menu

Strona Główna > Newsy > Ustawa infrastrukturalna w USA przegłosowana

Ustawa infrastrukturalna w USA przegłosowana


Izba Reprezentantów przegłosowała w piątek ustawę infrastrukturalną, która sfinansuje roboty publiczne o wartości około 1 bln dolarów. Amerykańskie akcje zareagowały wzrostami na otwarciu dzisiejszej sesji.

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę infrastrukturalną, stosunkiem głosów 228 – 206, dzięki poparciu 215 Demokratów i 13 Republikanów. W rezultacie trafi ona do podpisania na biurko prezydenta Joe Bidena. The Infrastructure Investment and Jobs Act przewiduje realizację projektów o wartości około 1 bln dolarów.

550 miliardów USD zostanie przeznaczonych na finansowanie nowych projektów związanych z transportem oraz modernizację sieci energetycznej i łączy szerokopasmowych. 110 miliardów dolarów z tej kwoty, pójdzie na drogi, mosty i inne duże inwestycje infrastrukturalne. 66 miliardów sfinansuje rozwój pasażerskich i towarowych kolei, a 39 miliardów powędruje do transportu publicznego.

Spółki stalowe w górę

Po długo wyczekiwanym przegłosowaniu ustawy, na amerykańskiej giełdzie wzrosły akcje producentów stali. Notowania US Steel były o 4,6% wyższe w poniedziałkowym obrocie przedrynkowym, co wskazuje na cenę otwarcia w wysokości 27,34 USD za sztukę. Akcje Cleveland-Cliffs (CLF) osiągnęły wzrost o 4,4% (do 23,35 USD) za sztukę, podczas gdy Nucor (NUE) wzmocnił się o 4,2% do 116,89 USD za sztukę.

Kopalnie, huty stali i zakłady aluminiowe są wymieniani jako główni beneficjenci ustawy infrastrukturalnej. Jej przyjęcie spotkało się z entuzjastyczną reakcją związku zawodowego United Steelworkers (USW), zrzeszającego 850 000 pracowników zatrudnionych w różnych gałęziach przemysłu.

USW oklaskuje Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych za uchwalenie tego monumentalnego projektu ustawy, torującego drogę do niepowtarzalnej szansy na odbudowę krajowej infrastruktury. Solidne inwestycje, w połączeniu z silnymi przepisami dotyczącymi zamówień krajowych, pomogą amerykańskim pracownikom, w tym setkom tysięcy członków USW, nie tylko czyniąc ich społeczności bezpieczniejszymi, ale także promując powszechny wzrost zatrudnienia i możliwości gospodarcze. – skomentował prezydent związku Tom Conway. 

Inne branże, które mogą zyskać

Wpływ ustawy na gospodarkę Stanów Zjednoczonych oraz spółki, które zyskają dzięki niej najwięcej, są przedmiotem zainteresowania inwestorów od momentu pierwszych doniesień na temat przygotowywanego pakietu. Według prognoz analityków, cytowanych w sierpniu przez Reuters, szanse na wzrosty stoją także przed operatorami kolejowymi, przedsiębiorstwami użyteczności publicznej i funduszami, do których należą porty oraz infrastruktura związana z telefonią komórkową i Internetem. Zmodernizowane drogi i instalacje energetyczne mogą przełożyć się także na zyski spółek transportowych i gazowni, chociaż ta krótka lista z pewnością nie wyczerpuje wszystkich potencjalnych możliwości inwestycyjnych.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

deutche bank przenosi centrum forex walut gospodarek wschodzących z londynu do singapuru

Były trader zmienia pozew i oskarża Deutsche Bank o zniszczenie życia

Krótko po tym jak Deutsche Bank odpowiedział na pozew byłego tradera Matthew Connolly'ego, który oskarża ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przeniesie europejską działalność do Polski

OANDA, broker detaliczny z wieloletnią historią, poinformował o planach ostatecznego zamknięcia działalności na Malcie. Spółka ...
Czytaj dalej
Operator Triangle Markets I 3 Angle FX zawiera ugodę z CySEC

Drew Niv i William Ahdout zawierają ugodę z inwestorami FXCM o wartości 6,5 mln USD

Pozew zbiorowy wniesiony w 2017 roku przez inwestorów spółki Global Brokerage, dawniej znanej jako FXCM ...
Czytaj dalej

Rynek widzi to, co chce. MakroPrzegląd #1/4 Luty

Na ostatnim posiedzeniu, FED, zgodnie z oczekiwaniami, podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych. Nie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę