W 2023 roku na giełdzie ludzie radzili sobie lepiej niż algorytmy
Rok 2023 był wyjątkowo korzystny dla branży sztucznej inteligencji, ale nie napawał optymizmem pracowników umysłowych, którzy zaczęli obawiać się, że w dłuższej perspektywie zostaną zastąpieni przez maszynę. Jednak, jak podaje Hedge Fund Research, w świecie funduszy hedgingowych, w ostatnich dwunastu miesiącach, od maszyn lepiej radził sobie człowiek.
W 2023 roku, fundusze zarządzane przez człowieka radziły sobie lepiej niż te oparte na maszynach
Hedge Fund Research jest największą na świecie bazą danych zbierającą wyniki osiągane przez fundusze hedgingowe. Jak donosi brytyjski The Telegraph, firma porównała ze sobą fundusze zarządzane przez jedną osobę, które miały pod zarządem przynajmniej 50 milionów dolarów z indeksem funduszy ilościowych, uwzględniającym te firmy, które wykorzystują m.in. arbitraż statystyczny i handel wysokiej częstotliwości (HFT).
Fundusze ilościowe (Quant Funds – od słowa ‘quantitative’ – ‘ilościowy’) są funduszami opartymi na metodach ilościowych, czyli takich, które do zyskania przewagi nad rynkiem wykorzystują modele matematyczne. Podmioty tego typu zbierają ogromne ilości danych i starają się znaleźć w nich określone wzorce, które następnie są wykorzystywane na rynku przez algorytmy.
Jak pokazują dane zebrane przez HFR, w 2023 roku to ludzie wyszli zwycięsko z pojedynku z maszynami. Fundusze zarządzane przez człowieka wygenerowały w ostatnim roku ponad 4% zwrotu, podczas gdy te zajmujące się analizą ilościową i zarządzane przez algorytmy osiągnęły wynik 1%.
Patrick Ghali z Sussex Partners twierdzi, że powodem takiego obrotu spraw może być fakt, iż fundusze wykorzystujące zautomatyzowany handel mogą mieć trudności w przypadku wystąpienia „czarnych łabędzi” i słabiej radzą sobie w okresach, w których na rynku trudno jest zaobserwować klarowny trend:
W marcu na przykład rynki były bardzo niestabilne. Ponadto w tym roku miało miejsce bardzo wiele odwróceń, a pod wieloma względami strategie ilościowe handlują zgodnie z trendem. Jeśli nie ma tendencji pod które mogłyby się podpiąć, mogą mieć problemy
Najgorszy okres dla funduszy ilościowych, według HFR przypadł właśnie na marzec – wówczas, rynek przeżywał szok po upadku Credit Suisse i Silicon Valley Bank i korygował oczekiwania dot. przyszłej polityki pieniężnej Fedu. Do tych warunków fundusze zarządzane przez człowieka zaadaptowały się lepiej, ponosząc mniejsze straty niż te, których doświadczyli ich koledzy korzystający z algorytmów.