menu

Strona Główna > Newsy > Ukraina opodatkowała big tech. Zapłacą Google, Facebook i Netflix

Ukraina opodatkowała big tech. Zapłacą Google, Facebook i Netflix


Werchowna Rada Ukrainy przyjęła ustawę, która nakłada obowiązek płacenia podatków na spółki big tech.

Giganci technologiczni tacy jak Facebook, Google czy Netflix zapłacą na Ukrainie 20% VAT-u i nie będę mogli przerzucić opłat na klientów ani zewnętrznych kontrahentów. Według szacunków ekspertów budżet kraju zyska dzięki temu 3 mld hrywien rocznie (około 400 mln złotych). Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 286 z 450 deputowanych zasiadających w ukraińskim parlamencie.

Autor ustawy, przewodniczący Komisji Finansów, Podatków i Polityki Celnej Danylo Hetmantsev, uważa że nie wprowadza ona nowego podatku, tylko „wygodną formę płatności VAT-u” dla cyfrowych gigantów i międzynarodowych korporacji świadczących usługi elektroniczne na Ukrainie. Na liście spółek zobowiązanych to odprowadzania składki wymienia się takie firmy jak Google, Facebook, Netflix, Tik Tok, Instagram, YouTube i Viber.

Nie tylko Ukraina

W uzasadnieniu dla wprowadzenia ustawy sięgnięto po przykłady innych państw, które zdecydowały się na opodatkowanie zagranicznych spółek technologicznych. Jednym z nich była Rosja, która wprowadziła tego rodzaju składki już w 2017 roku. Tamtejsze przepisy obejmują swoim zasięgiem takie spółki jak Apple, Google, Microsoft, Netflix, Bloomberg, Alibaba czy Booking.com.

W lipcu 2019 roku wprowadzono „podatek cyfrowy” we Francji. Na jego mocy czołowe amerykańskie firmy z sektora informatycznego muszą płacić 3% od zysków z usług świadczonych na terenie kraju. Przepisy obowiązują spółki, które osiągają dochody powyżej 25 mln euro we Francji i powyżej 750 milionów euro na świecie. W październiku zeszłego roku na podobny krok zdecydowały się Włochy, które przyjęły identyczną stawkę w wysokości 3%.

Big tech opodatkowano również w Czechach, gdzie Google i Facebook muszą płacić 7% rocznego podatku dochodowego. Prawo w tym zakresie wprowadziła także Mołdawia, która pobiera od zagranicznych gigantów technologicznych 20% VAT-u.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

bank nigerii

Bank Centralny Nigerii kończy współpracę z Bureau de Change

Bank Centralny Nigerii (CBN) niespodziewanie poinformował o zakończeniu sprzedaży i outsourcingu wymiany walutowej operatorom Bureau ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (28.07): Global Maxis, Status Markets, Gloffix…

Global Maxis na liście ostrzeżeń KNF Na liście ostrzeżeń publicznych Krajowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ...
Czytaj dalej
Banki korzystały z 200 chatroomów do manipulacji na rynku forex

Wzrost obrotów na rynkach walutowych w USA i Wielkiej Brytanii

Amerykańska Foreign Exchange Committee (FEC) i brytyjska Foreign Exchange Joint Standing Committee (FEJSC) opublikowały raporty ...
Czytaj dalej
sec nagradza kolejnych informatorów

SEC zaostrza wymagania dla chińskich firm notowanych w USA

Wysoko postawiona urzędniczka SEC - komisarz Allison Lee powiedziała, że chińskie spółki, notowane na amerykańskich ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę