menu

Strona Główna > Newsy > Ukraina: cyberpolicja zamknęła fałszywą platformę inwestycyjną

Ukraina: cyberpolicja zamknęła fałszywą platformę inwestycyjną


Międzynarodowa operacja policji doprowadziła do zatrzymania dwóch Ukraińców, którzy wyłudzili ponad milion euro od mieszkańców Estonii, oferując im fałszywy handel papierami wartościowymi. 

Jak podano na stronie ukraińskiej cyberpolicji za oszustwem stał 26-letni mieszkaniec Krzywego Rogu. Młody mężczyzna zorganizował fałszywy program inwestycyjny i wplątał w niego swojego znajomego, który pomagał mu w kierowaniu nielegalnym przedsięwzięciem. Z uwagi na toczące się śledztwo, opinia publiczna nie została poinformowana o nazwie platformy.

Cudzoziemcom oferowano wysoki pasywny dochód, który miał generować dla nich automatyczny handel papierami wartościowymi (akcjami, obligacjami, kontraktami terminowymi, opcjami). Do inwestowania nakłaniali ich pracownicy sieci nieuczciwych call center, założonych przez zatrzymanych. Kotłownie były zlokalizowane w różnych regionach Ukrainy.

Strona internetowa oszustów była hostowana z ich prywatnych serwerów. Inwestorzy wpłacali środki na swoje konta na platformie, a organizatorzy przestępstwa wymieniali je na kryptowaluty i przelewali do swoich portfeli. W ten sposób przywłaszczyli sobie ponad milion euro.

Akcję skierowaną przeciwko przestępcom przeprowadziły Wydział Cyberpolicji, ukraińska prokuratura, śledczy Dniepropietrowskiej Policji Obwodowej oraz funkcjonariusze estońskiej policji. Służby przeprowadziły przeszukania w mieszkaniach podejrzanych, miejscu lokalizacji serwerów oraz w lokalach zajmowanych przez call center, które obsługiwały scam. Na miejscu zabezpieczono dowody. Osobne śledztwo w sprawie wszczęli funkcjonariusze z Estonii.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę