menu

Strona Główna > Newsy > Wkrótce decyzja o przyszłości szefa Rezerwy Federalnej

Wkrótce decyzja o przyszłości szefa Rezerwy Federalnej


Administracja prezydenta Joe Bidena wkrótce ogłosi, kto stanie na czele Rezerwy Federalnej. Biały Dom rozważa dwie opcje: utrzymanie Jerome’a Powella na stanowisku prezesa Fed lub zastąpienie go obecną gubernator Fed Lael Brainard. Obydwoje na początku tego miesiąca mieli spotkać się z prezydentem Bidenem.

Decyzja personalna, którą Biden chce podjąć do 20 listopada, może zmienić kurs polityki banku centralnego. Obecnie Fed mierzy się z wysoką inflacją i wolną odbudową rynku pracy. Ceny w USA rosną w tempie najszybszym od 30 lat, ale przy bardziej restrykcyjnej polityce miliony osób mogą zostać bez pracy.

Bez względu na decyzję prezydenta Bidena, szef Fed będzie mierzył się z wieloma problemami gospodarczymi. Warto jednak przyjrzeć się poglądom i opiniom wyrażanym przez oboje kandydatów na najważniejsze elementy działalności Fed.

Polityka monetarna i regulacje bankowe

Zerowe stopy procentowe i skup aktywów przez Fed mają na celu stymulowanie popytu po kryzysie pandemicznym. Niższe koszty pożyczek wsparły konsumpcję, windując ceny. Wsparły też przedsiębiorstwa, które ponownie zatrudniły ponad 18 mln osób zwolnionych w pandemii.

Brainard i Powell zgadzają się ze sobą, jeśli chodzi o utrzymanie łatwego dostępu do pieniądza. Problem polega jednak na tym, że ożywienie na rynku pracy jest wolniejsze niż odbicie inflacji – 4,2 mln osób wciąż pozostaje bez pracy w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Powell i Brainard wyraźnie różnią się w podejściu do regulacji największych banków w kraju. Brainard głosowała przeciwko kilku zmianom przepisów bankowych, które wprowadził Powell. Część przepisów została zmodyfikowana na polecenie Kongresu, jednak Brainard uważała, że niektóre zmiany wspierane przez Powella poszły za daleko.

Ryzyko finansowe związane z klimatem

Brainard zainicjowała działania ukierunkowane na zwrócenie większej uwagi na ryzyko finansowe związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i przejściem na bardziej ekologiczną energię. Przedstawiła pomysł wykorzystania analizy „scenariuszy klimatycznych” do oceny, jak system finansowy radzi sobie z dużą niepewnością związaną ze zmianami klimatycznymi. Powell, który poparł szeroką koncepcję oceny ryzyka finansowego związanego z klimatem, jednocześnie wyjaśnił, że nie chce, aby Fed angażował się w tworzenie polityki klimatycznej.

Kryptowaluty

Fed rozważa obecnie możliwość wprowadzenia cyfrowego dolara amerykańskiego, co mogłoby pozbawić popularności prywatnie emitowane stablecoiny. Powell podkreślił potrzebę zbadania i przeanalizowania zalet i wad emisji cyfrowego dolara, ale nie zobowiązał się do jej uruchomienia. Brainard, dla porównania, wydaje się popierać ideę cyfrowej waluty emitowanej przez bank centralny, która mogłaby zwiększyć włączenie finansowe osób, które nie korzystają z bankowości.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę