menu

Strona Główna > Newsy > Wkrótce decyzja o przyszłości szefa Rezerwy Federalnej

Wkrótce decyzja o przyszłości szefa Rezerwy Federalnej


Administracja prezydenta Joe Bidena wkrótce ogłosi, kto stanie na czele Rezerwy Federalnej. Biały Dom rozważa dwie opcje: utrzymanie Jerome’a Powella na stanowisku prezesa Fed lub zastąpienie go obecną gubernator Fed Lael Brainard. Obydwoje na początku tego miesiąca mieli spotkać się z prezydentem Bidenem.

Decyzja personalna, którą Biden chce podjąć do 20 listopada, może zmienić kurs polityki banku centralnego. Obecnie Fed mierzy się z wysoką inflacją i wolną odbudową rynku pracy. Ceny w USA rosną w tempie najszybszym od 30 lat, ale przy bardziej restrykcyjnej polityce miliony osób mogą zostać bez pracy.

Bez względu na decyzję prezydenta Bidena, szef Fed będzie mierzył się z wieloma problemami gospodarczymi. Warto jednak przyjrzeć się poglądom i opiniom wyrażanym przez oboje kandydatów na najważniejsze elementy działalności Fed.

Polityka monetarna i regulacje bankowe

Zerowe stopy procentowe i skup aktywów przez Fed mają na celu stymulowanie popytu po kryzysie pandemicznym. Niższe koszty pożyczek wsparły konsumpcję, windując ceny. Wsparły też przedsiębiorstwa, które ponownie zatrudniły ponad 18 mln osób zwolnionych w pandemii.

Brainard i Powell zgadzają się ze sobą, jeśli chodzi o utrzymanie łatwego dostępu do pieniądza. Problem polega jednak na tym, że ożywienie na rynku pracy jest wolniejsze niż odbicie inflacji – 4,2 mln osób wciąż pozostaje bez pracy w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Powell i Brainard wyraźnie różnią się w podejściu do regulacji największych banków w kraju. Brainard głosowała przeciwko kilku zmianom przepisów bankowych, które wprowadził Powell. Część przepisów została zmodyfikowana na polecenie Kongresu, jednak Brainard uważała, że niektóre zmiany wspierane przez Powella poszły za daleko.

Ryzyko finansowe związane z klimatem

Brainard zainicjowała działania ukierunkowane na zwrócenie większej uwagi na ryzyko finansowe związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i przejściem na bardziej ekologiczną energię. Przedstawiła pomysł wykorzystania analizy „scenariuszy klimatycznych” do oceny, jak system finansowy radzi sobie z dużą niepewnością związaną ze zmianami klimatycznymi. Powell, który poparł szeroką koncepcję oceny ryzyka finansowego związanego z klimatem, jednocześnie wyjaśnił, że nie chce, aby Fed angażował się w tworzenie polityki klimatycznej.

Kryptowaluty

Fed rozważa obecnie możliwość wprowadzenia cyfrowego dolara amerykańskiego, co mogłoby pozbawić popularności prywatnie emitowane stablecoiny. Powell podkreślił potrzebę zbadania i przeanalizowania zalet i wad emisji cyfrowego dolara, ale nie zobowiązał się do jej uruchomienia. Brainard, dla porównania, wydaje się popierać ideę cyfrowej waluty emitowanej przez bank centralny, która mogłaby zwiększyć włączenie finansowe osób, które nie korzystają z bankowości.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę