menu

Strona Główna > Newsy > Ukraina: broker Just2Trade oskarżony o oszustwo – 6 zatrzymanych

Ukraina: broker Just2Trade oskarżony o oszustwo – 6 zatrzymanych


Na stronie ukraińskiej policji ujawniono szczegóły operacji przeciwko „oszukańczej piramidzie finansowej” Just2Trade. 6 członków grupy miało okradać inwestorów pod pretekstem kupowania papierów wartościowych.

Just2Trade działało na Ukrainie bez żadnych wymaganych zezwoleń i licencji. Policja miała zidentyfikować podejrzanych w sprawie oraz ofiary nielegalnego biznesu.

Organizatorem przestępstwa był obywatel Federacji Rosyjskiej, który miał wspólników na Ukrainie. Kierownik, księgowy i menadżerowie, zgodnie z rozłożonymi rolami, zachęcali obywateli do inwestowania pieniędzy w papiery wartościowe poprzez tworzenie „kont osobistych” na swoich stronach internetowych i obiecali stały wzrost akcji i wzrost zysków. Grupa przestępcza składała się z sześciu osób w wieku od 25 do 45 lat. – powiedział szef kijowskiej policji Andrij Kryszczenko.

Cypryjska spółka czy klon legalnej firmy?

Według informacji ze strony CySEC, Just2Trade jest brokerem posiadającym cypryjską licencję. który korzysta z 5 zatwierdzonych domen internetowych: just2trade.online, finam.eu, J2TX.com, J2t.com, j2t.exchange.

Jednocześnie na początku lutego, na liście ostrzeżeń CySEC pojawiła się spółka o identycznej nazwie, posługująca się domeną: just2trade.live. Ukraińska policja nie precyzuje, czy zatrzymania miały związek z licencjonowaną firmą, czy też z jej klonem. Przy wchodzeniu na fałszywą stronę Just2Trade, pojawia się komunikat z ostrzeżeniem o wprowadzaniu w błąd, jednak sama witryna jest już nieaktywna.

Z uwagi na brak informacji na temat cofnięcia licencji lub akcji przeciwko Just2Trade na Cyprze, można założyć, że najprawdopodobniej przedmiotem działań ukraińskiej policji był nieuczciwy broker, który podszywał się pod legalną spółkę. 

Jeżeli pojawią się jednak nowe informacje lub ustalenia, zaktualizujemy ten wątek.

Policja apeluje do ofiar

Policja zwróciła się do obywateli, będących ofiarami Just2Trade lub świadkami w sprawie, żeby kontaktowali się z nią pod specjalną linią 102 lub numerami 0933798814, 0669932484. Nie podano oddzielnych kanałów kontaktowych dla zagranicznych poszkodowanych ani informacji czy osoby takie znalazły się w gronie okradzionych inwestorów.

Źródło grafiki: npu.gov.ua

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę