menu

Strona Główna > Newsy > W tym tygodniu poznamy amerykańską inflację za listopad

W tym tygodniu poznamy amerykańską inflację za listopad


Bieżący tydzień na rynkach stoi pod znakiem aktualizacji dotyczących wariantu Omikron i inflacji. Obawy dotyczące obu tych czynników wywołały w zeszłym tygodniu zmienność na rynkach.

Oba czynniki są ze sobą powiązane, gdyż uczestnicy rynków obawiają się, że dodatkowa fala koronawirusa może spowodować kolejne spowolnienie mobilności konsumentów i spadek wydatków, co uderzy w aktywność gospodarczą i zyski firm. Pomimo obaw związanych z wirusem, decydenci sygnalizowali, że są gotowi wycofać się z bodźców polityki monetarnej, które wspierały gospodarkę przez ponad półtora roku. To właśnie efekt tendencji inflacyjnych, które okazały się stabilniejsze, niż oczekiwano.

Wysokie oczekiwania inflacyjne

Inwestorzy jeszcze w tym tygodniu otrzymają informację o inflacji, gdy Departament Pracy opublikuje w piątek listopadowy wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI). Oczekuje się, że listopadowy wskaźnik CPI znów będzie wysoki.

Konsensus ekonomistów przewiduje, że wskaźnik CPI wzrośnie o 0,7% w listopadzie miesiąc do miesiąca, w porównaniu do październikowego wzrostu o 0,9%. Oznaczałoby to osiemnasty z rzędu miesiąc wzrostu wskaźnika CPI. W ujęciu rocznym oczekiwania szacują CPI na poziomie 6,7%, w porównaniu z październikowym 6,2%. Byłby to najszybszy wzrost od 1982 roku.

Rynek przygotowany na zmianę polityki

– Jesteśmy w trakcie trzeciej bolesnej fali i nie mówimy tu o COVID. Jedną z największych niespodzianek w październikowym raporcie CPI był wzrost cen używanych samochodów o 2,5%. Niestety, to może być dopiero początek – napisała w nocie Michelle Meyer, główny ekonomista Bank of America w USA.

Z punktu widzenia inwestorów obecny wysoki poziom inflacji sugeruje, że Rezerwa Federalna może być zmuszona do szybszego niż wcześniej oczekiwano podniesienia stóp procentowych. Członkowie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) będą w tym tygodniu przygotowywali się do grudniowego posiedzenia i wielu uczestników rynku oczekuje, że bank centralny podejmie decyzję o przyspieszeniu tempa procesu ograniczania skupu aktywów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę