menu

Strona Główna > Newsy > Ukraina opodatkowała big tech. Zapłacą Google, Facebook i Netflix

Ukraina opodatkowała big tech. Zapłacą Google, Facebook i Netflix


Werchowna Rada Ukrainy przyjęła ustawę, która nakłada obowiązek płacenia podatków na spółki big tech.

Giganci technologiczni tacy jak Facebook, Google czy Netflix zapłacą na Ukrainie 20% VAT-u i nie będę mogli przerzucić opłat na klientów ani zewnętrznych kontrahentów. Według szacunków ekspertów budżet kraju zyska dzięki temu 3 mld hrywien rocznie (około 400 mln złotych). Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 286 z 450 deputowanych zasiadających w ukraińskim parlamencie.

Autor ustawy, przewodniczący Komisji Finansów, Podatków i Polityki Celnej Danylo Hetmantsev, uważa że nie wprowadza ona nowego podatku, tylko „wygodną formę płatności VAT-u” dla cyfrowych gigantów i międzynarodowych korporacji świadczących usługi elektroniczne na Ukrainie. Na liście spółek zobowiązanych to odprowadzania składki wymienia się takie firmy jak Google, Facebook, Netflix, Tik Tok, Instagram, YouTube i Viber.

Nie tylko Ukraina

W uzasadnieniu dla wprowadzenia ustawy sięgnięto po przykłady innych państw, które zdecydowały się na opodatkowanie zagranicznych spółek technologicznych. Jednym z nich była Rosja, która wprowadziła tego rodzaju składki już w 2017 roku. Tamtejsze przepisy obejmują swoim zasięgiem takie spółki jak Apple, Google, Microsoft, Netflix, Bloomberg, Alibaba czy Booking.com.

W lipcu 2019 roku wprowadzono „podatek cyfrowy” we Francji. Na jego mocy czołowe amerykańskie firmy z sektora informatycznego muszą płacić 3% od zysków z usług świadczonych na terenie kraju. Przepisy obowiązują spółki, które osiągają dochody powyżej 25 mln euro we Francji i powyżej 750 milionów euro na świecie. W październiku zeszłego roku na podobny krok zdecydowały się Włochy, które przyjęły identyczną stawkę w wysokości 3%.

Big tech opodatkowano również w Czechach, gdzie Google i Facebook muszą płacić 7% rocznego podatku dochodowego. Prawo w tym zakresie wprowadziła także Mołdawia, która pobiera od zagranicznych gigantów technologicznych 20% VAT-u.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę