menu

Strona Główna > Newsy > UOKiK ostrzega: uważaj na pakiety edukacyjne IM Mastery Academy

UOKiK ostrzega: uważaj na pakiety edukacyjne IM Mastery Academy


Platforma IM Mastery Academy znalazła się w centrum zainteresowania polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK postawił jej zarzuty bycia piramidą finansową.

International Markets Live, znane także jako Mastery Academy, to kontrowersyjna spółka z Nowego Jorku, która rozszerza działalność poprzez rozbudowany marketing wielopoziomowy (MLM). W jej ofercie znajdują się pakiety edukacyjne (tzw. akademie), związane z finansami, tradingiem oraz e-commerce. Koszt pojedynczej „akademii” to blisko 235 dolarów za pierwszy miesiąc i ok. 175 USD w kolejnych. Dodatkowe opłaty ponoszą „Niezależni Przedsiębiorcy IM”, którzy w zamian otrzymują część pieniędzy wpłacanych przez osoby, namówione do zakupu pakietów.

Mechanizm ten przypomina system promocyjny typu piramida, który jest zabroniony w Polsce. Zakładanie, prowadzenie i propagowanie tego rodzaju działalności podlega karze grzywny do 10% rocznego obrotu.

Ostrzegam konsumentów przed platformą im.academy. Prowadzącej ją spółce postawiłem zarzut założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida. Jest on prawnie zakazany jako nieuczciwa praktyka rynkowa. Analiza zgromadzonego materiału, w tym sygnałów konsumenckich, wskazuje, że organizator systemu i osoby promujące platformę im.academy nastawione są przede wszystkim na marketing i pozyskiwanie nowych członków. Natomiast działalność edukacyjna jest „uboczna” i ma na celu stworzenie pozoru legalności projektu i swoistego zamaskowania faktycznego celu, którym jest pozyskiwanie pieniędzy od użytkowników platformy powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Akademia finansowej niezależności

Zgodnie z marketingiem IM Mastery Academy spółka sprzedaje edukację, mającą zapewnić „wolność finansową”. Jej model działania wzbudza jednak podejrzenia, że ma być to wolność finansowa dla najskuteczniejszych rekruterów, którzy budują swoje sieci afiliacyjne i zapewniają dopływ nowych klientów. Zamiast edukacji nacisk położony jest tutaj na sprzedawanie marzeń, a trading i zarabianie na rynkach to tylko nośne hasła o czym mogą przekonać się uczestnicy konferencji, organizowanych przez IM (zapraszamy do naszej relacji z jednego z takich wydarzeń).

IM Mastery Academy było przedmiotem ostrzeżeń i dochodzeń wielu organów regulacyjnych. Usługi spółki zostały zakazane w Belgii. 22 marca hiszpańskie władze aresztowały ośmioro współpracowników firmy, stawiając im zarzuty promowania piramidy finansowej. Teraz do grona państw, w których Mastery Academy doczekało się oficjalnego ostrzeżenia, dołączyła Polska.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę