menu

Strona Główna > Newsy > Vanuatu zażąda fizycznej obecności brokerów w kraju

Vanuatu zażąda fizycznej obecności brokerów w kraju


Vanuatu, niegdyś ulubiona jurysdykcja offshore dla brokerów, wprowadza nowe przepisy, które nakazują brokerom ustanowienie fizycznej obecności w kraju. Obejmuje to nowe biuro  oraz wyznaczenie lokalnego kierownika i dyrektora. Przepisy wejdą w życie od 16 października.

Regulator rynku finansowego Vanuatu od wielu miesięcy przygotowywał się do wprowadzenia nowych wymogów.

Do tej pory tylko czterech brokerów oferujących dostęp do rynku forex i kontraktów CFD (FXPrimus, Titan FX, TradeNext oraz MFM Securities) spełniło nowe wymagania Vanuatu Financial Services Commission (VFSC).

– Nasz regulator chce przyciągnąć tylko najpoważniejsze firmy. Jeśli są szczerzy w swoich intencjach, oddani w swoim podejściu i zamierzają właściwie prowadzić swoją działalność w Vanuatu, VFSC okaże elastyczność i cierpliwość – powiedział Martin St-Hilaire, przewodniczący Financial Markets Association of Vanuatu.

Vanuatu na drodze do przejrzystego centrum finansowego

Vanuatu było jednym z ulubionych miejsc offshore dla brokerów. W szczytowym okresie, w 2017 roku, jego luźne przepisy przyciągnęły ponad 600 brokerów. Z czasem okazało się, że część brokerów prowadziła nieuczciwą działalność, co skłoniło Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) do umieszczenia Vanuatu na swojej szarej liście.

Rok później FATS usunął Vanuatu z szarej listy po tym, jak lokalny regulator rynków finansowych wprowadził wymóg złożenia depozytu w wysokości około 50 000 USD dla wszystkich brokerów oraz inne wymagania.

Poprzednie zaostrzenie przepisów zmniejszyło liczbę brokerów licencjonowanych przez Vanuatu do około 150 w 2020 roku, a obecnie oczekuje się, że liczba ta będzie się dalej zmniejszać ze względu na zwiększone koszty utrzymania licencji Vanuatu.

St-Hilaire dodał, że pojedyncza skrytka pocztowa nie wystarczy już do prowadzenia takiej działalności na terenie Vanuatu, ponieważ kraj zamierza wprowadzić znaczące zmiany, aby przejść od statusu jurysdykcji offshore do poważnego i transparentnego centrum operacji finansowej, które zapewnia odpowiednią ochronę konsumentom.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę