menu

Strona Główna > Newsy > UOKiK nakłada kary za promowanie Rockwall.Investments

UOKiK nakłada kary za promowanie Rockwall.Investments


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kolejne kary na twórców i promotorów systemów inwestycyjnych typu piramida. Polegają one na tym, że konsumenci są namawiani do wpłacania pieniędzy na projekty, w których zyski są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu nowych osób.

– Systemy typu piramida są niezwykle szkodliwe, nieuczciwe i nielegalne. Nieuczciwe praktyki muszą przestać się opłacać zarówno przedsiębiorcom organizującym i prowadzącym tego typu „projekty”, jak i tym, którzy je promują i namawiają do wpłacania pieniędzy. Po raz pierwszy ukarałem też członków zarządu firmy odpowiedzialnych za promowanie systemów typu piramida – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kara dla osób zarządzających spółką

Spółka NTIM z Wrocławia promowała w Polsce program Shields dostępny na platformie rockwall.investments. Służyła ona do oferowania „projektów” powiązanych z kopaniem kryptowalut. Program Shields umożliwiał budowanie własnej struktury dystrybucyjnej. Wpłaty wynosiły od 10 USD do 100 USD. Po wykupieniu udziału przez określoną liczbę zaproszonych osób, twórcy platformy obiecywali zarobek w wysokości 20-krotności wpłaconej sumy. Oprócz tego każdy użytkownik miał dostawać 8% kwoty zainwestowanej przez osoby bezpośrednio polecone.

Prezes UOKiK po raz pierwszy w przypadku systemu promocyjnego typu piramida ukarał nie tylko przedsiębiorcę, ale także osoby zarządzające spółką, które umyślnie dopuściły do naruszeń wobec konsumentów. Zgodnie z decyzją, kary o łącznej wysokości ponad 270 tys. zł zostały nałożone na:

  • „NTIM Spółkę z o.o. z siedzibą we Wrocławiu” – 92 296 zł;
  • „Rafała Artura Krakowiaka – członka zarządu NTIM Spółki z o.o. z siedzibą we Wrocławiu” – 90 000 zł;
  • „Wiktora Piotra Zajączkowskiego – prezesa zarządu NTIM Spółki z o.o. z siedzibą we Wrocławiu w okresie od 3 czerwca 2017 do 24 kwietnia 2020” – 90 000 zł.

Luxinvest, Quantum i Quantum International zwrócą wpłaty klientom

Prezes UOKiK wydał także decyzje wobec spółek Luxinvest z Krakowa, Quantum z Nowego Sącza oraz Quantum International z Cheyenne (Stany Zjednoczone). Prowadziły one działalność polegającą na sprzedaży pakietów szkoleniowych, z których najdroższy aktualnie kosztuje 14,3 tys. zł. Firmy obiecywały zyski uzależnione od namówienia innych osób do zakupu tych pakietów. Prezes UOKiK nakazał im zwrot wpłat klientom.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę