menu

Strona Główna > Newsy > UOKiK nakłada kary za promowanie Rockwall.Investments

UOKiK nakłada kary za promowanie Rockwall.Investments


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kolejne kary na twórców i promotorów systemów inwestycyjnych typu piramida. Polegają one na tym, że konsumenci są namawiani do wpłacania pieniędzy na projekty, w których zyski są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu nowych osób.

– Systemy typu piramida są niezwykle szkodliwe, nieuczciwe i nielegalne. Nieuczciwe praktyki muszą przestać się opłacać zarówno przedsiębiorcom organizującym i prowadzącym tego typu „projekty”, jak i tym, którzy je promują i namawiają do wpłacania pieniędzy. Po raz pierwszy ukarałem też członków zarządu firmy odpowiedzialnych za promowanie systemów typu piramida – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kara dla osób zarządzających spółką

Spółka NTIM z Wrocławia promowała w Polsce program Shields dostępny na platformie rockwall.investments. Służyła ona do oferowania „projektów” powiązanych z kopaniem kryptowalut. Program Shields umożliwiał budowanie własnej struktury dystrybucyjnej. Wpłaty wynosiły od 10 USD do 100 USD. Po wykupieniu udziału przez określoną liczbę zaproszonych osób, twórcy platformy obiecywali zarobek w wysokości 20-krotności wpłaconej sumy. Oprócz tego każdy użytkownik miał dostawać 8% kwoty zainwestowanej przez osoby bezpośrednio polecone.

Prezes UOKiK po raz pierwszy w przypadku systemu promocyjnego typu piramida ukarał nie tylko przedsiębiorcę, ale także osoby zarządzające spółką, które umyślnie dopuściły do naruszeń wobec konsumentów. Zgodnie z decyzją, kary o łącznej wysokości ponad 270 tys. zł zostały nałożone na:

  • „NTIM Spółkę z o.o. z siedzibą we Wrocławiu” – 92 296 zł;
  • „Rafała Artura Krakowiaka – członka zarządu NTIM Spółki z o.o. z siedzibą we Wrocławiu” – 90 000 zł;
  • „Wiktora Piotra Zajączkowskiego – prezesa zarządu NTIM Spółki z o.o. z siedzibą we Wrocławiu w okresie od 3 czerwca 2017 do 24 kwietnia 2020” – 90 000 zł.

Luxinvest, Quantum i Quantum International zwrócą wpłaty klientom

Prezes UOKiK wydał także decyzje wobec spółek Luxinvest z Krakowa, Quantum z Nowego Sącza oraz Quantum International z Cheyenne (Stany Zjednoczone). Prowadziły one działalność polegającą na sprzedaży pakietów szkoleniowych, z których najdroższy aktualnie kosztuje 14,3 tys. zł. Firmy obiecywały zyski uzależnione od namówienia innych osób do zakupu tych pakietów. Prezes UOKiK nakazał im zwrot wpłat klientom.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę