menu

Strona Główna > Newsy > UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander


Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają zasady ustalania kursów walut obcych. To na podstawie tych zasad banki przeliczają raty kredytów.

Skutkiem nieprecyzyjnych zapisów jest to, że banki mogą subiektywnie kształtować kursy walutowe stanowiące podstawę ustalenia wysokości raty kredytu. Decyzje dotyczą banków BNP Paribas, Millennium, Santander Bank Polska.

– Stosowane przez banki kryteria dotyczące ustalania tzw. spreadu rażąco naruszają interesy konsumentów. Kredytobiorcy nie mają możliwości sprawdzenia, w jaki sposób banki wpływają na kursy walut publikowane w ich tabelach i w efekcie, czy nie naliczają im zbyt wysokich rat kredytu. Banki poprzez zapisy klauzul niedozwolonych zapewniły sobie możliwość subiektywnego ustalania wysokości kursów walutowych, w efekcie czego konsumenci mogli płacić zawyżone raty kredytów. Jest to sytuacja niedopuszczalna. Zasady ustalania zobowiązań finansowych muszą być uczciwe, przejrzyste i weryfikowalne przez konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Za stosowanie klauzul niedozwolonych UOKiK nałożył następujące kary:

  • BNP Paribas -26 625 686 zł
  • Bank Millennium – 10 464 213 zł
  • Santander Bank Polska – 23 634 055 zł

Decyzje nie są prawomocne, a bankom przysługuje prawo odwołania się do sądu.

Niejasne zapisy w umowach kredytowych

UOKiK m.in. zarzuca bankom, że ustalają kursy walut w oparciu o pojęcie „średniego kursu walutowego na rynku międzybankowym” (Santander, BNP Paribas), który nie jest zdefiniowany w przepisach. Co więcej, klient nie wie, gdzie dokładnie powinien szukać  tych kursów, ponieważ postanowienia odsyłają do serwisu Reuters (BNP Paribas, Santander, Millennium), nie wskazując dokładnie odpowiedniej strony internetowej.

Urząd zakwestionował również postanowienia, które odsyłające kredytobiorców do kursów umieszczonych w tabelach opłat i prowizji. Zdaniem UOKiK, żaden z wymienionych banków nie określa zasad przygotowywania i publikowania tych tabel, w efekcie kredytobiorca nie wie, po jakim kursie bank przeliczy ratę. Istnieje więc możliwość, że bank zastosuje najkorzystniejsze dla siebie stawki, uzyskując tym samym możliwość swobodnego kształtowania wysokości zadłużenia konsumentów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

Spółka ICC Intercertus Capital Limited, operator marki Axiance, która oferuje instrumenty rynku forex i kontrakty ...
Czytaj dalej
ASIC ostrzega przed kampaniami typu „pump and dump”

ASIC: 28% inwestorów nie chce inwestować w kontrakty CFD

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała raport z badania inwestorów detalicznych, w którym ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

FXBFI Broker zawiera ugodę z CySEC o wartości 150 tys. EUR

FXBFI Broker Financial Investment Limited, firma inwestycyjna zarejestrowana na Cyprze, zapłaciła 150 tys. EUR Cypryjskiej ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje kolejne towary do swej platformy

Broker internetowy eToro dodał do swojej platformy inwestycyjnej osiem towarów. Tym razem wśród nowych aktywów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę