menu

Strona Główna > Newsy > Ukraina: cyberpolicja zamknęła fałszywą platformę inwestycyjną

Ukraina: cyberpolicja zamknęła fałszywą platformę inwestycyjną


Międzynarodowa operacja policji doprowadziła do zatrzymania dwóch Ukraińców, którzy wyłudzili ponad milion euro od mieszkańców Estonii, oferując im fałszywy handel papierami wartościowymi. 

Jak podano na stronie ukraińskiej cyberpolicji za oszustwem stał 26-letni mieszkaniec Krzywego Rogu. Młody mężczyzna zorganizował fałszywy program inwestycyjny i wplątał w niego swojego znajomego, który pomagał mu w kierowaniu nielegalnym przedsięwzięciem. Z uwagi na toczące się śledztwo, opinia publiczna nie została poinformowana o nazwie platformy.

Cudzoziemcom oferowano wysoki pasywny dochód, który miał generować dla nich automatyczny handel papierami wartościowymi (akcjami, obligacjami, kontraktami terminowymi, opcjami). Do inwestowania nakłaniali ich pracownicy sieci nieuczciwych call center, założonych przez zatrzymanych. Kotłownie były zlokalizowane w różnych regionach Ukrainy.

Strona internetowa oszustów była hostowana z ich prywatnych serwerów. Inwestorzy wpłacali środki na swoje konta na platformie, a organizatorzy przestępstwa wymieniali je na kryptowaluty i przelewali do swoich portfeli. W ten sposób przywłaszczyli sobie ponad milion euro.

Akcję skierowaną przeciwko przestępcom przeprowadziły Wydział Cyberpolicji, ukraińska prokuratura, śledczy Dniepropietrowskiej Policji Obwodowej oraz funkcjonariusze estońskiej policji. Służby przeprowadziły przeszukania w mieszkaniach podejrzanych, miejscu lokalizacji serwerów oraz w lokalach zajmowanych przez call center, które obsługiwały scam. Na miejscu zabezpieczono dowody. Osobne śledztwo w sprawie wszczęli funkcjonariusze z Estonii.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę