menu

Strona Główna > Newsy > Weszła w życie interwencja CFD w Australii. Od dziś dźwignia 1:30

Weszła w życie interwencja CFD w Australii. Od dziś dźwignia 1:30


Od dzisiaj w Australii zaczęła obowiązywać interwencja produktowa na rynku Forex/CFD.  Maksymalny poziom dźwigni finansowej zmniejszył się z 1:500 do 1:30. 

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wprowadziła ograniczenia w handlu kontraktami CFD. Od poniedziałku 29 marca, dźwignia finansowa zostaje zmniejszona. W miejsce lewarowania 1:500 pojawi się 1:30 i to jedynie dla głównych par walutowych. W przypadku kryptowalut maksymalna dźwignia to od dziś 1:2. Dodatkowo regulator wprowadza wymóg ochrony przed ujemnym saldem oraz zakazuje marketingu opartego na bonusach i rabatach.

Od 29 marca 2021 roku maksymalna dźwignia finansowa na australijskim rynku CFD wynosi:

  • 1:30 – dla głównych par walutowych;
  • 1:20 – dla par walutowych innych niż główne oraz dla złota i głównych indeksów;
  • 1:10 – dla towarów innych niż złoto i pozostałych indeksów giełdowych;
  • 1:5 – dla pojedynczych akcji i innych wartości referencyjnych;
  • 1:2 – dla kryptowalut.

„Tymczasowa” intwerwencja

Podobnie jak w przypadku interwencji produktowej ESMA, również australijskie obostrzenia mają mieć jedynie tymczasowy charakter. ASIC ma prawo nałożyć ograniczenia na niemal dowolny produkt inwestycyjny lub klasę produktów. Tego rodzaju interwencja produktowa nie może jednak trwać dłużej niż 18 miesięcy.

W praktyce, tak samo jak miało to miejsce w Europie, nadzorca może ogłosić kolejną interwencję produktową w chwili wygaśnięcia pierwszej, utrzymując obostrzenia. Zatem należy spodziewać się, że australijski rynek kontraktów CFD zmienia się na stałe.

Odpowiedzialność karna

Osoby i podmioty, które naruszą interwencję produktową ESMA, są narażone na bardzo dotkliwe sankcje prawne. Za złamanie ograniczeń obowiązuje kara do 5 lat więzienia oraz grzywny finansowe. Maksymalna kara pieniężna jaką może otrzymać broker, łamiący nowe przepisy, to 555 milionów AUD  (około 423 mln USD).

Poza naruszeniami związanymi z dźwignią, bonusami lub ochroną przed ujemnym saldem, ASIC zamierza piętnować także zaliczanie klientów do niewłaściwych kategorii (np. traktowanie klientów detalicznych jako hurtowych). Każde złamanie zasad interwencji produktowej może skutkować stałym wykluczeniem z australijskiego rynku.

Co czeka australijskich brokerów?

Należy przypuszczać, że tak samo jak miało to miejsce podczas ograniczeń wprowadzanych w Unii Europejskiej, interwencja produktowa doprowadzi do dużego spadku dochodów australijskich brokerów. Mimo wszystko większość z nich zadeklarowała gotowość do dostosowania się do zmian.

Niektóre spółki, w tym IC Markets, zaoferowały klientom przeniesienie rachunków do swoich podmiotów zależnych, regulowanych w miejscach dopuszczających wyższą dźwignię finansową, takich jak Seszele. Wielu traderów, przyzwyczajonych do wysokiego lewara, może trafić jednak do brokerów z szarego rynku, na którym nie będą chronieni przez interwencje produktowe żadnego nadzoru finansowego.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę