menu

Strona Główna > Newsy > Tymczasowy areszt dla dyrektora finansowego platformy OMEGA

Tymczasowy areszt dla dyrektora finansowego platformy OMEGA


Warszawski sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania dyrektora finansowego platformy OMEGA. Prokuratura zarzuca 35-letniemu mężczyźnie oszustwo na szkodę blisko 520 pokrzywdzonych. Jednocześnie sąd uzależnił zmianę zastosowanego środka zapobiegawczego od złożenia poręczenia majątkowego w kwocie 500 tysięcy PLN.

W toku prowadzonego postępowania śledczy ustalili, że platforma OMEGA była zarządzana przez spółkę zarejestrowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. OMEGA oferowała zakup produktu typu Active Box, który jest połączeniem usług marketingowych oraz obsługi chmury kryptowalutowej. Zakup produktu był warunkiem otrzymania obiecanego zysku, a rozliczenia miały być dokonywane w jednej z kryptowalut.

W rzeczywistości platforma OMEGA nie oferowała żadnego rzeczywistego produktu, a wpłaty przyjmowane od klientów nie zostały wykorzystane zgodnie z celami deklarowanymi w umowie. Pod koniec 2019 roku klienci firmy po raz pierwszy zetknęli się z problemami w dostępie do portalu. Okazało się, że cała inwestycja to oszustwo. Klienci nie otrzymali obiecanego zysku, nie mogli również odzyskać wpłaconych środków. Na początku tego tygodnia funkcjonariusze policji przeprowadzili przeszukania pomieszczeń związanych z działalnością platformy OMEGA na terenie kilku miast Polski.

2,6 mln EUR i 60 tys. PLN strat

W trakcie prowadzonych czynności biegli z zakresu informatyki śledczej zabezpieczyli urządzenia elektroniczne, w tym m.in. portfele kryptowalutowe. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali dyrektora finansowego platformy OMEGA, który usłyszał prokuratorskie zarzuty oszustwa na szkodę blisko 520 osób, które łącznie wpłaciły oszustom ponad 2,6 miliona EUR oraz ponad 60 tysięcy PLN. Według prokuratury śledztwo ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są zatrzymania kolejnych osób. Ustalono też, że część osób związanych z tym przestępczym procederem ukrywa się poza granicami kraju.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

statystyki z europejskiego rynku instrumentów pochodnych za 2019 rok

Duży wzrost w rozliczeniach instrumentów pochodnych w UE w 2019

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował trzeci roczny raport statystyczny, który analizuje ...
Czytaj dalej
webinar xtb - bartosiak i kwiecień - co czeka nas w 2021 roku

Kwiecień i Bartosiak: „Co czeka nas w 2021 roku?”

26 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się webinarium dotyczące sytuacji ekonomicznej w Polsce i na ...
Czytaj dalej
commerzbank ostrzegał bafin o nieprawidłowościach w wirecard a nadzór finansowy zignorował informacje

BaFin zignorował ostrzeżenie Commerzbanku ws. Wirecard

Commerzbank miał zgłosić podejrzenie przestępstwa w spółce Wirecard, na kilka miesięcy przed wybuchem afery. Według ...
Czytaj dalej
hakerzy przejmują bazę danych z rozmowami z klientami brokera fxcm

Broker FXCM ofiarą hacku – skradziono dane

Broker FXCM Inc poinformował, że systemy internetowe spółki w Izraelu zostały częściowo zhakowane po tym, ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę