menu

Strona Główna > Newsy > Ukraińska policja rozbiła grupę żerującą na ofiarach oszustw

Ukraińska policja rozbiła grupę żerującą na ofiarach oszustw


Ukraińska policja zlikwidowała sieć centrów telefonicznych wykorzystywanych przez grupę przestępczą skoncentrowaną na oszustwach finansowych i nastawioną na ofiary oszustw kryptowalutowych pod pozorem pomocy w odzyskaniu skradzionych środków.

Oszuści stojący za tymi nielegalnymi centrami telefonicznymi mieli być również zaangażowani w wyłudzanie pieniędzy od obywateli Ukrainy i krajów Unii Europejskiej zainteresowanych inwestycjami w kryptowaluty, papiery wartościowe, złoto i ropę naftową.

W trakcie transgranicznej operacji oszuści używali oprogramowania i zaawansowanego technologicznie sprzętu, który umożliwiał podszywanie się pod numery telefonów państwowych organizacji bankowych.

– W toku śledztwa ustalono, że pracownicy call center przedstawiali się jako pracownicy państwowych instytucji bankowych i wyłudzali poufne dane kart bankowych obywateli. Organizatorzy procederu wykorzystywali wcześniej stworzone strony internetowe i platformy do handlu walutami i kryptowalutami, papierami wartościowymi, złotem i ropą, aby przyciągnąć fundusze od zagranicznych obywateli, gwarantując uzyskanie nadmiernie wysokich zysków w krótkim czasie – podała ukraińska policja.

Twierdząc, że są członkami tzw. „społeczności brokerów kryptowalutowych”, oszuści wykorzystali również informacje kontaktowe należące do ofiar innych oszustów, aby przekonać ich, że za prowizją mogą pomóc im w odzyskaniu środków. Po uzyskaniu przelewu z tytułu „prowizji” zrywali kontakt.

Oszustom grozi nawet 12 lat więzienia

Zdjęcie z aresztowania: ukraińska policja

Zdjęcie z aresztowania: ukraińska policja

Ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania potwierdzili te nielegalne działania po przeszukaniach w wielu centrach telefonicznych powiązanych z nieuczciwym procederem i zajęciu sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i baz danych.

Osoby zaangażowane w ten proceder mogą otrzymać zarzut przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej, oszustwa i korzystania ze złośliwego oprogramowania, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

We wrześniu 2021 roku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zlikwidowała również inną sieć centrów telefonicznych we Lwowie powiązanych z siecią oszustów, którzy wyłudzali środki od inwestorów kryptowalutowych na całym świecie. Do ukrycia swej rzeczywistej lokalizacji wykorzystywali numery telefoniczne VoIP (Voice over Internet Protocol).

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę