menu

Strona Główna > Newsy > W tym tygodniu poznamy decyzję ws. polityki monetarnej Fed

W tym tygodniu poznamy decyzję ws. polityki monetarnej Fed


W tym tygodniu inwestorzy skupią się na ostatniej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej w 2021 roku, która może zawierać więcej sygnałów o podjęciu twardszych działań w obliczu podwyższonej inflacji i poprawiającej się sytuacji gospodarczej.

We wtorek i środę odbędzie się dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku, po którym członkowie wydadzą oświadczenie w sprawie polityki pieniężnej oraz odbędzie się konferencja prasowa z udziałem szefa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella. Grudniowemu oświadczeniu towarzyszyć będzie również prezentacja przedstawiająca oczekiwania odnośnie warunków gospodarczych i stóp procentowych w ciągu najbliższych kilku lat.

Fed ograniczy tempo skupu aktywów

Wielu ekonomistów spodziewa się, że posiedzenie będzie okazją do zwiększenia tempa ograniczania programu skupu aktywów. Przez ponad półtora roku w czasie pandemii Fed skupował papiery skarbowe i agencyjne papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (MBS) za 120 mld USD miesięcznie, a program ten stanowił kluczowe narzędzie wspierania gospodarki dotkniętej wirusem. W ubiegłym miesiącu Fed rozpoczął ograniczanie programu, zwalniając zakupy o 15 mld USD miesięcznie w listopadzie i grudniu.

Przed posiedzeniem urzędnicy Fed wypowiadali się w bardziej jastrzębim tonie i sugerowali, że w najbliższym czasie może nastąpić zaostrzenie polityki. Powell w ubiegłym miesiącu zapowiadał w Kongresie, że bank centralny omówi możliwość zakończenia zakupów kilka miesięcy wcześniej, biorąc pod uwagę dobre wyniki gospodarki i narastającą presję inflacyjną. Inni urzędnicy wypowiadali się w podobnym tonie.

Coraz większa presja inflacyjna w USA

Listopadowy indeks cen konsumenckich wykazał wzrost inflacji o 6,8% w ujęciu rocznym – co jest najwyższym wzrostem od 1982 roku. Inne dane podkreślają presję płacową na rynku pracy, co również wpływa na inflację. W ubiegłym tygodniu liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od 1969 roku, a liczba wolnych miejsc pracy w październiku przekroczyła w USA 11 mln.

– Silny wzrost gospodarczy, ożywienie na rynku pracy i podwyższona inflacja wyraźnie przesunęły Fed w kierunku przyspieszonej zmiany polityki – napisał w piątek Rick Rieder, dyrektor ds. inwestycji w BlackRock. – Fed będzie musiał również zrównoważyć te czynniki obok potencjalnego ryzyka związanego z wariantem Omicron, jego wpływów na podaż i popyt, potencjalnie umiarkowanie spowalniającego popytu na towary i usługi oraz możliwości rosnącego ryzyka geopolitycznego.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę