menu

Strona Główna > Newsy > Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?


Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 mln USD – donosi Bloomberg. Nowa stawka miałaby wynieść 39,6%. 

Dotychczas funkcjonujący podatek to 20%. Jeżeli wciąż niepotwierdzone oficjalnie informacje się sprawdzą, ulegnie on podwojeniu. Do 39,6% podatku od zysków kapitałowych dochodzi składka 3,8% nałożona na inwestorów przez Obamacare. Finalnie bogaci uczestnicy rynku, będą mogli zapłacić więc 43,4% od realizowanych zysków. To jednak nie wszystko.

W Stanach Zjednoczonych obok federalnych podatków funkcjonują także stanowe. W rezultacie bogaci inwestorzy z Nowego Jorku płaciliby 52,22% daniny. Stawka byłaby jeszcze wyższa dla mieszkańców Kalifornii. Ci których dochody przekraczają 1 mln dolarów, płaciliby nawet 56,7% podatku.

Pozyskane w ten sposób pieniądze, miałyby zostać wydane na „American Families Plan”. Zapowiadany przez administrację Bidena program, ma zapewniać szereg świadczeń socjalnych i inwestycje w edukacje. Według szacunków Urban-Brookings Tax Policy Centre wyższe podatki od zysków kapitałowych mogłyby dać budżetowi 370 miliardów dolarów w ciągu 10 lat.

Dokładne plany amerykańskich władz poznamy 28 kwietnia, podczas konferencji poświęconej „Planowi dla amerykańskich rodzin”. Rynek, jak zazwyczaj, zareagował jednak wcześniej. 

Spadki na giełdach

W związku z doniesieniami o podwyższeniu podatków, amerykańskie akcje zaliczyły największe spadki od miesiąca. Indeks S&P 500 obniżył się o 0,92% na zamknięciu. Dow Jones spadł o 321 punktów, czyli 0,94%. Poza tradycyjnymi giełdami, informacje odbiły się także negatywnie na rynku kryptowalut, który stracił 250 mld USD w 24 godziny. Cena bitcoina spadła do 48 000 USD, notując najgorszy wynik od początku marca.

Zdaniem, pytanych przez Bloomberg inwestorów z Wall Street, podwojenie podatku od zysków kapitałowych może wpłynąć na spadek zainteresowania inwestowaniem oraz doprowadzić do krótkotrwałej wyprzedaży. Część z nich studzi jednak emocje, twierdząc że ostateczna stawka będzie niższa, niż wynika to z pierwszych doniesień.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę