szalejącą w tym kraju. Rynki finansowe zareagowały znaczącym osłabieniem liry wobec dolara.

Turecki bank centralny podjął decyzję o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej z 18% do 16%. Ekonomiści spodziewali się cięcia stóp tylko o 50 punktów bazowych do poziomu 17,5%. Wcześniejsza obniżka stóp procentowych miała miejsce niespełna miesiąc temu. Wówczas bank centralny obniżył stopę referencyjną z 19% do 18%. Już wtedy było to zaskoczeniem dla inwestorów, którzy spodziewali się utrzymania stóp na wcześniejszym poziomie.

Turecka waluta w dużym kryzysie

Inflacja w Turcji czterokrotnie przewyższa założony cel inflacyjny, jednak bank centralny uznał, że wzrost inflacji będzie przejściowy i ustąpi wraz z normalizacją popytu i złagodzeniem trudności w łańcuchach dostaw. Rynek walutowy zareagował bardzo szybko. Kurs dolara błyskawicznie wzrósł z ok. 9,2390 do 9,4180 liry, ustanawiając nowy rekord. Od początku bieżącego roku lira straciła blisko 20% względem dolara, a w ciągu ostatnich trzech lat straciła niemal 40% wartości.

Tureckie władze działają obecnie wbrew wszelkim zasadom polityki monetarnej. We wrześniu inflacja w Turcji wyniosła 19,58% i w warunkach tak wysokiej inflacji bank centralny powinien podnosić stopy procentowe, aby ograniczać podaż pieniądza, zwiększając koszty uzyskania kredytu.

Prezydent rządzi gospodarką

W Turcji jednak duży wpływ na politykę gospodarczą wywiera prezydent kraju Recep Erdogan, który wiele razy udowadniał, że nieszablonowo podchodzi do ekonomii. Erdogan już w lipcu, gdy dane o inflacji były niepokojące, nawoływał do obniżenia stóp procentowych. Podkreślał przy tym, że to właśnie wysokie stopy procentowe są przyczyną inflacji.

W ostatnim czasie prezydent Erdogan wywiera coraz większy wpływ na politykę gospodarczą kraju. Jakikolwiek sprzeciw wobec jego woli może oznaczać koniec kariery w banku centralnym. W 2019 roku Erdogan wyrzucił prezesa banku Murata Cetinkave, który nie zgadzał się z pomysłami prezydenta. Ostatniej zmiany na stanowisku prezesa banku Erdogan dokonał w marcu tego roku, a tydzień temu wyrzucił trzech ważnych pracowników banku, którzy nie zgadzali się na obniżenie stóp procentowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę