Strona Główna > Newsy > Wielka Brytania: Zakaz handlu pochodnymi kryptowalut?

Wielka Brytania: Zakaz handlu pochodnymi kryptowalut?


Brytyjskie Financial Conduct Authority (FCA) rozważa wprowadzenie zakazu handlu pochodnymi kryptowalut, takimi jak kontrakty CFD, futures i opcje. Ma się to stać w ramach akcji władz brytyjskich zmierzających do uregulowania wirtualnej klasy aktywów.

Pomysł nowej grupy

Propozycja zakazu została zasugerowana przez nowo utworzoną grupę zadaniową ds. Zasobów Kryptograficznych, która dziś opublikowała swój pierwszy raport. Ogólnie rzecz biorąc, raport bada wpływ, potencjalne korzyści i wyzwania związane z tym sektorem, i na tej tej podstawie ocenia, jakie przepisy są wymagane w danym zakresie. Utworzenie tej grupy zadaniowej ogłoszono w marcu tego roku. W skład jej wchodzą pracownicy Skarbu Państwa, Banku Anglii i FCA. Głównym zadaniem jest ocena korzyści i ryzyka związanego z działalnością blockchain oraz opracowanie strategii dla Londynu, która ma pozwolić mu utrzymać pozycję wiodącego ośrodka przemysłu Fintech na świecie.

Powołując się na problemy zidentyfikowane wokół ochrony konsumenta i integralności rynku, w raporcie stwierdzono, że całkowity zakaz sprzedaży krypto-CFD inwestorom detalicznym był brany pod uwagę przez FCA już wcześniej. W ramach konsultacji z zainteresowanymi stronami, organy nadzoru dopuszczały możliwość zakazu użytku krypto-instrumentów pochodnych, które kwalifikują się jako papiery wartościowe. Jednak we wszystkich przypadkach kontrakty CFD na kryptowaluty podlegają do czasu Brexitu ograniczeniom ESMA.

Motywy

Pomysł, który ma zostać zaktualizowany na początku 2019 roku, pojawił się w związku z obawą, że takie produkty mogą powodować straty u początkujących inwestorów. Bo chociaż wykraczają poza ramy klasycznych, łatwo dostępnych inwestycji, są agresywnie wprowadzane na rynek przez niektórych brokerów. Jak stwierdza raport:

Ryzyko strat w transakcjach może zostać zwiększone przez opłaty, takie jak koszty finansowania i marże, a także przez brak przejrzystości w ustalaniu cen podstawowych zasobów kryptograficznych.

W ramach ustaleń stwierdzono, że dopóki nie zostaną wprowadzone ostateczne zasady, FCA będzie kontynuować działania przeciw nielegalnym brokerom kryptowalut. W listopadzie 2017 roku regulator wydał ostrzeżenie dotyczące krypto-CFD, wskazując na związane z tym ryzyko. Pomimo tego, organ nie zdecydował się później uregulować tej klasy aktywów, choć dodał, że decyzja nie wskazuje na poparcie inwestycji w kryptowaluty. Jeśli plan zostanie wdrożony, działania brytyjskich organów nadzór mogą spowodować kolejne szkody dla dużych graczy, takich jak IG Group i Plus500. Już ostatnio niektórzy z nich zasygnalizowali, że ich bardzo dobre wyniki finansowe z ostatnich miesięcy nie zostaną powtórzone w wyniku wejścia w życie MiFID II. W pierwszej połowie 2018 kontrakty oparte o kryptowaluty były bowiem bardzo popularne.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ASIC ostrzega przed agresywnymi telemarketerami namawiającymi do inwestycji

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) zwróciła uwagę na stosowanie przez niektóre firmy agresywnych ...

WIF i SHIB budzą zaufanie analityka. Czy KangaMoon dorówna tym altcoinom?

Po niedawnym halvingu, memecoiny takie jak Dogwifhat i Shiba Inu pokazują dynamiczne zmiany na rynku ...

ZKasino: aresztowania i konfiskata milionów w ramach międzynarodowego oszustwa

W szeroko zakrojonej operacji holenderskie władze podjęły kroki przeciwko podejrzanemu o oszustwa internetowe za pośrednictwem ...

Transfer 7128 ETH do portfela Justina Suna. Zmiany w Cardano. Przedsprzedaż KANG.

W ostatnim okresie, rynki kryptowalut doświadczyły znacznej zmienności, co zaowocowało transferem Ethereum (ETH) o wartości ...
Przewiń na górę
Exit mobile version