menu

Strona Główna > Newsy > UK: Czy Meta i Google będą zwracać pieniądze ofiarom cyberprzestępstw?

UK: Czy Meta i Google będą zwracać pieniądze ofiarom cyberprzestępstw?


Brytyjscy prawodawcy wzywają rząd, by rozważył zmuszenie firm technologicznych do zwracania pieniędzy ofiarom oszustw popełnianych na ich platformach. Wśród tych firm znajduje się m.in. Meta Platforms Inc. oraz Alphabet Inc., macierzysta firma Google.

Nasilają się cyberprzestępstwa na terenie Wielkiej Brytanii. Jednakże platformy internetowe, banki, organy ścigania i organy regulacyjne częstokrotnie nie mają pewności co do tego, kto powinien zająć się tymi przestępstwami.

Raport przedstawiony przez brytyjską Komisję Skarbu, wzywa rząd do poważnego rozważenia zmuszenia firm technologicznych do zwracania pieniędzy ofiarom oszustw popełnianych na ich stronach.

Przewodniczący komisji Mel Stride powiedział, że:

Zbyt długo zgubni oszuści działali bezkarnie, zdzierając niewinnych konsumentów za pomocą oszukańczych reklam online, oszustw podszywania się i podejrzanych inwestycji kryptograficznych. Platformy internetowe hostują te rzeczy, nie wkładając wystarczająco dużo wysiłku w ich wyeliminowanie, a nawet czerpią korzyści finansowe, ponieważ uzyskują przychody z reklam.

Meta, Twitter i Microsoft

W raporcie wskazano także, że w grudniu ubiegłego roku Facebook (obecnie znany jako Meta), Twitter i Microsoft zobowiązały się wymagać od potencjalnych reklamodawców usług finansowych, autoryzacji przez brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego. W ten sposób postępując zgodnie z podobnymi krokami podjętymi przez Google, TikTok i Amazon. 

Niestety inne główne platformy internetowe nie poszły w ich ślady. Nie ma także ustalonego harmonogramu tych zmian.

Inne priorytetowe zmiany…

Komisja podkreśla także konieczność wprowadzenia zmian w projekcie ustawy o bezpieczeństwie w Internecie. W ten sposób czyniąc platformy odpowiedzialne za zwalczanie oszustw internetowych.

Firmy, zajmujące się mediami społecznościowymi już wcześniej informowały komisję, że wzmagają wysiłki w kwestii zablokowania potencjalnie niebezpiecznych reklam. Jednakże oszuści często dostosowują swoje metody tak, by uniknąć wykrycia.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę