menu

Strona Główna > Newsy > Ukraina: broker Just2Trade oskarżony o oszustwo – 6 zatrzymanych

Ukraina: broker Just2Trade oskarżony o oszustwo – 6 zatrzymanych


Na stronie ukraińskiej policji ujawniono szczegóły operacji przeciwko „oszukańczej piramidzie finansowej” Just2Trade. 6 członków grupy miało okradać inwestorów pod pretekstem kupowania papierów wartościowych.

Just2Trade działało na Ukrainie bez żadnych wymaganych zezwoleń i licencji. Policja miała zidentyfikować podejrzanych w sprawie oraz ofiary nielegalnego biznesu.

Organizatorem przestępstwa był obywatel Federacji Rosyjskiej, który miał wspólników na Ukrainie. Kierownik, księgowy i menadżerowie, zgodnie z rozłożonymi rolami, zachęcali obywateli do inwestowania pieniędzy w papiery wartościowe poprzez tworzenie „kont osobistych” na swoich stronach internetowych i obiecali stały wzrost akcji i wzrost zysków. Grupa przestępcza składała się z sześciu osób w wieku od 25 do 45 lat. – powiedział szef kijowskiej policji Andrij Kryszczenko.

Cypryjska spółka czy klon legalnej firmy?

Według informacji ze strony CySEC, Just2Trade jest brokerem posiadającym cypryjską licencję. który korzysta z 5 zatwierdzonych domen internetowych: just2trade.online, finam.eu, J2TX.com, J2t.com, j2t.exchange.

Jednocześnie na początku lutego, na liście ostrzeżeń CySEC pojawiła się spółka o identycznej nazwie, posługująca się domeną: just2trade.live. Ukraińska policja nie precyzuje, czy zatrzymania miały związek z licencjonowaną firmą, czy też z jej klonem. Przy wchodzeniu na fałszywą stronę Just2Trade, pojawia się komunikat z ostrzeżeniem o wprowadzaniu w błąd, jednak sama witryna jest już nieaktywna.

Z uwagi na brak informacji na temat cofnięcia licencji lub akcji przeciwko Just2Trade na Cyprze, można założyć, że najprawdopodobniej przedmiotem działań ukraińskiej policji był nieuczciwy broker, który podszywał się pod legalną spółkę. 

Jeżeli pojawią się jednak nowe informacje lub ustalenia, zaktualizujemy ten wątek.

Policja apeluje do ofiar

Policja zwróciła się do obywateli, będących ofiarami Just2Trade lub świadkami w sprawie, żeby kontaktowali się z nią pod specjalną linią 102 lub numerami 0933798814, 0669932484. Nie podano oddzielnych kanałów kontaktowych dla zagranicznych poszkodowanych ani informacji czy osoby takie znalazły się w gronie okradzionych inwestorów.

Źródło grafiki: npu.gov.ua

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę